USD32,97
EURO35,83
JPY0,208200
RUB0,379000
GBP42,61
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.556,84
BTC57.543,69
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Döviz Kuru Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Döviz Kuru Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Döviz Kuru Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Döviz Kuru Nedir? Nasıl Hesaplanır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alışverişini doğrudan avro veya dolarla yapmasan dahi fiyatlardaki dalgalanmaları takip etmek ve yatırımlarını doğru bir şekilde planlayabilmek için döviz kuru hakkında bilgi sahibi olmalısın!

Döviz Kuru Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Küresel ekonomi politikaları, savaşlar, yükselen enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle döviz kuru ülkemizde de günlük hayatın bir parçası haline geldi. Küreselleşmenin hız kazanmasıyla beraber ulusal para birimlerinin yanı sıra döviz de dünya çapında büyük rol oynuyor. Artık birikimleri değerlendirmek, alışveriş ve ticareti en iyi şekilde yapabilmek için döviz kuru takibi yapmak gerekiyor. Peki, döviz kuru nasıl takip edilir ve nasıl hesaplanır öğrenmek ister misin? Hadi, yatırımlarını şekillendirebilmen için döviz kuru hakkında bilmen gerekenleri gözden geçirelim!

1. Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru, bir ülkenin resmi para biriminin diğer bir ülkenin para birimine olan oranını ifade ediyor. Bu oran iki farklı para biriminin birbirine karşı değişimini gösteriyor. Döviz kurları uluslararası ticaret, yatırım ve diğer finansal işlemlerde önemli bir rol üstleniyor.

2. Döviz Kuru Sistemi Nedir?

  • Sabit döviz kuru sistemi: Sabit kur rejimiyle ülkenin resmi para biriminin değeri, yabancı para değerlerine karşı eşitleniyor. Bu sistemde merkez bankası ya da ülkenin resmi para otoritesi, ulusal para biriminin değerini belirli bir referans para birimine (çoğunlukla Amerikan Doları veya altın) bağlıyor ve bu değeri korumak için ara ara müdahalelerde bulunuyor.
  • Denetimli döviz kuru sistemi: Denetimli döviz kuru sisteminde kurlardaki dalgalanma ekonominin ihtiyacına göre belirleniyor. Merkez bankası kurdaki değişimleri kontrol altına alarak kurun sabit kalmasını değil, istikrarlı biçimde hareket etmesini sağlıyor.
  • Esnek döviz kuru sistemi: Esnek döviz kuru sistemi, bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerinin serbest piyasa koşullarında belirlendiği bir sistemi ifade ediyor. Bu sistemde ekonomik göstergeler, piyasa koşulları, arz ve talep faktörleri döviz kurlarının dalgalanmasına neden olabiliyor.
Döviz Kuru Nedir
Döviz Kuru Nedir

3. Döviz Kuru Türleri Nelerdir?

  • Nominal döviz kuru: Nominal döviz kuru iki para birimi arasındaki değişim oranını ifade ediyor. Örneğin; bir Amerikan Doları (USD)’nın kaç Türk Lirası (TL)’na eşit olduğu gibi.
  • Efektif döviz kuru: Efektif kurda bir ülkenin diğer ülke para birimlerine karşı rekabet gücü baz alınıyor. Bu sistemde ülkelerin ticaret ağırlıkları da hesaba katılıyor.
  • Reel döviz kuru: Nominal döviz kuruna iki ülke arasındaki enflasyon farkı dahil edilerek reel döviz kuru hesaplanıyor. Yani reel döviz kuru ülke ekonomisini en net haliyle gösteriyor.
  • Çapraz döviz kuru: Çapraz döviz kuru, iki farklı para birimini direkt olarak kıyaslamak yerine üçüncü bir ülkenin para birimiyle hesaplama yapıyor. Örneğin; Amerikan Doları ile Japon Yeni (JPY) karşılaştırması gibi.

4. Döviz Kuru Nasıl Hesaplanır?

Piyasalarda alış kuru ve satış kuru olmak üzere iki farklı döviz kuru bulunuyor. Alış kuru, bir para biriminin başka bir para birimine çevrildiğinde bankanın veya döviz bürosunun ödemeyi kabul ettiği fiyatı ifade ediyor. Satış kuru ise bir para biriminin başka bir para birimine çevrildiğinde alıcının ödeyeceği fiyatı temsil ediyor. Örneğin; USD ve TL hesaplamalarında dolar kuru eldeki dolar miktarıyla çarpılıyor. Bir USD 30 TL’ye denk geliyorsa mevcut dolar miktarını 30’la çarpmak gerekiyor. Ancak dolar kuru için yapacağın işleme bağlı olarak alış veya satış kurunu baz almalısın.

5. Döviz Kuru Neye Göre Belirlenir?

Döviz kuru herhangi bir kurala bağlı olarak belirlenmiyor. Piyasa koşulları, arz ve talep dengesi, siyasi gelişmeler, uluslararası ticaret faaliyetleri ve yatırımcıların beklentilerine göre döviz kurunda dalgalanmalar meydana geliyor.

Altın, dolar ve euro kuru değişimlerine bağlı olarak yatırımlarını planlayabilir ve Midas yatırım hesabıyla birikimlerini en iyi şekilde değerlendirebilirsin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete Banka ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!