SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü Analistten Şok Eden 2020 Dolar Kuru Tahmini: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz, Korkulan Seviyeyi Görecek!

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut’tan korkutan dolar kuru tahmini geldi! Zelyut’a göre 2020 yılında 1 dolar 6,80 TL olacak! Paylaştığı videoda dolar son durumu ve yükselme nedenlerine değinen Zelyut 2020 yılsonu dolar kuru tahminini 6,80 TL olarak paylaştı! Merkez Bankası 2020 yılsonu dolar kuru tahmini ne? Fitch yılsonu dolar kuru tahmini kaç? Dolar neden yükseliyor, yükseliş devam edecek mi? Dolar tahminleri 2020 ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2020 06:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ünlü Analistten Şok Eden 2020 Dolar Kuru Tahmini: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz, Korkulan Seviyeyi Görecek!

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, hazırladığı Youtube videosunda 2020 dolar kuru tahmini için şok iddiada bulundu! Merkez Bankası, Fitch ve diğer aracı kuruluşlardan yüksek dolar tahmininde bulunan Zelyut, dolarda yükseliş nedenlerini ve neden yükseleceği sorularına değindi. İşte en yüksek 2020 dolar kuru tahmini ayrıntıları…DOLAR NEDEN YÜKSELECEK?


Zelyut tarafından paylaşılan Youtube videosunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamalarına değindi. Bakan Albayrak’ın rekabetçi kur açıklaması üzerinde duran Zelyut, 5,90 TL seviyesinin dolar kuru için kritik değer olduğunu vurguladı.Zelyut Youtube üzerinden paylaştığı videoda dolarda yükseliş nedenlerini şu ifadelerle aktardı: “Türkiye’nin kuru şu ya da bu demek bence doğru değil! Dolar kuru şu olacak diye hiçbir zaman demedim ve bundan sonra asla söylemeyeceğim. Benim için önemli olan TL’nin rekabetçi bir kur olmasıdır. Çünkü Türkiye üreten, ihracatçı, üretimi ile bölgesel ve küresel rakiplerine göre avantajlı bir ülke ise o zaman rekabetçi olması lazım.”“Bakan Bey’in kur ile alakalı yapmış olduğu yorumlardan benim çıkardığım anlamlar şunlar. Bir kere rekabetçi kur dediğiniz zaman ihracatı bize benzer rakip ülkelerden daha yüksek kur seviyesidir. Yani TL değer kaybedecek, dolar değer kazanacak ve dolayısı ile yabancı Türkiye’ye geldiği zaman elindeki para daha değerli olduğu için daha fazla alımda bulunacak. İhracatçı dışarıya daha fazla mal satabilecek.”“Bu açıklamadaki olumlu taraf Bakan Bey’in riskleri kabul etmiş olmasıdır. Olumsuz taraf ise kabul ettiğiniz riski ortadan kaldırmak için hangi önlemleri aldınız? Ne yazık ki böyle bir önlem yok ki bu da büyük bir risk oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.ZELYUT 2020 DOLAR KURU TAHMİNİ ŞOK ETTİ!


Yayınladığı videosunda dolar kurunda yükseliş beklediğini ve kur tahmini yapmaktan kaçındığını değinen Zelyut, teknik analiz çalışmalarına göre gerçekleşmesi muhtemel 2020 dolar kuru tahminleri beklentisini 6,20 TL üzeri için paylaştı. Zelyut’a göre 5,90 TL seviyesinin kritik öneme sahip olduğu dolar kurunda bu değer üzerinde 6,20 TL’ye olan yükseliş hızlanabilir ve dolar kuru 6,80 TL’ye kadar ulaşabilir.

2020 YIL SONU MERKEZ BANKASI, FITCH VE YEP DOLAR KURU TAHMİNİ


2020 yılsonu dolar kuru tahminleri geçtiğimiz yıl ve bu yıl içerisinde önemli kuruluşlarca aktarılmıştı. Yılsonu dolar kuru tahminini Merkez Bankası 6,41 TL olarak açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) 2020 yılsonu dolar kuru tahmini 6,40 TL olarak belirtilmişken Fitch, 6,60 TL dolar kuru tahminini belirtmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.