SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin 176 Ülkeden Daha Fazla Elektrik Tüketiyor!

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bitcoin 176 Ülkeden Daha Fazla Elektrik Tüketiyor!

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli para birimi olan Bitcoin ile ilgili olarak ortaya çıkarılan bir analiz dikkat çekti. Bu analize göre Bitcoin kripto para biriminin yılda yaklaşık olarak 60 terawatt elektrik tüketimi ile 176 ülkeden daha fazla elektrik tükettiği ortaya çıktı. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan kapsamlı araştırma sonucu dünya kamuoyu ile paylaşılan verilere göre kripto para birimi Bitcoin, yılda yaklaşık olarak 60 terawatt elektrik tüketimi ile dünyada 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) resmi internet sitesinde dünyada hemen hemen bütün ülkelerin 2016 yılında tükettiği elektrik miktarlarına ilişkin kapsamlı rapor yer alıyor. Burada yer alan veriler ile Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucu kamuoyuna duyurulan Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi kıyaslandığında oldukça ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. Zira kripto para piyasalarında en büyük işlem hacmine sahip kripto para birimi olan Bitcoin, aralarında İsviçre, Yunanistan ve Portekiz’in de bulunduğu 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

Listede Türkiye de Var

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) resmi internet sitesinde dünyada ülkelerin 2016 yılında tükettiği elektrik miktarlarına ilişkin rapor içinde Türkiye de yer alıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden de görülebilen verilere göre 2018 yılında Türkiye’nin tüketmiş olduğu elektrik miktarı 292 terawatt olarak belirlendi. Bu tutar göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin kripto para biriminin Türkiye’nin bir yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık 5’te 1’i kadar elektrik tükettiği ortaya çıkıyor.

Yine Cambridge Üniversitesi’ninyapmış olduğu kapsamlı araştırma sonucu elde edilen verilere bakıldığında,dünyada tüketilen toplam elektrik miktarı 20,863 terawatt olurken, Bitcoinkripto para biriminin kullanımı ise bu rakamın %0,28’ine tekabül ettiğigörüşüyor.

Bitcoin Neden Yüksek Elektrik Tüketiyor?

Kripto para birimi olarak, dijital borsada işlem görmeye devam eden Bitcoin sisteminde yapılan bütün işlemler, söz konusu kripto para birimine bağlı bütün bilgisayarlarda kayıt altına alınıyor. Söz konusu sistemde elektrik üretimine neden olan esas faktör ise madenci ismiyle adlandırılan ve Bitcoin kripto para birimini üreten kişiler olarak kabul ediliyor. Madenciler çok fazla sayıda gelişmiş bilgisayar ile bu işlemi yaptıklarından söz konusu durum yoğun elektrik tüketimine neden oluyor. Bu nedenle sürekli yüksek performanslı bir şekilde çalışması gereken son teknoloji bilgisayarlar, enerji tüketiminin aralıksız sürmesine neden oluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.