SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Dijital Para Çıkarıyor!

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Dijital Para Çıkarıyor!

Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan OnBirinci Kalkınma Planı kapsamında blokzincir (blockchain) tabanlıdijital merkez bankası parası hayata geçirileceği açıklandı. Türkiye'dekurumsal yapısı güçlü bir finans sektörünün meydana gelmesi için yenienstrümanlar devreye girecek. Bu bağlamda blokzincir tabanlı dijital merkezbankası parası uygulamaya konulacak. Meclis'e sunulan ve 2019 - 2023 döneminikapsayan On Birinci Kalkınma Planı'ndagüncel mali piyasalar hakkında hedefler ortaya konuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kendi adını taşıyanyerli ve milli kripto para birimini hayata geçirmek için düğmeye basacak.Türkiye'nin yeni teknolojilere uyum sağlama ve tüketme konusunda her zaman üstsıralarda yer aldığı biliniyor. Bu durum aynı şekilde son yıllarda giderekartan kripto paralar için de geçerlioluyor. Zira yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye'de yaşayan her 5 kişidenbirinin kripto para birimlerine yatırım yaptığı görülüyor.

Merkez Bankası'ndanYerli Kripto Para

Uzun bir süredir kripto para piyasalarında aktif rolüstlenen Türk yatırımcıların durumu ve piyasaların geleceği hakkındakiendişelerin yavaş yavaş ortadan kalkmasının neticesinde Merkez Bankası da bualanda girişimlere başladığı görülüyor. Bu bağlamda geçtiğimiz gün TürkiyeBüyük Millet Meclisi'ne sunulan On Birinci Kalkınma Planı içinde Merkez Bankasıtarafından çıkarılacak yerli ve millikripto para birimi de gündeme getirildi.

Merkez Bankası tarafından alınan bu kararın Türkiye'de Fintech ekosistemini hareketlendireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Öteyandan blokzincir (blockchain) tabanlı dijital merkez bankası parasınınuygulanmaya başlanması ve kripto para piyasalarında yer edinmesinin ardından,uluslararası kripto para yatırımcılarının Türkiye'ye olan ilgisini de artırmasıbekleniyor.

İç ve Dış TicaretteAktif Olarak Kullanılacak

Dünyanın en çok kripto para kullanıcısı olan ülkelerarasında öne çıkan Türkiye'de Merkez Bankası da bu doğrultuda girişimleryapmaya başladı. Merkez Bankası'nın ilk ve yerli kripto para biriminipiyasalarda kullanıma açmasının ardından, ulusal ve uluslararası ticaret sisteminde alternatif para ve ödemesistemi olarak kullanılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.