SON DAKİKA
Hava Durumu

İran'da Bitcoin Resmen Yasaklandı!

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İran'da Bitcoin Resmen Yasaklandı!

Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi'nin kararı neticesinde İran'da Bitcoin alım ve satımı resmenyasaklandı. Ülkenin yarı resmi haber ajansına olan Tesnim'e konuya ilişkinaçıklamalarda bulunan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, Bitcoinalım ve satımının yasaklandığını belirterek kripto para kullanıcılarına bu türvarlıklara yatırım yapmanın riskleri konusunda da uyarılarda bulundu.

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi,"İran'da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin fiyat dalgalanması çokyüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu sebeple vatandaşların buoyuna girmemesini tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı. Öte yandanHakimi, Bitcoin madenciliği adıverilen kripto para üretiminin ise henüz yasaklanmadığını açıkladı.

Yasağa UymayanlarCiddi Sonuçlarla Karşılaşacak

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Mal ve DövizKaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi, başkent Tahranda basın mensuplarınaBitcoin ile ilgili her türlü işlemin yasaklandığını ve bu yasağa uymayanlarında ciddi sonuçlarla karşılaşacağını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri ile uluslararası ticaretkonusunda sorunlar yaşayan İran, kripto para piyasalarında yoğun işlem yapanülkelerden biriydi. Zira ABD yaptırımları yüzünden Bitcoin fiyatlarının İran'da yükselişe geçmesi, pek çok yatırımcıyıkripto paralara yatırım yapmaya sevk etmişti.

Sırada BitcoinÜreticiliği Mi Var?

Öte yandan Bitcoin üreticiliğinde de birtakım sorunlaryaşayan İran yönetimi, Bitcoin alım ve satımını yasaklamanın ardından Bitcoinüreticiliğine karşı nasıl bir tavır takınacağı merak konusu oldu. Kripto parabirimi Bitcoin sisteminde yapılan tüm işlemler söz konusu Bitcoin'e bağlı tümbilgisayarlarda kayıt altına alınıyor. Sistemde elektrik üretimine neden olanesas faktör ise madenci olarak tabiredilen ve Bitcoin üretimi yapan kişiler oluyor. Madenciler gelişmiş teknolojiyesahip çok fazla bilgisayar ile bu tür işlemleri yapmak zorunda oldukları içinyoğun elektrik tüketimine neden oluyor.

İran'da devletin elektrik tüketimini karşıladığı fabrikalar,tarım arazileri, kamu kuruluşları ve eğitim kurumları kaçak Bitcoinmadenciliğinin merkezleri haline gelmişti. Hatta camilerde kurulan Bitcoin üretimi sistemlerine karşıdevletin hızlı bir şekilde önlem alması gerekmişti.  Son olarak İran Enerji Bakanlığı elektrik tüketimininson iki ayda %7'den fazla arttığını açıklamıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.