SON DAKİKA
Hava Durumu

Kararsız Dolar Yön Tayininde Zorlandı: 2020 Yılsonu Dolar Kuru Tahminleri Mi, Yoksa Dolarda Düşüş Mü Gerçekleşecek?

Sürpriz FED faiz indirimi ve çözüme kavuşan İdlib meselesi, dolar TL cephesinde yükseliş isteğini kırdı! TL üzerinde negatif faiz etkisinin devam ettiği bu hafta dolar kurunda kararsız ve yüksek volatilite hareketler, dolar kuru tahminlerini zorladı! Dolar ne olur, yükselir mi düşer mi? Dolarda son durum ne, FED faiz indirimi doları neden düşürmüyor? Son dakika dolar tahminleri, uzman yorum ve analizleri haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2020 06:25
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kararsız Dolar Yön Tayininde Zorlandı: 2020 Yılsonu Dolar Kuru Tahminleri Mi, Yoksa Dolarda Düşüş Mü Gerçekleşecek?

Dolar TL yüksek volatiliteli geçen bir haftayı geride bıraktı! Koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle başta FED olmak üzeri dünyanın en büyük merkez bankalarından gelen faiz indirimleri, dolar kurunun yükseliş isteğini kırarken kalıcı düşüş getirmedi. Dolar ne olur, uzman yorum ve tahminleri hangi yönde?7 MART 2020 DOLAR BUGÜN NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL?


Bugün FX piyasada dolar TL 6,0967 seviyesinde yer alıyor. 1 dolar 6,10 TL fiyattan alıcı buluyor. Farklı dolar kuru değerlerine göre yapılan dolar hesaplama sonuçları şu şekilde değişiyor:10 Dolar: 60,97 TL100 Dolar: 609,67 TL1000 Dolar: 6.096,70 TLDOLAR YÜKSELECEK Mİ DÜŞECEK Mİ?


FED faiz indirimi ardından güçlenen dolar düşer mi beklentileri, geçtiğimiz haftada tatmin edici sonuç doğurmadı. Merkez Bankası faiz indirimi ardından açıklanan Şubat 2020 enflasyon rakamı, negatif faiz getirisinde makası enflasyon lehine açtı.İdlib meselesinde Rusya ile varılan anlaşma da TL üzerindeki baskıyı kırarken, negatif faiz etkisi halen dolar kurunu desteklemeyi sürdürüyor. Dolar TL yaşadığı ikilemi geçtiğimiz haftayı yüksek volatilitede geçirerek yatırımcılara yaşattı. Geçtiğimiz hafta tek günde 10 kuruşluk hareket bandı ile anlık değişim gösterdi.FED kanadından toplantı öncesinde gelen faiz indirimi, ilerleyen günlerde sıfır faize geçiş beklentisini kuvvetlendirdi. Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek için bankanın faiz enstrümanını etkin bir şekilde kullanacağını açıklaması, FED faizlerinin kısa bir sürede düşürüleceği beklentilerini destekledi.FED faiz indirimi TL üzerinde pozitif etki yaratırken, salgınla birlikte negatif faiz etkisi halen TL üzerinde baskı oluşturuyor. Kısa vadede dolar teknik göstergeleri düşüş gösterse de 6,00 TL altında kapanışlar gerçekleşmeden dolar kurunda kalıcı düşüşler beklenmiyor.KORONAVİRÜS SALGINININ DOLAR KURUNA ETKİSİ NE?


Koronavirüs salgını sonrası başta Asya Pasifik olmak üzere Asya, Avrupa ve ABD ekonomileri tehdit altında! Turizm, havayolu ve imalat başta olmak üzere çok sayıda küresel ticareti oluşturan sektörlerde büyük kayıplar yaşanıyor.Çin’in elektronik ve otomotiv sektöründe başta olmak üzere çok sayıda sektörün tedarik zincirini oluşturması, talep –arz dengesinde arz yönünde problem oluşmasına neden oluyor. Tatil edilen eğitim ve iptal edilen seyahatler ise turizm ve havacılık sektörü başta olmak üzere talep yönünde eksilmeler yaşatıyor.Ekonomistlerin büyük bölümü 2008 küresel krizi ile Koronavirüs salgınını benzetirken, genişleyici para politikalarının işe yaramayacağını düşünüyor. Güvenli liman olan altına yüksek taleple birlikte bir diğer güvenli liman olan ABD 10 yıllık tahvil faizlerine olan yoğun ilgi, küresel resesyon beklentilerini dile getiren ekonomistleri haklı çıkarıyor.Güvenli varlıklara yönelim hisse senedi piyasası yanında gelişmekte olan ülkelere olan yatırımları tehdit ediyor. İçerisinde Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerden sermaye yatırımının çekilerek altın ve ABD 10 yıllık tahvillerine geçiş yapması, dolar TL üzerinde en büyük risk olarak bizleri bekliyor.Yılsonu Merkez Bankası, Fitch ve YEP dolar kuru tahminleri ve beklentilerinin gerçekleşme ihtimali, bu anlamda uzmanları zorda bırakıyor. Salgının henüz ekonomik etkilerinin ortaya çıkmaması sebepli süren belirsizlik, piyasalarda aşırı fiyatlamalara neden olmuş ve aşırı fiyatlamaların devam etmesine yol açabilir. Dolar tahminleri bu belirsiz piyasada yatırımcılara sağlık fikirler vermekten uzaklaşabilir. Bu piyasada panik işlemlerinden uzak durulmalı ve haber akışı dikkatle takip edilmelidir.FED faiz indirimi beklentileri ve Mart ayı toplantı tarihine göz atabilirsiniz: /ekonomi/fed-faiz-kararini-ne-zaman-verecek-mart-2020-toplantisi-ne-zaman-h5398.html

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.