SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın, Dolar, Euro ve Gümüş alacaklar dikkat! İşte günün uzman yorumlar!

Tacirler Yatırım döviz ve emtia piyasalarına ilişkin genel görünümü yorumladı! 13 Ekim tarihli günlük bültende paylaşılan altın, dolar, Euro ve gümüş yorumlarında genel görünüme ilişkin önemli analiz verileri paylaşıldı. İşte günün uzman dolar, altın, Euro ve gümüş yorumları!

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2021 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 15.10.2021 16:19
https://gazetebanka.com/
Altın, Dolar, Euro ve Gümüş alacaklar dikkat! İşte günün uzman yorumlar!

Tacirler Yatırım günlük bülteninde döviz ve emtia piyasalarını yorumladı. Altın, dolar, Euro ve gümüş cephesinde genel gidişata ilişkin beklentiler sıralandı. Günün uzman yorumlarını Gazete Banka olarak sizler için derledik.



13 EKİM 2021 DOLAR TL YORUMLARI

Dün küresel piyasalarda risk iştahı zayıf seyrederken, yükselişini hızlandıran dolar endeksi Eylül 2020’den bu yana ilk defa 94,50 seviyesi üzerine ulaştı. Endeks 94,56 seviyesini test etmesinin ardından günü 94,50 seviyesinden yükselişle tamamladı. GoÜ para birimlerinde dün karışık bir seyrin etkili olduğu izlenirken, TL’nin dolar karşısında %0,44’lük değer kaybı ile en zayıf performans gösteren ikinci GoÜ para birimi konumunda yer aldığı ve olumsuz ayrışmaya devam ettiği takip edildi. Bununla birlikte USDTRY 9,0471 seviyesine kadar yükselerek rekor tazelemesinin ardından günü 9,04 seviyesinden yükselişle tamamladı.



Türkiye 5 yıllık CDS primi 443,50 baz puan olurken, 10 yıllık tahvil faizi ise %19,33 seviyesine çıktı. Bu sabah saatlerindeki görünüme baktığımızda ise Türk lirasının Asya seansında düşüşünü genişlettiği ve USDTRY paritesinin 9,05 seviyesi üzerine yükselerek yeni rekor seviyeleri test ettiğini gözlemledik. Dolar endeksinin 92,35 seviyesinde bulunduğunu, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,5820 seviyesinden işlem gördüğünü görmekteyiz.



Bu sabahki kotasyonlara baktığımızda gelişmekte olan ülke para birimlerinde alıcılı bir seyrin olduğu, Türk lirasının ise dolar karşısında yatay bir seyir izleyerek orta sıralarda yer aldığı görülüyor. USDTRY paritesi rekor yüksek seviyelerde seyrettiğinden dolayı aşağı yönlü hareketlerde tampon görevi görecek bir destek seviyesi veya yükselişlerde sınırlayıcı etkide bulunabilecek bir direnç seviyesi mevcut değil.



Teknik göstergeler kurdaki yükseliş eğiliminin sürdüğünün ve kurun kısa vadede 8,90 seviyesi üzerinde tutunmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Bugün yurt içinde Eylül Konut Satış verileri açıklanacak. Yurt dışında İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Ağustos Sanayi Üretimi, Almanya ve ABD’de ise Eylül TÜFE verileri açıklanacak. Yurt dışı akışta ayrıca FOMC Toplantı Tutanakları ve Fed YK Üyesi Brainard'ın Konuşması da yakından takip edilecek.



13 EKİM 2021 EURO DOLAR YORUMLARI

Dolar endeksinde hızlanan yükseliş hareketi paralelinde EURUSD paritesi dün düşüşünü ikinci güne taşıdı. Dolar endeksi dün Eylül 2020’den bu yana ilk defa 94,50 seviyesi üzerine yükselirken, EURUSD paritesinin de 1,1570 seviyesi üzerinden 1,1525 seviyesine kadar gerilediği ve Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyesini test ettiği takip edildi. EURUSD paritesi günü 1,1530 seviyesinden düşüşle tamamladı. Burada, euroda etkili olan zayıf seyrin dolar endeksindeki yükseliş eğilimini destekleyen faktörler arasında yer aldığı böylelikle de EURUSD paritesinin iki koldan aşağı yönlü baskılandığını ifade etmememizde fayda var.



EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1551 seviyesinden işlem görüyor. Teknik göstergeler paritedeki genel düşüş eğiliminin korunduğunun sinyalini verirken, dolar endeksindeki göstergelerin de yukarı yönlü sinyaller üretmeye devam ettiğini görüyoruz. Bu çerçevede EURUSD paritesinde 1,16 seviyesi üzerindeki hareketlerin kalıcı olmakta zorlanabileceği ve paritedeki düşüş eğiliminin 1,15 seviyesine doğru sürebileceğine ilişkin beklentimizi korumaktayız. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda önümüzdeki döneme ilişkin 1,15 – 1,16 bandını ön plana çıkarmakla birlikte risklerin aşağı yönlü olmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz. 1,15 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise 1,1485 ve 1,1430 destekleri izlenecek.



Bugün yurt dışında İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Ağustos Sanayi Üretimi, Almanya ve ABD’de ise Eylül TÜFE verileri açıklanacak. Yurt dışı akışta ayrıca FOMC Toplantı Tutanakları ve Fed YK Üyesi Brainard'ın Konuşması da yakından takip edilecek.



13 EKİM 2021 ONS ALTIN YORUMLARI

Dün piyasalarda etkili olan zayıf risk iştahı ve ABD 10 yıllıklarının akşam saatlerinde %1,60 seviyesi altına gerilemesi çerçevesinde ons altının alıcılı bir seyir izlediği takip edildi. Bununla birlikte gün içerisinde 1750$ seviyesi üzerinde tutunan ve 1750,84$ – 1769,36$ seviyeleri arasında işlem gören ons altın, günü 1760,11$ seviyesinden tamamladı.



Bir süredir bültenlerimizde piyasalarda artan stagflasyon endişelerinin ons altında yukarı yönlü çabaları destekleyebileceğini, ancak alternatif getirilerde devam etmekte olan yükseliş eğiliminin bu çabaları sınırlayabileceğini ifade etmekteyiz. Son dönemde ons altında görülen fiyatlamanın bu durumun net bir yansıması olduğunu belirtebiliriz. Stagflasyon fiyatlamaları piyasalardaki güvenli liman talebini artırarak ons altında yukarı yönlü bir eğilim oluştursa da Fed’in yakın zamanda başlayacak olacak tapering programı ve paralelinde tahvil getirilerinde hızlanması beklenen yükseliş hareketi de değerli metaller için olumsuz bir zemini işaret ediyor.



Bu iki fiyatlama arasında sıkışan ons altında bir süre yön arayışının etkili olması beklenebilir. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarındaki görünümün değerli metallerdeki görünüm açısından önemli olduğunu ve bu cephedeki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü çabaların sınırlı kalabileceğini ifade etmekte fayda var. Teknik görünümde ise göstergelerin kısa vade için 1725$ – 1800$ bandını ön plana çıkarmakta olduğunu görüyoruz. Bugün yurt dışında İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Ağustos Sanayi Üretimi, Almanya ve ABD’de ise Eylül TÜFE verileri açıklanacak. Yurt dışı akışta ayrıca FOMC Toplantı Tutanakları ve Fed YK Üyesi Brainard'ın Konuşması da yakından takip edilecek.



13 EKİM 2021 GÜMÜŞ YORUMLARI

Görece yatay bir seyir izlemeye devam eden gümüşte yön arayışının sürdüğü takip ediliyor. Dün gün içerisinde 22,34$ – 22,77$ seviyeleri arasında işlem gören gümüş, günü 22,56$ seviyesinden yatay tamamladı. Gümüş bu sabah saatlerinde 22,70$ seviyesinden işlem görüyor. gümüş fiyatları kısa vadeli bir düşüş kanalı içerisinde hareket ediyor. Bir süredir söz konusu kanal hareketini yakından takip ediyoruz.



Kanalın üst sınırı, yani kanal direnci bugün itibariyle 23,50$ seviyesine denk gelmekte. Diğer yandan 50 günlük hareketli ortalamanın da bu seviyeden geçtiği görülüyor. Bununla birlikte 23,50$ seviyesinin yukarıda güçlü bir direnç konumunda yer aldığını görüyoruz. Dolayısı ile gümüşteki yükseliş hareketlerinin istikrar sağlaması ve bir trende dönüşmesi için 23,50$ direncinin yukarı yönlü kırılması önem arz ediyor. Gümüşteki düşüş kanalının alt ve üst sınırlarını göz önünde bulundurduğumuzda kısa vade için 21$ – 23,50$ bandının ön plana çıktığını görüyoruz.



Bu noktada, dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarındaki görünümün değerli metaller için belirleyici olmaya devam ettiğini ve bu cephedeki yükselişin sürmesi durumunda gümüşteki yukarı yönlü çabaların sonuçsuz kalabileceğini ifade etmekte fayda var. Bugün yurt dışında İngiltere ve Euro Bölgesi’nde Ağustos Sanayi Üretimi, Almanya ve ABD’de ise Eylül TÜFE verileri açıklanacak. Yurt dışı akışta ayrıca FOMC Toplantı Tutanakları ve Fed YK Üyesi Brainard'ın Konuşması da yakından takip edilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.