SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir Hissenin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır? Yükselecek Hisse Senedi Nasıl Belli Olur?

Bir hissenin yükseleceği nasıl anlaşılır? Hisse senedi alarak yatırım yapmak ve para kazanmak istiyorsanız ''Yükselecek hisse senedi nasıl belli olur?'' sorunuza genel borsa bilgileriyle cevaplar hazırladık. Detaylar yazımızda...

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2020 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2020 09:21
https://gazetebanka.com/
Bir Hissenin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır? Yükselecek Hisse Senedi Nasıl Belli Olur?

Hissenin yükselmesi, birikimlerinizi değerlendirmek isteyen yatırımcıların kafasına takılan sorunlardan bazılarıdır. Özellikle aklınıza hisse senetlerinin değerinin neden dalgalandığıyla ilgili sorular gelecektir. Hisse senetlerinin değerindeki dalgalanmalar birçok yatırımcıya kazanç sağlayacağı gibi kayıplarda yaşatabilir. Yatırımcıların hisse senetlerindeki dalgalanmaların çözümlenmesi için yatırımcının püf noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.Günümüzün popüler yatırım araçları arasında bulunan hisse senetleri, birçok yatırımcı çok önemlidir. Hisse senetlerindeki değişimi takip edebilmek için öncelikle arz ve talep dengesini öğrenmeniz gerekmektedir. Mikro ve makro sebepleri öğrenmenin yanı sıra yatırımcının sektör hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Hissenin yükselmesi durumunu trend eğilim seyrinden anlayacağınız gibi düşüşün meydana gelip gelmeyeceğini anlamak için farklı analiz araçlarından faydalanabiliriz.Hisse Neden Yükselir?


Hisse senetlerinin yükselmesi, birçok etkene göre değişkenlik göstermekle birlikte büyüyen ve yatırıma müsait bir ülkede, tüketim de üretim de artış seyrindeyse, borsa yükselir ve hisse senetleriniz değer kazanır. Bir hisse senedinin fiyatındaki değişim şirketin durumuyla doğru orantılıdır. Şirket her şey yolunda gidiyorsa yatırıcımlar için bu şirketin hisselerini almak yatırımcılara kazanç sağlayacaktır. Şirketin gelecekteki büyüme payı da hisse senetlerinin değerini arttırmaktadır. Her şeye rağmen bir hisse senedinin değerinin yükseleceğine ve düşeceğine dair nedenleri ortaya koymak zordur. Bu yüzden yatırımcıların piyasayı iyi analiz edebilmeleri oldukça önemli bir detaydır. Hisse Neden Düşer?


Hissenin değer kaybetmesi, tıpkı hissenin değer kazanması gibi birçok değişkene bağlıdır. Yatırımcının hisse kaybetmemesi için analiz yeteneğinin yüksek olması gerekmektedir. Hisse senedinin düşmesine sebep olan değişkenlerin ilki arz-talep dengesinin oluşturulamamasından kaynaklanmaktadır. Hisse senedine olan talebin az olması fiyatın düşmesine sebep olmaktadır. Alınan hisse senetlerinin satışa çıkarılması da hissenin düşmesine sebep olan etkenlerdir.Hissenin yükselmesi, şirketin performansına göre değişirken şirketler hakkında yapılan olumsuz yorumlar alım satım oranlarını kötü yönde etkilemektedir. Ülkede politik sorunların varlığı, işsizlik ve belirsizlik de hissenin değer kaybetmesine neden olmaktadır.Hisse Senedi Fiyatı Neden Değişir?


Hisse senedinde fiyat değişikliği yaşanmasının sebebiyse, borsadaki alıcılarla, satıcılarla kısacası arz edenlerin güç dengesinin değişmesiyle mümkündür. Borsadaki şirket paylardaki dalgalanmalar da hisse senedindeki fiyat değişikliğini etkilemektedir. İşletmenin mali durumu borsadaki hisse senedindeki dalgalanmadaki en önemli kriterdir. Gerçekleşen her olayın önünde olan borsa fiyatları yatırımcıların beklentisi doğrultusunda oluşmaktadır. Yatırımcı beklentileri, işletmenin gelecekteki gelirlerini artırıp arttırmayacağına, olumlu haberlerin hisse senetlerine iyi yönde yansıyıp yansımayacağına dair öngörüde bulunmamızı sağlamaktadır.Hisse Senedi Tahminlerinde Analizler Neden Önemlidir?


Hisse senedinde tahminlerin bu kadar önemli olmasının sebebi, hissenin yükselmesi ya da düşüş olaylarının önceden bilinebilir olması açışından gereklidir. Yatırımcıların ekonomi ve finans alanlarındaki bilgileri doğru bir yatırıma yönlendirmekle birlikte yatırımcılar gerçekleştirecekleri en işlemleri en uygun seviyeden gerçekleştirebilirler. Yatırımcıların sıkı bir piyasa takipçisi olmaları karşılaşacakları olumsuz bir duruma karşı önlem almalarını kolaylaştırmaktadır.Piyasada oluşabilecek ani bir dalgalanma trendin yönünü tersine çevirebilir. Yatırımların önceden tahminde bulunmasını kolaylaştıracak özel göstergelerden yararlanabilir ve belli teknikler ile hisse senetlerindeki dalgalanmanın ne şekilde olacağı hakkında tahminde bulunabilirler. Yatırımcılar sinyal verici programlara ücretli ve ücretsiz bir şekilde kaydolabilirler. Hisse senetlerinden kazanç sağlamak isteyen bir yatırımcıların özellikle analizler yapması ve piyasaya hâkim olması gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.