SON DAKİKA
Hava Durumu

Brezilya, Bitcoin ödemeleri ve dijital varlık yatırımları için kripto faturasını onayladı

Brezilya milletvekilleri, Brezilyalıların ödemeler için Bitcoin kullanmalarına izin verecek ve dijital varlıkları bir yatırım varlık sınıfı olarak tanıyacak bir kripto para çerçeve yasa tasarısını onayladılar.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2022 21:25
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 21:25
https://gazetebanka.com/
Brezilya, Bitcoin ödemeleri ve dijital varlık yatırımları için kripto faturasını onayladı

Tasarı, kripto borsalarının ve diğer hizmet sağlayıcıların operasyonlarını yönetmek de dahil olmak üzere Brezilya kripto para birimi endüstrisini denetlemek için bir ajans oluşturacak.

Borsaların Brezilya pazarına erişimlerini sürdürmek için federal hükümet tarafından sertifikalandırma ve borsanın fonlarını kullanıcılarının fonlarından ayırmak için süreçler oluşturma dahil olmak üzere belirli kurallara uyması gerekecek.

Yeni kripto gözetim ajansı, ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi yatırımların düzenlenmesini ve Brezilya Merkez Bankası'nın ödemeler için Bitcoin kullanımını yönetmesiyle sorumluluğu diğer hükümet organlarına devredecek.

Tasarının yasalaşmadan önce Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması gerekiyor. Jair Bolsonaro'nun, 31 Ekim'deki seçimlerde daha çok 'Lula' olarak bilinen eski Başkan Luis Inacio Da Silva'ya yenilmesinin ardından 31 Aralık'ta görevi bırakması planlanıyor.

Bu yılın başlarında Lula, dolandırıcılık ve diğer suç faaliyetlerini önlemek için bir çerçevenin oluşturulması gerektiğini söyleyerek Brezilya'da kripto para birimlerinin benimsenmesi olasılıklarını tartıştı. Yerel medyaya “Kripto varlıklar son yıllarda çok büyüdü ve yetkililerin dikkatini hak etti” dedi. "Hükümet, özellikle özerk Merkez Bankası aracılığıyla, hileli ticaret uygulamalarından kaçınmanın yanı sıra, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı gibi kripto varlıklarını kullanabilecek yasa dışı uygulamalardan kaçınmak için uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmalıdır."

Kampanyası ayrıca, "kripto piyasasının finansal sistemin sağlığı üzerindeki etkisini izlemenin" hükümetin rolü olması gerektiğini söyledi, ancak bunun nasıl yapılacağına dair ayrıntılara girmedi.

3 Kasım'da Brezilya, USDT'nin ülkedeki 24.000 ATM'de kullanıma sunulduğunu da gördü. Entegrasyon, Brezilya kripto hizmetleri sağlayıcısı SmartPay ile yapılan bir ortaklık sayesinde mümkün oldu ve kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirmek için USDT'yi herhangi bir cüzdandan bir ATM'ye aktarmalarına olanak sağladı. Şu anda, kullanıcılar yalnızca USDT yatırıp real çekebilecekler, ancak Şubat ayından itibaren ATM'lere real yatırabilecekler ve cüzdanlarında USDT alabilecekler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.