SON DAKİKA
Hava Durumu

Uzmanlardan Dolar Analizleri ve Dolar Kuru Tahminleri: Dolar Ne Olur, Yükselir Mi Düşer Mi?

Dolar TL haftanın son iş gününde sıkıntılı anlar yaşattı! Çanak hedefine doğru ilerleyerek Cuma günü en yüksek 5,79 TL seviyesini gören dolar kuru, yatay direncini test etmenin ardından haftayı 5,7781 seviyesinden kapattı. Yeni haftada dolar ne olur sorusuna geçmeden önce uzmanlar, dolar düşer mi sorusu için dolar analizleri ve yorumları ile dolar kuru tahminleri için öngörüde bulundular. Dolar ne olur ve dolar yükselecek mi düşecek mi sorusunun ayrıntıları ile geçtiğimiz haftanın dolar yorumları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2019 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Uzmanlardan Dolar Analizleri ve Dolar Kuru Tahminleri: Dolar Ne Olur, Yükselir Mi Düşer Mi?

Dolar TL haftayı serbest piyasada 5,7781 TL’den kapattı. 1 Dolar 5,78 TL ile döviz bürolarında işlem görürken, vatandaşlar yaşanan ani yükseliş ardından dolar yükselecek mi, dolar ne olur ve dolar düşer mi sorularına yanıt arıyor. Uzmanlar geçtiğimiz hafta gerçekleşen harekete göre dolar analizleri ile haftanın özetini çıkartarak, dolar kuru tahminleri ve yorumlarını sizlerle buluşturuyor.DOLAR TL YÜKSELİŞİ YATAY DİRENCE TAKILDI!


Dolar TL haftalık kapanışı için yapılan uzman dolar yorumları, 5,79 TL seviyesinde yer alan direncin yükselişi önlediğini belirtti. Bir önceki hafta da test edilen bu direnç, dolar yükselecek beklentilerinin önünde sağlam bir kale olarak durmaya devam ediyor.Gece saatlerinde dolar yükselir mi diyerek 5,79 TL hareketini inceleyen pek çok vatandaşımız, gevşeyen dolar kuru sonrası rahat bir nefes aldı. Uzmanlar ise dolar düşecek demek için henüz erken olduğunu belirtiyor. Zira dolar analizleri, teknik göstergelerin TL aleyhine olduğunu belirtiyor.ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DOLAR NE OLUR, DOLAR KURU TAHMİNLERİ NE?


Dolar ne olur sorusuna dolar düşer mi sorusu ile karşılık verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, dolar TL için teknik ve temel anlamda pek çok gerekçenin yükselişi desteklediğini belirtti. Teknik olarak dolar analizleri ile uzmanlar 5,7650 direncinin üzerinde günlük kapanışı olumsuz değerlendirerek, yatay direnç noktası olan 5,79 TL seviyesine bir hareketin bu direnci kırabileceğini belirttiler.Önümüzdeki hafta Merkez Bankası faiz indirimi kararının açıklanacak olması nedeniyle dolar TL kuru üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. Dolar kuru tahminleri, alınacak faiz indirimi kararına göre son şeklini alacak olsa da uzmanlar, dolar yorumları ile haftalık ve aylık bazda göstergelerin dolar TL cephesinde dolar lehine güç kazandığı yorumlarını aktarıyor.DOLAR KURU TAHMİNLERİ NELERDEN ETKİLENİYOR?


Dolar kuru tahminleri önünde jeopolitik risklerin yanında, ABD ile ilişkiler, enflasyon, faiz ve cari açık gibi pek çok Türkiye aleyhine riskler bulunuyor. Dolar düşer mi sorusunun önünde engel olan bu durumlar şimdilik ötelense de, henüz Türkiye lehine sonuçlanmamış olması dolar düşecek demeyi zorlaştırıyor.Türkiye aleyhine riskler yanında dolar TL ayrıca küresel risklerden de etkileniyor. Bilindiği üzere global riskler en çok gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor. Türkiye gibi yüksek enflasyon ve cari açıkla mücadele eden bir ülke, küresel krizlerden döviz kuru en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. ABD – Çin ve Brexit gibi önemli küresel risklerin çözümlenmemesi, dolar yükselir mi sorularının halen canlı tutulmasına sebep oluyor.ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DOLAR NE OLUR, YÜKSELİR Mİ?


Gelecek haftada ilk iş günü, dolar kuru tahminleri için büyük önem arz ediyor. Dolar kuru yükselişi devam etmesi halinde uzman dolar analizleri yeniden 5,79 TL seviyesi üzerine yoğunlaşabilir. Merkez Bankası ve Hükümet kanadından gelecek faiz indirimi açıklamalarının yakından takip edilmesi gerekli olduğu bu üç iş gününde, 12 Aralık tarihi Merkez Bankası PPK Toplantısı, dolar yorumları merkezinde olmaya devam edecek.Uzman dolar kuru tahminleri, yorumları, analizleri ve grafik verileri için /haberi/dolar linki yardımıyla Dolar sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.