SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul’a Bitcoin ATM’leri Geliyor! Bitci.com Açıklaması

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İstanbul’a Bitcoin ATM’leri Geliyor! Bitci.com Açıklaması

Türkiye merkezli ilk kripto para borsası olan Bitci.com’un kurucusu Burak Çağdaş Çağlar, kripto para piyasalarının gelecek planları ve Bitci.com ile ilgili olarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bitci.com’un global kullanıcı alışkanlıkları esaslarına göre kurguladıkları bir sistemin ürünü olduğunu ifade eden Çağlar, bu platformun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en gelişmiş borsası olduğunu vurguladı. Bitci.com olarak çok farklı özelliklerinin bulunduğunu öne süren Çağlar, piyasada genellikle coin alım işlemi yaparken, sistemin yatırımcılara ne kadara alım yaptıklarını, satış işlemi sırasından da ne kadar kâr veya zarar elde edildiğini göstermediğini dikkat çekti. Bu durumun portföyün sağlıklı bir şekilde takip edilmesi açısından büyük sorun yarattığını kaydeden Çağlar, “Biz de piyasadaki bu sorunun üzerine gittik. Hem gerçekleşmiş hem de gerçekleşmemiş kâr – zarar grafiklerimizle bu sorunu ortadan kaldırdık.” ifadelerini kullandı.

Kripto Para Borsaları Arasında Tek

Kripto para piyasasında yatırımcıların ilk olarak tek coin üzerinden yatırımlarına başladığını belirten Bitci.com kurucusu Burak Çağdaş Çağlar, yatırımcıların bir süre sonra bilgi edindikçe farklı coinler üzerinden farklı zamanlarda yatırımlar yaptıklarına değindi. Böylesi bir durumda hesapların karışabildiğini ve yatırımcılar açısından sağlıklı yatırım kararları vermenin zorlaştığını dile getiren Çağlar, Bitci.com’da yer alan kâr – zarar grafikleri sayesinde hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan yatırımcıların kasasında gerçekleşmiş kâr – zarar bölümünde bu durumların yüzdelik hesaplarla anlık olarak görülebildiğini söyledi.

Yatırımcıların satış işlemleri öncesinde ellerinde bulunan coini o gün içinde satmış olmaları halinde ne kadar kâr veya ne kadar zarar etmiş olacaklarını anlık olarak görebildiklerine dikkat çeken Çağlar, bu sistemin kripto para piyasasında bir ilk olduğunu kaydetti. Yatırımcının kripto para piyasalarında ihtiyaç duyduğu her şeyi Bitci.com’un içine koyduklarını ifade eden Çağlar, “Bu gelişmiş özellikleri sayesinde yazdığımız platform altyapısı sistemini dünyaya da ihraç ediyoruz. Bu kapsamda Bitci.com’u aralarında Almanya, Kenya, Güney Afrika’nın da olduğu 5 ülkede daha faaliyete sokma hedefimiz var.” dedi. Çağlar, bu hedeflerinde Türkçe dışındaki diller ve yerel iş birlikleriyle ciddi bir atılım gerçekleştireceklerini kaydetti.

Üye Sayısı 20 Binin Üzerinde

20 kadar kripto parabiriminin işlem gördüğü Bitci.com’da üç dört farklı ekran açmadan işlemyapılabiliyor. Bununla birlikte diğer kripto para borsalarında olmayan 7 gün 24saat Telegram üzerinden hizmet veriyor. Bu özellikleri sebebiyle Bitci.com’unfaaliyetlerine başlayacağı her coğrafyada büyük bir fark yaratacağınıvurgulayan Çağlar, borsanın aktif olarak hizmete açılmasının üzerinden henüz 8ay geçmiş olmasına rağmen üye sayısının hızlı bir şekilde 20 bin rakamınınüzerine çıktığını aktardı.

Ar-Ge ve Güvenliğe Yatırımlar Devam Ediyor

Son dönemde giderek artan kripto para borsası hırsızlıkları hakkında da açıklamalarda bulunan Çağlar, internete bağlanan her şeyin hacklenebileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Dünyada en büyük borsa Binance, ama o bile hacklendi. Aslında bu duruma karşı alınabilecek teknolojik önlemler belli.” diyen Çağlar, cold wallet (soğuk cüzdanlar) yöntemi ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etti. Bu sebeple Bitci.com’u hizmete açmadan önce Ar-Ge ve güvenlik yatırımları yaptıklarını belirten Çağlar, kuruluşun bu güne kadar 5 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

İstanbul’a 50 Kripto Para ATM’si Geliyor

Türk yatırımcılarınınsermayesinin %80’inin yurt dışı borsalarında olduğunu vurgulayan Çağlar, sözkonusu yatırımcıların Türk borsalarını sadece parayı transfer etmek için aracıolarak kullandıklarını belirtti. Dünya üzerinde Türk yatırımcıların Bitcoinalım ve satım hacminin 400 milyon dolara ulaştığı tahmininde bulunan Çağlar, buhacme dahil olmak için çok önemli bir yatırım planını devreye soktuklarınınaltını çizdi.

2020 yılı itibarıyla İstanbul’da Teşvikiye, Nişantaşı gibi turistlerin yoğun kullandığı noktalara 50 kripto para ATM’si kuracaklarını açıklayan Çağlar, bu ATM’lerin yine Bitci Teknoloji A.Ş tarafından üretileceğini, böylelikle yurt dışında tanesi 15 bin dolardan satılan bu cihazlar için harcanacak dövizin de ülke içinde kalacağını belirtti.

Yazılım Ekibi Miami’de Çalışıyor

Bu hedeflerini gerçekleştirmek adına şirketin yazılım ekibinin çalışmalarına deva ettiğini kaydeden Çağlar, bu sayede Türkiye’ye gelen turistlerin yanlarında çok miktarda para taşımadan diledikleri zaman bu ATM’ler aracılığıyla kripto paralarını bozdurabileceklerini ifade etti. Bunun yanında yine aynı şekilde alım satım işlemlerinin çoğunu yurt dışında gerçekleştiren Türk kripto para yatırımcılarının da Türkiye’de diledikleri zaman bu yatırımlarına ulaşabileceklerine değindi.

Blockchain En Güvenlisi

Dünyada tartışmasız en güvenli sistemin blockchain olduğuna dikkat çeken Bitci.com kurucusu Burak Çağdaş Çağlar, her sistemin illaki hacklenebileceğini ancak blockchain sisteminin hacklenemeyeceğini söyledi. “Çünkü her sistem merkezi sistemdir. Ne kadar iyi bir sistem yaparsan yap muhakkak bir açığı bulunabilir.” diyen Çağlar, blockchain sisteminde çok zor bir şifreleme metodu kullanıldığını vurguladı. “Bu şifrelemeyi kıracak bir sistemi yapsanız, ki onun testi yapılıyor sanırım, 254 yılda çözebiliyor mevcut teknolojiyi. Kırdım diyelim, bu zincirde bir bilgiyi değiştirdin, dünyadaki bütün sistemlerde aynı değilse seni sistemin dışında bırakıyor.” diyerek blockchain sisteminin dünya ekonomisinin geleceği olduğunu ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.