SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’de kripto paralardan vergi alınacak mı? Hükümete yakın kaynaklar açıkladı

Son dönemde Türkiye’de kripto para düzenlemesinin hazırlandığı ve onay için Meclis’e geleceği konusu yeni bir tartışma yaratı. Bu tasarıda kripto paralardan vergi alınıp alınmayacağı hakkındaki tartışmalarda yeni iddialar ortaya atıldı…

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2022 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 06.01.2022 16:48
https://gazetebanka.com/
Türkiye’de kripto paralardan vergi alınacak mı? Hükümete yakın kaynaklar açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kripto para düzenlemesi, sektör temsilcilerini ve yatırımcıları meraklandırdı. Bununla birlikte açıklamanın ardından sosyal medyada kripto paralara yüzde 40 civarında bir vergilendirme getirileceği iddiaları konuşulmaya başlandı. Yatırımcıları çok tedirgin eden bu iddialar hakkında hükümete yakın kaynaklardan dikkat çekici açıklamalar geldi.“Yüzde 40 Vergi İddialar Yalan”

Gazeteci Ayşegül Kahvecioğlu’nun açıklamalarına göre AK Parti’ye yakın kaynaklar, kripto paralara vergi tartışmaları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Sosyal medyada kripto para yatırımcıları tarafından konuşulan ve korku yaratan yüzde 40 vergi iddialarını yalanlayan kaynaklar şunları söyledi: “Devlet %40 vergi getirecekmiş gibi iddialar, yatırımcıyı tedirgin etmeye yönelik söylemler. Özel olarak vergi yok. Ama ortada bir işlem hacmi varsa diğer işlemler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum aynı olacak.”Habere göre Ak Parti kripto paralara uygun seviyede bir vergilendirme getirerek kripto paraların yasal çerçeve kazanma sürecini hızlandıracak. Bu alanda İngiltere, Japonya ve ABD’de yapılan regülasyonlar mercek altına alındı, ayrıca kripto paraya iki ayaklı bir yasal çerçeve oluşturulacağı açıklandı. Bu iki ayağın birincisi yerel borsaların şeffaf ve denetlenebilir hale gelmesiyle ilgiliyken bir diğeri ise kripto para borsalarındaki işlemlerin kontrol altına alınması olacak.“Kripto Paralar Yasaklanmayacak”

Yatırımcıların gönlüne su serpen açıklamalar yapan AK Partili kaynaklar yasak tartışmaları konusunda şunları söyledi: “Kripto paralara herhangi bir yasak söz konusu olmayacak. Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda ve Türkiye işlem hacminde dünyada 5. sırada. Artık insanlar aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, bütün işlemlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en hızlı şekilde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünyada çok farklı ve iddialı bir konuma taşıyacak.” Bu açıklamalar kripto para regülasyonları konusunda yatırımcıların olumlu bir görüş kazanmasını sağladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.