SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Dijital Parasını Ne Zaman Çıkaracak?

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2019 07:17
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Dijital Parasını Ne Zaman Çıkaracak?

9 Temmuz Salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'ningündemine taşınan On Birinci KalkınmaPlanı kapsamında izlenecek 2019 - 2023 yılları arasındaki ekonomik yolharitasında Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir dijital para birimi dedikkat çekti. Zira Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın 11. Kalkınma Planıkapsamında "Blok zincir (blockchain) tabanlı dijital MerkezBankası parası uygulanacaktır." denildi.

Bu bağlamda Merkez Bankası'nın piyasaya süreceği dijitalpara birimine ek olarak söz konusu kalkınma planı kapsamında ulaşım ve gümrükoperasyonlarında blok zincir sisteminin kullanılması da gündeme gelmiş oldu.Zira kamu hizmetlerinin ve yönetiminin, büyük veri, yapay zeka ve blok zincirgibi gelişme aşamasında olan teknolojiler tarafından daha da geliştirilebileceğibelirtildi.

"DijitalleşmeyeBüyük Önem Veriyoruz"

Geçtiğimiz sene Al-Monitor adlı şirketin bir raporundabelirtilmiş olduğu üzere Türkiye, uzun bir süredir ulusal kripto para birimi çıkarmayı düşünüyor. Nitekim Şubat 2018tarihinde yapılan bir röportajda, ekonomist ve daha sonra da Başbakanyardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Şimşek, "Dijitalleşmeye büyük önemveriyoruz." demişti. Dijital para birimleri üzerinde kendi çalışmalarımızıbaşlatmayı planlıyoruz diyen Şimşek'in bu açıklamaları, geçtiğimiz dönemden buyana Merkez Bankası'nın planını da ortaya koyan en net açıklamalar olarakhafızalara kazınmıştı.

Cointelegraph tarafından daha önce kamuoyuna duyurulan veson olarak Statistica'nın 2019 küresel tüketici anketinde yer alan verileregöre Türkiye'de yaşayan vatandaşların yaklaşık %20'sinin kripto para birimi yatırımcısı olduğu belirtiliyor. Ankete göreTürkiye, söz konusu ankete katılan diğer ülkeler arasında kişi başına düşen enyüksek kripto para birimi sahipliği ile dikkat çekmişti.

Blok Zincir TabanlıSistemler Gelişiyor

Sadece Türkiye'de değil, dünya çapında da blok zincir(blockchain) tabanlı alt yapı girişimleri artış gösteriyor. Bu gelişmelerde sonolarak Güney Kore'de Seul Belediye Başkanı, mayıs ayından itibaren hükümetinvatandaş kimlik kartlarında blok zincir teknolojisini uygulayacağını açıkladı.Belediye başkanı da mevcut durumda mobil e-oylama ve araba satışları gibifaaliyetlerde blok zincir tabanlı idarihizmetlerin kullanıldığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın da önümüzdeki süreçteblok zincir tabanlı kripto para birimini çıkararak idari hizmetlerde kullanmasıbekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.