SON DAKİKA
Hava Durumu

Korkularınızı Yenin!

Yazının Giriş Tarihi: 25.02.2022 12:56

Zor zamanlardan geçiyoruz. Tahammülsüzlüğümüz dizginlenemez boyutlara ulaştı. Bir psikolojik travma yaşıyoruz toplumca. Paranoyak olduk! Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, gelir düzeyimizin çok üzerinde yapılan akaryakıt, doğalgaz ve elektrik zamları psikolojimizi bozan çözümsüz sorunlarımızdandır! Mevcut yönetimin her icraatını şartsız destekleyenlerin kafası daha da karışık..! Onlar da çözüm üretilemeyen sorunların devasa boyutlara ulaşmasının çaresizliği içerisinde şaşkınlar. Bu şaşkınlık korku ve paniğe kapılmalarına sebep oluyor.

Toplum tümüyle bitkin, yorgun, çileli, karamsar ve umutsuz.. Yönetime tam destek verenler umutlarının sönmesini istemiyorlar. Bu durum onlarda hırçınlık ataklarını doğuruyor. Saldırganlaşıyorlar! Şarkıcıların şarkı sözlerini; mevcut sıkıntılara eleştiri yapılıyor, düşüncesiyle öfke patlamasına kusuyorlar! İktidar gücünü kaybetme korkusuyla dizginleyemedikleri öfkelerine zirve yaptırıyorlar.

İlkin, beş yıl önce yapılan bir şarkının sözlerine kustular öfkelerini. İşi, camide vaaz verircesine mikrofonu ele alarak, “dil koparmaya” kadar vardırdılar. Neyse ki hatalarının farkına varıp bu hatadan çabuk “U” dönüşü yaptılar! Tepkilerinin sanatçı ve şarkısına olmadığını ifade ederek başlattıkları yanlış ve gereksiz tartışmanın üzerini örttüler! Bu sefer başka bir sanatçının yaptığı “Geççek geççek” şarkısıyla bastırdıkları korkunun yeniden öfke patlamasını sergilediler. Oysa sanatçı, şarkısını, dünyanın ve ülkemizin iki yılı aşkın bir süredir yaşadığı Corona belası için yaptığını açıkladı.

Ama bu açıklama da tatmin edici bulunmadı. Medya ve sosyal medyada şarkıcıya ve şarkısına tepki, aralıksız sürüyor. Velev ki şarkı, iktidarın ekonomik, sosyal ve siyasi başarısızlığı için yazılmış olsun, bu kadar öfkelenecek ne var? Demokrasilerde seçimle gelenlerin seçimle gitmesi, demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından değil mi? Totaliter rejimlerin bile ayakta kalamadığı günümüz dünyasında ilelebet iktidarda kalma yetkisi hiçbir lidere, hiçbir siyasi partiye bahşedilemez. Burada korku ile tahammülsüzlük, tahammülsüzlükle kendine güven arasında ters yönlü bir ilişki ortaya çıkıyor. Buradan şu sonuca ulaşıyoruz: Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, temel ihtiyaç ve gıda maddelerine yapılan fahiş zamlarla halkın daha da yoksullaşmasına çare olamayanlar öfkelerini şarkıcılara ve şarkılara yöneltiyorlar. Öfke kontrolü sağlanamazsa literatürümüzde var olan bazı deyimleri ve halk deyişlerini de yasaklayacaklar! İşte, paranoya dediğimiz, bu tavırlardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.