SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası'nın Çıkaracağı Yerli Dijital Para Başarılı Olur Mu? Uzmanlar Açıkladı!

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2019 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası'nın Çıkaracağı Yerli Dijital Para Başarılı Olur Mu? Uzmanlar Açıkladı!

Ülkelerin ve dünyaca ünlü şirketlerin kripto para piyasalarına yönelik projelerinin hız kazandığı şu dönemde, Meclis'e sunulan 11. Kalkınma Planı kapsamında Merkez Bankası'nın da kendi kripto (dijital) parasını çıkaracağı duyurulmuştu. Blok zincir (blockchain) teknolojisi tabanlı uygulamaya konulacak olan ilk yerli ve milli kripto para birimi bir kamu kurumu tarafından koordine edilecek.

2019 - 2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı bünyesinde Merkez Bankası tarafından hayata geçirilmesi beklenen yerli kripto para, Venezuela'da petrol rezerviyle desteklenen ve petrol varil fiyatlarına sabitlemiş bir para birimi olan "petro"nun akabinde bir Merkez Bankası tarafından desteklenen ikinci kripto para birimi uygulaması olacak. Yapılan araştırma ve anketler neticesinde Türkiye'de halkın %18 ila %20'sinin kripto para birimlerinde yatırımı bulunduğu tahmin ediliyor. Son olarak Coinlib verilerine göre, Türkiye'ye kripto para birimleri cinsinden para girişinin hacmi, İngiltere'de işlem gören hacmin yaklaşık yarısına karşılık geliyor.

Yerli Dijital Para BaşarılıOlur Mu?

Koç Üniversitesi'nden Prof. Selva Demiralp'in görüşlerine göre, Merkez Bankası'nın kendi kripto para birimini basmasının en önemli avantajı, bireylerin bankacılık sistemini aradan çıkararak doğrudan Merkez Bankası parasını elinde tutabilmeleri olması sebebiyle dikkat çekiyor. Söz konusu uygulamanın bireylere Merkez Bankası'nda hesap açma imkanı tanıyacağını ifade eden Demiralp, "Ancak kripto para tutmanın Merkez Bankası'nda hesap açmaya göre imkan vermek sureti ile üçüncü kişiler tarafından takip edilme imkanını ortadan kaldırması" açıklamasında bulundu.

Kripto para birimlerine geçilmesiyle birlikte aracılıkfaaliyetlerinin önemini yitirerek işlemlerin daha hızlı bir şekildegerçekleşeceğini belirten Demiralp, bu durumun avantaj olarak görülmesininyanında bankacılık sistemi için de bir tehdit barındırdığına dikkat çekti. Bunoktada bankacılık sisteminin olmadığı bir ortamda finansal istikrarınsağlanması ve para politikasının gelişme yönünü tahmin etmenin zor olduğunadeğinen Prof. Selva Demiralp Merkez Bankası'nın bu uygulamasının birtakımriskler barındırabileceğini kaydetti.

Yerli Dijital Para BirFırsat Mı?

İstanbul merkezli düşünce kuruluşu EDAM'ın CEO'su ve kripto para konularında önemli analizleri bulunan Ussal Şahbaz ise Türkiye'nin kripto parasının dünya çapında bir geçerlilik kazanmaması halinde bu tür girişimlerin çok büyük bir anlam ifade etmediğine değindi. Şahbaz konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında; "Eğer sadece Türk Lirası karşılığı kripto para olacaksa, bu uygulama dünyanın başka yerlerinde kabul edilemez. Öncelikle, Merkez Bankası’nın diğer uygulayacağı para politikalarıyla güven tesis etmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Nitekim Facebook'un kripto para birimi olarak piyasaya süreceği Libra'nın Mastercard, Visa, Vodafone, Uber gibi dünya çapında faaliyet gösteren 40 farklı kuruluşla işbirliği içinde olduğuna dikkat çeken Şahbaz, Türkiye'de Merkez Bankası'nın odaklanması gereken unsurun dünyadaki parasal mimarinin değişmesi olduğunu belirtti. Söz konusu dijital paranın çıkarılması durumunda, uluslararası kripto para oyuncularına ortak olunması gerektiğini ve bu girişimlerin şekillenmesinde katkıda bulunulmasında global ödeme sistemlerinde yer alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Şahbaz, "Kripto para bir ülkenin parasal sistemine güven sağlamaz, var olan bir güvenin sonucudur." ifadelerini kullandı.

Kayıt Dışı Ekonomide GelişmelerYaratabilir

İstanbul Teknik Üniversitesi Blockchain Kurucu Başkanı Doruk İşmen ise kripto paranın Türk Lirası'na endeksli olmasından ötürü, çıkacak olan dijital paranın enflasyonla mücadele konusunda çok pozitif etkilerinin olmayacağını kaydetti. Ancak yerli dijital paranın, kayıt dışı ekonomi alanında büyük gelişmeler sağlayabileceğine dikkat çeken İşmen, "Blok zincir teknolojisi ile bütün para transferleri kayıt altına alındığı için vergi kaçırma, kara para aklama gibi yasa dışı finans olayları azalacaktır." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.