SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'den Libra'ya Karşı Hamle! Kendi Kripto Parasını Çıkaracak

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Çin'den Libra'ya Karşı Hamle! Kendi Kripto Parasını Çıkaracak

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin, geçtiğimizdönemde Facebook'un duyurduğu Libra'yakarşı hamle hazırlığında. Libra'nın kripto para piyasalarına hızlı bir girişyapabileceğini öngören Çinli yetkililer, finansal etkiye karşılık olarak kendikripto para birimlerini çıkaracaklarını kararlaştırdı.

South China Morning Post gazetesinde yer alan 8 Temmuztarihli habere göre, Çin Merkez Bankası, Facebook'un hazırlıklarını tamamlamaküzere olduğu Libra projesine karlılık kendi kripto para birimini geliştirmekararı aldı. Haberde, Çinli yetkililerin söz konusu Libra kripto parabiriminin, ülkenin finansal sistemi için tehdit oluşturabileceği konusundahemfikir olduğu vurgusu yapıldı. Nitekim Cointelegraph'ta yer alan habere göre People's Bank of China'nın (PBoC) araştırma bürosu müdürü WangXin'in açıklamalarının da bu doğrultuda olduğu vurgulandı.

"Libra BüyükEtki Yaratabilir"

PBoC araştırma bürosu müdürü Wang Xin, Libra'nın ödemelerdeyaygın bir biçimde kullanılmaya başlaması halinde, özellikle sınır ötesiödemelerde para gibi işlem göremeye başlayacağına dikkat çekti. Böylesi birdurumda Libra'nın küresel çapta uygulayacağı para politikasının, finansalistikrar ve uluslararası parasal sistem üzerinde büyük bir etkiyaratabileceğini ifade etti. Bunun yanında Wang, Amerikan dolarının mevcutdurumda belirsizliğini koruyan rolü nedeniyle, Çin'in kendi kripto parasını çıkarma kararı aldığınıkaydetti ve şunları dile getirdi:

"Eğer dijital para birimleri ABD dolarıyla yakındanilişkiliyse egemen para birimlerinin, ABD doları cinsinden dijital parabirimleriyle bir arada bulunabileceği bir senaryo oluşturabilir. Ama esasındabir patron olacak ve bu Amerikan doları ve ABD olacak. Eğer böyle olursa budurum, bir dizi ekonomik, finansal ve politik sonuç doğuracak."

Yasal ProsedürlerTamamlandı

PBoC araştırma bürosu müdürü Wang Xin'in yapmış olduğuaçıklamada, söz konusu olasılıklar nedeniyle Çin'in idari otoritesi DevletKonseyi'nden diğer piyasa katılımcıları ve kurumlarıyla birlikte merkez bankasıdijital para birimi üzerindeçalışmaya başlamak için gerekli onayların alındığını kaydetti. Ayrıca Pekin,REnmin, Zhejiang ve Şangay Jiao Tong Üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerindijital finans konusunda kararlı bir girişim başlattıklarına dair açıklamalardabulunuldu.

PBoC'nin kendi adına kripto para birimi çıkarma kararınınÇin'de Bitcoin alım ve satımının yasaklanması ardından gelmesi dikkatlerdenkaçmadı. Çin kripto para piyasalarında yapılan yatırımlar hakkında sertuygulamalarına devam ediyor. Zira son dönemde Çin'de faaliyetlerine devam edenfinansal kurumlar; kripto paraişlemlerini, ICO'ları ve kripto para borsalarını yasakladıklarınıaçıklamışlardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.