SON DAKİKA
Hava Durumu

Selçuk Geçer Dolar Yorumu

Selçuk Geçer dolar yorumu neler? Selçuk Geçer dolar tahminleri, analizleri ve yorumları... İşte tüm detaylar.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2023 16:55
https://gazetebanka.com/
Selçuk Geçer Dolar Yorumu

Selçuk Geçer Dolar Yorumu - Selçuk Geçer; dolar, altın ve diğer ekonomik konularda yaptığı alt yapısı olan açıklamalarla dikkat çeken bir analisttir. Selçuk Geçer; uluslararası para politikalarına, yapılan açıklamalara göre analizler gerçekleştirir. FED gibi önemli kurumların başkanlarından ve mevcut ekonomik konjonktürden yola çıkarak açıklamalarını temellendiren Geçer, ileriye dönük tahminlerde bulunur. Kendisinin yaptığı bu tahminler, birçok kişi ve firma tarafından dikkate alınır. Yatırımlarını Selçuk Geçer’in videolarını izledikten sonra şekillendiren pek çok kişi vardır.

Selçuk Geçer her ne kadar bazen felaket tellalı olarak adlandırılsa da söylediklerini sağlam temellere dayandırması, kendisinin açıklamalarının merakla beklenmesine yol açar. Geçer, kıyaslama yaparak da değerlendirmelerde bulunur. Örneğin, FED’in faizleri artırması ya da azaltması durumunda olabilecekleri kıyaslayarak bir nevi FED’i de eleştirir.

Selçuk Geçer, Amerikan Başkanı Biden gibi dünya ekonomi politikasına yön veren siyasilerin açıklamalarını değerlendirir. Buradan da anlaşılacağı üzere Selçuk Geçer, sadece dolar artacak ya da azalacak demekten ziyade olayın tüm aktörlerini devreye alır.

Geçer’in şu anda üzerinde durduğu konu bankacılık krizidir. Bankacılık krizine bağlı olarak faizlerin geleceği, iş piyasalarının durumu ve piyasaların FED üzerindeki baskısı gibi konuları, son videosunda ele almaktadır. Geçer’in son videosuna göre piyasalar, FED’e faiz noktasında baskı yapmaya çalışır. Ancak bu noktada FED, kendi politikalarından vazgeçme ya da faizleri düşürme noktasında istekli değildir.

Ünlü analist, Biden’ın da piyasadan gelen faizlerin düşürülmesi arzusuna karşı nasıl hareket ettiğinden son videosunda bahseder. Amerikan yönetiminin FED üzerinde baskıcı bir etkisi olmaması, FED’in bağımsız hareket edebilmesine imkân tanır. Bu sayede ekonomik konjonktüre göre en mantıklı kararların alınması sağlanır.

Selçuk Geçer Kimdir?

1972 doğumlu olan Selçuk Geçer, Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Uzun süredir ekranlara aşina olan Geçer, çeşitli kanallarda ekonomi üzerine programlar yapmıştır. Bu programlarda CEO’ları, iş adamlarını ve siyasetçileri ağırlayan Geçer, 2007 ve 2012 yılları arasında Kanal 24’te ekonomi müdürü olarak çalışmıştır. 2012 yılından sonra Cem Medya’da genel yayın yönetmeni olarak görev yapmıştır. Selçuk Geçer, şu anda firmalara danışmanlık yapmaktadır.

Marka ve iletişim danışmanı olarak hizmet veren, farklı firmalarda kurumsal iletişim müdürü olarak görev yapan Geçer, şu anda Youtuber olarak oldukça popülerdir. Selçuk Geçer’in kanal abone sayısı 600 binin üzerindedir. Videoları ise yüz binlerce kez izlenir. Selçuk Geçer, kanalına düzenli olarak videolar yükler. Ekonomi odaklı videolarda Selçuk Geçer, kendisi yorumlamalar yapmakta bazen de farklı konular üzerinde çeşitli konuklarla tartışmaktadır.

Selçuk Geçer, kanalında insanlara yatırım tavsiyesinde bulunmaz. Videolarda değinilen görüşler, Geçer’in kendi değerlendirmeleri ve yorumlamalarıdır. Siz de ünlü analistin kanalını takip ederek fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda ekonomi bilginizi artırmak ve güncel ekonomik gelişmeleri takip etmek için de kendisinden istifade edebilirsiniz.

Selçuk Geçer Videolarında Ne Anlatır?

Selçuk Geçer, videolarında ekonomik konular üzerinden yorumlamalar yapar. Özellikle doların, altının yükselip alçalması konusunda çektiği videolar, daha fazla ilgi çeker. Selçuk Geçer, videolarını ekonomik gelişmeler üzerine temellendirir. Her konuyu detaylı şekilde açıklaması sayesinde çok fazla ekonomik terimlere hâkim olmasanız bile Geçer’in anlattıklarını kolayca anlayabilirsiniz. Geçer, videolarını eleştirenlerin haksız çıktığını ve kendi tahminlerinin doğru çıktığını belirtir.

Selçuk Geçer, ekonomik konularla ilgili başkalarının yaptığı yorumları da değerlendirir. Özellikle kendi görüşüne ters yorumların neden sağlam bir temele dayanmadığını uzun uzun açıklayan Geçer, bu sayede tüm anlattıklarını mantıklı bir zeminde izah eder.

Selçuk Geçer Son Dolar Yorumu

Selçuk Geçer son dolar yorumu FED’in faiz politikaları üzerinde durur. Piyasada yaygın beklentinin faizlerin düşmesi yönünde olduğunu belirtir. Kendisinin yorumuna göre FED’in böyle hareket etmesi çok da mümkün değildir. Ancak faiz düşmesi gibi bir durum söz konusu olsa bile ilerleyen dönemde bu durum, çok daha ciddi problemlere yol açar.

Eğer FED, bir kere kendi politikalarını bırakıp piyasaya göre hareket ederse sonrasında da sürekli böyle bir beklenti oluşur. Bu da ilerleyen dönemde FED’in içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kalmasına ve faizlerin beklenenden fazla artmasına yol açar.

Piyasalarda sürekli FED’in faiz artırımı temelli politikasının zararları üzerine bir algı oluşturulmaktadır. Özellikle dominant bankaların bu yönde bir algıya sahip olması, piyasada bankaların risklerinin arttığı ve bankaların batması gibi durumların olabileceği düşüncesi oluşturur. Bu algının oluşmasında, Amerika’da batan bankaların da etkisi vardır. Ancak Geçer, bu bankaların riskli yatırımlar nedeniyle battığını belirtmektedir.

Geçer, FED’in yakın dönemde bir faiz indirimine gitmeyeceğini belirtir. Bankaların batmasının FED’in sorumluluğunda olmadığını da ekler. Aynı zamanda Biden’ın da bankaların batması noktasında sorumluluğunun olmadığını belirtmesi, Geçer’in düşüncelerinin haklılığını ortaya koyar.

Geçer, FED’in ve Amerika’nın bu yaklaşımının 2024 yılı için Türkiye’ye dezavantaj getireceğini belirtir. Türkiye’nin bu süreçte döviz girdisi, swap bulma gibi noktalarda sorun yaşayacağını ifade eder. Yurt dışı kaynaklı riskler, yurt içi kaynaklı risklerle karşılaştığında durum daha da ciddileşir.

Cari açık ve dış ticaret açığının Türkiye için artmasını beklenmektedir. Bu açıkların turizm gelirleri ile kapatılmasının mümkün olmaması, ödemeler dengesinde ciddi bir bozulmaya yol açması beklenir. Farklı alanlarda da meydana gelen bozulmalar seçim, deprem gibi durumlarla bir arada düşünüldüğünde, doların yükselmesi kaçınılmazdır. TÜİK ve aylık enflasyonlarla bir hesaplama yapıldığında doların 30-35 seviyesine çıkması beklenmektedir.

Selçuk Geçer Kitapları Var mıdır? Selçuk Geçer’in ekonomi alanında yazdığı bir kitabı vardır. Yiyin Efendiler-Ekonomik Çöküşün Hikâyesi” adıyla yayımlanan kitap, ekonomik sistemin aslında anlaşılabilir olduğunu fakat bilerek karışık hale getirildiğini belirtir. Kitapta iktidara göre ekonomi politikalarının şekillendirilmesi eleştirilir. Kitap, kolay anlaşılabilir bir dile sahiptir. Bu nedenle herkes tarafından keyifle okunabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.