SON DAKİKA
Hava Durumu

Facebook'un Kripto Parası Libra G7 Zirvesi'nde Tartışılacak

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2019 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Facebook'un Kripto Parası Libra G7 Zirvesi'nde Tartışılacak

Fransa, ABD, İngiltere, Almanya, Japonya, İtalya ve Kanada'dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları 17 - 18 Temmuz tarihlerinde Paris'in kuzeyinde yer alan Chantilly şehrinde bir toplantı düzenleyecek. Eşitsizliğe yönelik daha geniş çaplı planın bir parçası olan adil vergilendirme sistemini masaya yatıracak olan G7 maliye bakanları, son dönemde hakkında pek çok spekülasyon yaratılan Facebook'un Libra adını verdiği kripto para birimini ve dijital vergiyi de gündeme taşıyacak.

Toplantıda ele alınacak temel konu; aralarında Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi internet devlerinin de bulunduğu pek çok önemli kuruluşun elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesi olacak. Nitekim Fransa Ulusal Meclisi, 11 Temmuz tarihinde onayladığı yasa tasarısıyla, söz konusu dijital şirketler, Fransa'da elde ettiği gelir üzerinden %3 oranında vergi ödeyecek. Fransa'nın bu vergi kararına karşı ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Fransa'da ABD şirketlerinin haksız şekilde hedef alan dijital hizmetler vergisi konusunda soruşturma başlatacağını kamuoyuna duyurmuştu. Buna karşılık olarak Fransa Ekonomi Bakanı tarafından yapılan açıklamada müttefik ülkelerin sorunları tehdit yoluyla değil, başka yöntemlerle çözmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Fransa'ya 400 MilyonEuro Gelir Sağlayacak

Fransa hükümetinin onayladığı dijital hizmetler vergisi, cirosu küresel ölçekte 750 milyon Euro ve Fransa içinde de 25 milyon Euro olan şirketlere özel olarak uygulanacak. Aralarında Google, Amazon, Apple, Facebook ve Instagram gibi ABD merkezli şirketlerin ağırlıkta olduğu yaklaşık 30 farklı şirkete uygulanacak olan vergilerin bu yıl içinde Fransa'ya 400 milyon Euro gelir getirmesi öngörülüyor. Önümüzdeki yıl içinde ise bu dijital hizmetler vergisinden Fransa'nın hazinesine girecek olan rakamın 650 Milyon Euro'yu bulması bekleniyor.

Fransa'nın yanında Almanya Başbakan Yardımcısı ve MaliyeBalanı Olaf Scholz, daha önce yaptığı kamuoyu açıklamasında Ekonomik İşbirliğive Kalkınma Örgütü'nde (OECD) dijital şirketlere yönelik asgari vergilendirmekonusunda bir anlaşmaya varılması gerektiğini ifade etmişti.

Facebook'un KriptoParası Libra Gündemde

G7 Maliye Bakanları Toplantısı'nın gündemindeki bir diğer önemli konu da; kripto para birimleri, kritik altyapılara ve bilişim sistemlerine yapılan siber riskler, bu risklerin yönetimi ve transferinin doğru bir şekilde yapılması üzerine olacak. Bu bağlamda sosyal paylaşım platformu olan Facebook'un 2020 yılında yeni bir kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurması finansal çevreler tarafından yakından takip edilirken, kripto paraların merkez bankaları için bir külfet yarattığına da dikkat çekiliyor. Nitekim Avrupa'nın önde gelen maliye bakanları, Facebook'un kripto para birimi Libra'nın Euro para birimi açısından bir tehdit olduğu konusunda fikir birliğine varıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.