SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolar Kuru Neden Yükseldi? Dolar Daha Yükselecek Mi? 5 Maddede Dolar Kuru Hala Neden Yükseliyor ve Dolar Yükselir Mi Yanıtları

Dolar kuru 5,94 TL seviyesine ulaştı! Dolarda yüksek ateş devam ederken uzmanlar dolar yorumları ile 5 maddede dolar kuru neden yükseliyor sorusunu yanıtladılar! Dolar kuru yükselişini tetikleyen önemli detaylara değinen uzmanlar, 5,93 TL üzeri için dolar kuru tahminleri ile korkuttu! Dolar yükselecek mi? Dolar hala yükselir mi? Dolar yükselir mi düşer mi son dakika uzman dolar yorumları ve dolar kuru değerlendirmeleri haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2019 09:07
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Dolar Kuru Neden Yükseldi? Dolar Daha Yükselecek Mi? 5 Maddede Dolar Kuru Hala Neden Yükseliyor ve Dolar Yükselir Mi Yanıtları

Dolar TL 5,93 direncini kırdı! Henüz gün kapanışı gerçekleşmediği için meydana gelen hareketin kalıcı olup olmadığını yorumlamanın doğru olmadığını aktaran uzman analistler, dolar kuru neden yükseliyor sorusuna yanıt olacak 5 maddeyi sıraladı!JEOPOLİTİK RİSKLER TL BASKISINI ARTIRIYOR, DOLAR YÜKSELİYOR!


Türkiye’nin sıcak paraya ihtiyacı olduğunu aktaran uzmanlar, jeopolitik risklerin Türkiye’ye yatırım yapacak yabancı yatırımcıyı korkuttuğunu aktardılar. Yabancı yatırımcıyı ürkek bir ceylana benzeten uzmanlar: “Doğu Akdeniz ve Suriye meseleleri TL üzerine baskı oluşturuyor. Yabancı yatırımcı belirsizlik olan bölgeye yatırım yapmaktan kaçınıyor!” diyerek Dolar TL cephesinde dolar neden yükseliyor sorusuna ilk yanıtı verdiler.ABD – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DOLAR TL KURUNA YÜKSELTİCİ BASKI OLUŞTURUYOR!


ABD – Türkiye ilişkilerine değinen uzmanlar, dolar kuru tahminleri için ikili ilişkilerin belirleyici olduğunu savunuyor. ABD kanadında Ermeni tasarısının oylanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İncirlik ve Kürecik üstlerini kapatabileceği açıklamalarını Dolar TL yükselişini tetiklediğine değinen uzmanlar: “ABD ile ilişkiler Dolar kuruna doğrudan etki ediyor. Dolar yorumları öncesinde muhakkak bir göz ABD – Türkiye ilişkilerinde olmalı!” değerlendirmesinde bulunuyorlar.MEVDUAT FAİZLERİ İNDİRİMLERİ DOLARA OLAN TALEBİ ARTIRIYOR!


Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını şu ana kadar olumlu değerlendiren uzmanlar, Merkez Bankası faiz indiriminin enflasyon beklentileri ile örtüştüğü değerlendirmesi ardından sözü mevduat faizlerine getiriyor. Banka mevduat faiz oranları için enflasyon altında getiri sunduğu değerlendirmesinde bulunan uzmanlar: “Tasarruf sahipleri, TL’de kalmak için yeterli derecede teşvik etmiyor. Düşük mevduat faizleri, dolara olan talebi artırıyor.” yorumunda bulundular.KISA VADELİ DIŞ BORÇ ÖDEMELERİ DÖVİZ KURUNU ETKİLİYOR!


Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stokunun dolar TL ve Euro TL cephesinde etkili olduğunu savunan uzmanlar, Ekim ayında açıklanan verilere göre 1 yıldan az süreli geri ödemesi bulunan kısa vadeli dış borç stokunun 118 milyar dolar olarak açıklandığını belirterek, bu borcun yüzde 50’sinin dolar bazında olduğunu aktarıyor.Dolara olan talepte dış borç stokunun da etkili olduğunu aktaran uzmanlar: “Kısa vadeli dış borç stoku, dolara olan talebi doğrudan etkiliyor. Özel sektör temsilcileri borçlarını ödemek için mecburen dolar satın almak zorunda kalıyor.” değerlendirmesinde bulundular.ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK TL ALEYHİNDE!


Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerjide dışa bağımlılığın TL aleyhinde gelişmelere sebep olduğunu aktaran uzmanlar: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel para birimi ile ticaret çağrısı olumlu. Fakat enerjide dışa bağımlılık nedeniyle henüz tam anlamıyla TL üzerindeki baskıyı kaldıracak seviyede henüz beklentiler karşılanmadı.” yorumunda bulundular.Dolar yorumları, dolar kuru tahminleri, önemli kuruluşların yılsonu dolar tahminleri ve anlık dolar TL analizleri için /haberi/dolar linki üzerinden Dolar sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.