SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Senatosu'ndan Libra'ya Tepkiler Giderek Artıyor

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2019 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
ABD Senatosu'ndan Libra'ya Tepkiler Giderek Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli sosyal medya platformuolan Facebook'un yakın zamanda duyurduğu ve 2020 yılı itibarıyla piyasayasüreceği kripto para birimi Libra'yatepkiler giderek artıyor. Son olarak finans uzmanları ve siyasetçilerden yoğuntepki gören Libra hakkında kurum yetkilileri Washington'da ABD Kongreüyelerinin endişelerini gidermek amacıyla sorularını yanıtlıyor. ABD Senatosu'ndakioturumda Libra kritpo para birimihakkında açıklamalarda bulunan yetkili David Marcus, ABD'li senatörlerin serttepkileriyle karşılaştı. Öte yandan Marcus'un bugün de TemsilcilerMeclisi'ndeki oturuma katılarak Libra hakkındaki endişeleri gidermek amacıylasoruları yanıtlaması bekleniyor.

18 Haziran 2019 tarihinde Facebook yetkilileri tarafından dünya kamuoyuna duyurulan yeni birdijital para birimi ile ilgili projelere, küresel çapta yoğun eleştiri vetepkiler sunulmaya devam ediliyor. Zira Libra olarak adlandırılan yeni kriptopara birimine yönelik eleştirilerin temelinde, dünya genelinde 2 milyarınüzerinde kullanıcısı bulunan Facebook sosyal ağ platformunda böylesi biruygulamanın yol açabileceği güvenlik sorunları ile projenin küresel finans sistemiüzerindeki muhtemel olumsuz etkileri yer alıyor.

David MarcusSenatörlerin Karşısında

Libra'ya yönelik eleştirilerin giderek artması veendişelerin giderilmesi amacıyla ABD Kongresi tarafından yapılan oturumdavetini kabul eden Facebook şirketi yetkilileri, başkent Washington'da iki günsürecek olan oturumlarda Kongre üyelerinin Libra hakkındaki sorularına yanıtverecek. Yanıtlarıyla Facebook'un kripto para projesine yönelik olumsuz ortamındeğiştirilmesini amaçlayan yetkililer, şüphelerin ortadan kaldırılması içinyoğun mesai harcayacak. Geçtiğimiz günlerde Senato Bankacılık Komisyonu'ndadüzenlenen oturumda Facebook şirketini temsilen, Libra kripto para birimiprojesini yürüten kıdemli uzman DavidMarcus senatörlerin karşısına çıktı.

Daha önce PayPal firmasının genel müdürlük görevini 2012 -2014 yılları arasında üstlenen David Marcus, Facebook adına katıldığı oturumdayapmış olduğu açıklamalarında, Facebook'un gerekli tüm mali ve idaridüzenlemeler yapılmadan bu projeyi hayata geçirmeyeceklerini kaydetti. Sözlübir şekilde taahhütlerde bulunan David Marcus'a hem Demokrat hem deCumhuriyetçi senatörlerin oldukça sert tepki gösterdikleri görüldü.

"FacebookGüvenilmez"

Komitede göre alan kıdemli isimlerden Demokrat SenatörSherrod Brown, " Facebook art arda gelen skandallarla, bize güvenilirolmadığını göstermiş oldu. Bu durumda onlara insanların banka hesaplarıüzerinde deney yapma şansını sunmamız için delirmiş olmamız gerekiyor."ifadelerini kullanarak David Marcus'un açıklamalarına karşı çıktı. Bununyanında bir diğer eleştiri de Cumhuriyetçi Senatör Martha McSally'den geldi.Marcus'a "Kurumunuzu temizleyeceğiniz yerde yeni bir iş modeli ortayaatıyorsunuz" diyen McSally, Facebook'un Libra kripto para projesinin güvenilmez olduğunu kaydetti.

Yeni kripto para birimi projesine en sert eleştirilerdenbirine de ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin imza attı. Geçtiğimiz günlerdeFacebook yetkililerine hitaben yaptığı kamuoyu açıklamasında ABD finans sisteminegirmeden önce bizi çok yüksek standartları olduğuna ikna etmek zorundakalacaklar." diyen ABD Maliye Bakanı, bu proje ile ilgili atılan tümadımları yakın takibe aldıklarını belirtti.

Son olarak ABDBaşkanı Donald Trump'ın da, Facebook sosyal medya platformunun yeni kriptopara birimi projesine karşı bir tavrı olduğu dikkate alındığında, Facebookyetkililerinin Amerikalı Cumhuriyetçilerden mevcut durumda destek almalarınınzor olduğu düşünülüyor. Nitekim diğer bir yandan Demokratlar da Facebook'ungüvenlik politikaları ve uygulamaları ile ilgili genel güvensizliklerini netbir şekilde ifade etmeyi sürdürüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.