SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem, seçim ve adaylık krizi piyasaları alt üst etti! Ünlü ekonomist, tahminleri ile korkuttu: Dolar krizi mi yaşanacak?

Piyasalar seçim yarışına odaklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan sandık için 14 Mayıs’ı işaret ederken, ‘Altılı Masa’da işler karıştı. Ekonomistler, genel seçimlerin ertelenme olasılığına karşı uyardı! İşte iyi ve kötü senaryolara göre Türkiye ekonomisinin olası fotoğrafı…

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 16:44
https://gazetebanka.com/
Deprem, seçim ve adaylık krizi piyasaları alt üst etti! Ünlü ekonomist, tahminleri ile korkuttu: Dolar krizi mi yaşanacak?

6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve10 ili etkileyen deprem sonrasında tüm Türkiye yardım seferberliğine başladı. Bir yandan bölgedeki yaralar sarılmaya çalışılırken, ‘asrın felaketi’ olarak adlandırılan deprem sonrasında 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ertelenmesi ihtimali kamuoyunu çokça meşgul etmişti. Buna karşın Erdoğan, bir kez daha 14 Mayıs tarihini yineledi. Seçim startının 10 Mart’ta verilmesi bekleniyor.

Seçim tarihi netleşse de kafaları meşgul eden bir diğer konu ekonominin geleceği. Piyasalarda, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın kazandığı iki farklı senaryoya göre Türkiye ekonomisine dair bazı beklentiler oluştu. Yeniçağ gazetesinden ekonomist Remzi Özdemir, hem seçim sonucunu hem de olası bir ertelemenin faturasını kaleme aldı.

CUMHUR İTTİFAKI KAZANIRSA MEVCUT EKONOMİ POLİTİKALARI DEVAM MI EDECEK?

Ekonomist Remzi Özdemir, "Seçim ertelenirse ne olur?" başlıklı yazısında olası senaryoları değerlendirdi; korkutan uyarılarda bulundu. Özdemir, Yeniçağ gazetesindeki yazısında, Cumhur İttifakının seçimi kazanması durumunda mevcut ekonomi politikaları ile daha uzun yol yürünemeyeceğini savunarak, kur krizi ve ticari faaliyetlere ilişkin uyardı.

Ekonomist Özdemir, Ak Parti ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı’nın devamı durumunda yaşanabilecekleri şu sözlerle dile getirdi:

“Mevcut ekonomi politikası devam eder ama bir noktada patlar. Geriye dönüş imkânsız hâle gelir. Çünkü bu ekonomi politikasını dünya kabul etmiyor. Rusya ve bir iki körfez ülkesinin dışında Türkiye'ye 1 dolar bile veren yok. Yani önce kur krizi sonra piyasada mal sıkıntısı. Çünkü bu model üretime değil ithalata dayalı. Nitekim Şubat ayı ihracat rakamları geriledi ithalat patladı. Cari açık sürdürebilir değil. Bir süre sonra ekmek için buğday ithal edecek dövizi bulamayacağız... Bunu ben değil, tüm ekonomistler söylüyor.”

MİLLET İTTİFAKI, EKONOMİYİ AYAĞA KALDIRABİLECEK Mİ?

Ekonomist Remzi Özdemir, Millet İttifakı’nın seçimi kazandığı ikinci senaryoda ise olumlu beklentiler olduğunu aktardı. ‘Altılı masa’da buluşan muhalefetin mevcut ekonomi politikasını değiştireceği söylemini işaret eden Özdemir, bu durumda Türkiye’ye yabancı yatırımcı ve döviz girişinin artabileceğini söyledi.

Özdemir, değerlendirmelerini şu sözlerle anlattı: “Çünkü mevcut ekonomi politikasını bırakacağını ve dünyada kabul gören bir politikanın uygulanacağını söylüyor. Bu Türkiye'ye döviz girişini artırabilir. Özellikle dünyanın tüm Merkez Bankaları gibi faiz artışı enflasyonun 6-7 ayda kontrol altına alınmasına neden olur. En önemlisi hukuk alanında atılacak adımlar güven verirse, Türkiye'ye yeniden doğrudan yatırım gelebilir.”

KORKUTAN İHTİMAL: YA SEÇİM ERTELENİRSE…

Ekonomist Remzi Özdemir, olası senaryoları dışlayarak, seçim tarihinin deprem nedeniyle ertelenme ihtimalini de değerlendirdi. "Seçim ertelenirse ne olur?" başlıklı yazısında Özdemir, Yüksek Seçim Kurulu’nu işaret ettı; “Türkiye’nin ağır bir bedel ödeyeceğini” savundu.

İşte Remzi Özdemir’in yazısı; “Bunlar konuşulan senaryolar. Bir de herkesin korktuğu ve dillendirmek istemediği bir alternatif var. O da deprem bahanesiyle seçimlerin ertelenmesi. Allah korusun! Böyle bir çılgınlığı AKP yapar mı? AKP yapmasa bile Yüksek Seçim Kurulu, "olmaz" diye bir rapor hazırlarsa ve AKP buna sarılırsa... İşte o Türkiye için kabul edilmez olur. AKP ve yönetimi belki rahat bir nefes alır ama emin olun Türkiye ağır bir bedel öder. Dünyaya böyle bir şeyi kabul ettiremeyiz. Borsa allak bullak olur ve en önemlisi, kasası 58 milyar dolar ekside olan Türkiye'de büyük bir kur krizi yaşanır. Böyle bir olasılık var mı? Bilmiyorum! İnşallah olmaz ve olmayacağını umut ediyorum.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.