SON DAKİKA
Hava Durumu

Kripto Paralar En Çok Onları Endişelendiriyor!

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 21:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kripto Paralar En Çok Onları Endişelendiriyor!

Kripto para borsasının hareketliliği ve zaman zaman düşüş trendleri yaşansa da kripto para birimlerinin genel itibarıyla önlenemez yükselişleri devam ediyor. Kripto paraların gücü her geçen gün giderek artarken, bu güçten en çok etkilenenler ise tüm dünya genelindeki bankalar başta olmak üzere; devlet yetkilileri ve düzenleyiciler olarak dikkat çekiyor. Bu kişi ve kurumlar Bitcoin ile diğer kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin gücünü fark etmeye başladıklarından beri endişe duymaya devam ediyorlar. Nitekim en son dünyanın en önemli sosyal medya platformlarından biri ve aynı zamanda Whatsapp uygulamasının da sahibi olan Facebook’un da kripto para birimi Libra’yı çıkarması taşları yerinden oynattı. Libra’nın yakın bir zamanda kripto para borsasına girecek olması tüm bu yetkilileri hem korkuttu hem de öfkelendirdi.

Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerininartan benimsenme oranları ile birlikte bankalar başta olmak üzere hükümetler vedaha pek çok yetkili adeta neler yapacağını şaşırıyor. Öncelikle bu alanda dahafazla düzenleme ve incelenme yapılmasını talep eden yetkililer, Bitcoin’e olanrağbetin önüne geçilemeyecek oluşunun endişesini her geçen gün daha iyianlamaya başlıyor.

Facebook’un Librası Taşları Yerinden Oynattı

Zaten halihazırdaki mevcut durumda kripto para borsalarına ve birimleri oldukça endişeli bir tavır sergileyen dünya genelindeki bankalar ve hükümetler, Facebook’un da bu alanda önemli bir aktör olarak piyasaya girme kararı almasında önce şaşkınlık sonra büyük bir öfke duydular. Nitekim dünya genelindeki düzenleyiciler, Facebook’un bu yönde karar aldığını açıklamasının ardından, hemen sosyal medya devinin veri paylaşımı konusunda geçmiş dönemde yaşadığı krizleri tekrar pişirip piyasaya sürerek karalama kampanyası başlatıldı.

Düzenleyicilerin tepkileri sadece bununla sınırlı değil. Sonolarak Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, İngiltere Merkez Bankası BaşkanıMark Carney ve Alman muhafazakar partisinden Markus Ferber, gibi Avrupasiyasetinde söz sahibi liderler, kripto para birimlerinin artan popülaritesininönüne geçmek amacıyla söz konusu kripto para birimlerinde düzenleme ve acilkontrol çağrısında bulundu. Bu noktada Le Maire, G7 ülkelerinin dijital parabirimlerini araştırması için bir görev komisyonu oluşturulması üzerineısrarlarını sürdürüyor.

Son Olarak G20 Zirvesinde Bile Konuşuldu

Kripto para borsalarında her saniye işlem görmeye devam eden varlıkların ve bu alanda hayata geçirilen yeniliklerin, herhangi bir düzenleyici çevreye meydan okuyabileceğine inanmayan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Randal Quarles, bu alanda kontrollerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Dünya üzerindeki tüm düzenleyicilere açık çağrıda bulunan Başkan Quarles, internet kullanıcıların yaptıkları bireysel ödemelerde, Bitcoin başta olmak üzere diğer tüm kripto para birimlerini kullanmaları konusunda daha sıkı kontrollerin yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Japonya’nın Osaka kentinde 25 Haziran’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde de söz alan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Randal Quarles, tüm liderlere yeni finansal gelişmelerin ne tür riskler taşıyabileceğini şu sözlerle açıkladı: “Bireysel ödeme amacıyla yeni kripto varlık türlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılması, yüksek düzenlemelere tabi olmalarını sağlamak için yetkililer tarafından daha detaylı incelemeler yapılmasını gerektirir.” Bu bağlamda başkanı olduğu FSB’nin kripto para varlıklarını çok yakından ve koordineli bir şekilde takip edeceği vurgulandı.

Reuters’ın Facebook’un kripto para piyasalarına giriş yapması hakkında da önemli bir konuya dikkat çekti. Facebook’un Uluslararası Takas Bankası ve Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Teşkilatı Bankası tarafından belirlenen Finansal Piyasa Altyapılarına İlişkin Esaslar ile mücadele etmek zorunda kalacağına dikkat çeken Reuters, Facebook’un Libra’yı resmen piyasaya çıkarmasıyla birlikte yoğun biçimde sert eleştirilerle karşılaşacağını belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.