SON DAKİKA
Hava Durumu

500 Bin ETH Yakıldı! Piyasalar Etkilenecek Mi? ETH Fiyatlarındaki Son Değişim Ne Oldu?

Ethereum yakım işlemleri devam ediyor. Son gelişmelere göre bu yakım işlemi hız kazandı. Ağ üzerinde yarım milyondan fazla ETH yakıldı. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2021 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2021 18:03
https://gazetebanka.com/
500 Bin ETH Yakıldı! Piyasalar Etkilenecek Mi? ETH Fiyatlarındaki Son Değişim Ne Oldu?

Ethereum yakma işlemi son zamanlarda sık sık kulaklara gelen bir cümle olmaya başladı. Özellikle ETH’nin yeni güncellemesinden sonra yakılan ETH miktarında da artış olduğu gözlendi. EIP-1559 güncellemesinin Ağustos ayında ağa yüklenmesinin ardından milyonlarca ETH yakımı gerçekleştirdi. Güncelleme İle Yakma İşlemleri Arttı

ETHBurned internet sayfasına göre Ethereum ağında yarım milyon ETH yakıldı. Yakılan ETH’nin piyasa değeri ise yaklaşık 1.7 milyar dolar. Ağustos ayında yapılan güncellemeden önce aynı miktarda fon madenciler tarafından gerçekleştirilecekti ve bu işlem piyasa da gerçekleşmiş olacaktı. Böylece EIP 1559 güncellemesi ile ETH ağına yeni bir sistem olan ücret yakma mekanizması yeniliği geldi. 
Arz Talep Dengesi SağlanıyorBu güncelleme ile Ağustos ayından bu yana, daha önce madencileri geçiş işlemlerini yaptıklarında ödüllendirmek için kullanılan madenci ücreti ödeme sistemi yerini temel ücrete bıraktı. Şimdi madencilere ödül, bahşiş olarak sunulurken temel ücret ise yakılmakta. Bu işlemlerin sıklığı ise son zamanlarda artmış durumda. ETH ağındaki yaşanan işlem yoğunluğunun artması ile daha fazla ETH yakımına ihtiyaç duyuluyor. 

Bu yakım işlemleri sonucu ETH’nin dağıtılan miktardan daha fazla yakılması ile deflasyonist bir varlık haline getiriliyor. Böylece arz ve talep dengesi sağlanarak ani fiyat değişimlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Ayrıca bu durum piyasada olan bir ürünün fiyatının artması beklentisi ile beraber ETH fiyatlarına da olumlu bir etki yapması bekleniyor. Yatırımcıların BeklentisiSürekli azalan arz yani, piyasaya sürülen ETH miktarının yakımlarla aşağı çekilmesi ile, sürekli artan popülarite ile beraber ETH’ye olan talebin artması sonucu fiyatlarda yükselme beklentisi içerisine giren yatırımcılar, depoladıkları ETH’ler için uygun zamanı beklemeye koyuldu. Piyasa analistlerine göre bu durumun sonuçlarından birisi de fiyat artışı beklentisi ile ETH’ye olan ilginin daha da artması. Arzı kısıtlı olan ETH için önümüzdeki günlerde bu dengenin nasıl değişeceği ise yatırımcıların en çok merak ettiği konular arasında.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.