SON DAKİKA
Hava Durumu

2020 Euro Tahminleri Önünde Merkez Bankası Engeli! Açıklanan Ekonomik Veriler Sonrası ECB Faiz Düşürür Mü, 2020 Euro Ne Olur?

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) tarafından ekonomide yaşanan durağan ve kötü gelen ekonomik veriler nedeniyle faiz indirimi kararı alınmış ve 2020 yılında indirimlere devam edilebileceği sinyalleri verilmişti. Verilen faiz indirimi sonrası açıklanan ekonomik verilerde hafif toparlanma meydana geldi! Yeni ECB Başkanı Lagarde de Graghi tarafından politikaların devam edeceği açıklanması sonrasında gelen ekonomik veriler, faiz indirimini kararını nasıl etkiler? ECB faizleri indirecek mi? Ekonomik veriler ve faiz kararı Euro’yu nasıl etkiler? 2020 Euro ne olur, yükselir mi düşer mi? 2020 Euro tahminleri, uzman yorumları ve analizleri haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2020 11:55
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
2020 Euro Tahminleri Önünde Merkez Bankası Engeli! Açıklanan Ekonomik Veriler Sonrası ECB Faiz Düşürür Mü, 2020 Euro Ne Olur?

Avrupa Birliği ekonomisi toparlanma eğilimine girdi. Avrupa Birliği lokomotifi Almanya Hizmet PMI Ocak ayı ilk okumada 52,9 seviyesine yükselerek Ağustos sonrası en yüksek değerine ulaştı. Euro Bölgesi enflasyonu (TÜFE) %1,3’e yükselerek beklentileri aştı! Son 8 ayın en yükseğine ulaşan Euro Bölgesi TÜFE sonucu sonrası ECB faiz indiriminden vazgeçer mi? 2020 yılında Euro ne olur, yükselir mi?AB EKONOMİSİ TOPARLANIYOR!


Avrupa Birliği açıklanan ekonomik verilerinde hafif toparlanma belirtileri gözlendi. Açıklanan bazı verilere göre AB lokomotifi Almanya’da Hizmet PMI Ocak ayı ilk okuması 52 seviyesinden 52,9’a yükseldi. Euro Bölgesi Hizmet PMI 52,8 ve Bileşik PMI 50,9 seviyelerinde gerçekleşti.Petrol ve diğer enerji kaynaklarının fiyatlarında yaşanan artış sonrası son 8 ayına yükselen AB TÜFE’si %1,3’e yükselirken, Çekirdek Enflasyonda beklenen değişim gerçekleşmeyerek %1,3 değeri gerçekleşti. Perakende satışlarda ise Euro Bölgesi Kasım ayında aylık %1 ve %2,2 olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti.AVRUPA BİRLİĞİ MERKEZ BANKASI 2020’DE FAİZ DÜŞÜRÜR MÜ?


Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Lagarde de Graghi tarafından mevcut politikaların korunacağı açıklaması 2020 yılında ECB faiz indirimi kararı alınabileceği şeklinde yorumlanmıştı. 2020 Euro tahminleri önünde ani değerlenme önünde engel olacak bu karar, iyileşen AB ekonomisi verileri sonrası yeniden gündeme geldi.ECB tarafından toparlanan ekonomik veriler ve yükselen enflasyon sonrası faiz indirimi kararı alınmayacağı beklentisi ön plana çıkarken, bazı uzmanlarca parasal genişlemeye son verilebileceği beklentisi dile getirildi. ECB tarafından faiz artırımı benzeri kararların alınması için ilk çeyrek ekonomik sonuçların bekleneceği düşünülürken, faiz indirimi beklentisi azalmaya başladı.2020 EURO NE OLUR, EURO TAHMİNLERİ VE BEKLENTİLERİ HANGİ YÖNDE?


Euro TL üzerinde önemli olan bu gelişme sonrası 2020 Euro tahminleri, uzmanlarca yeniden gözden geçirilecek. Euro TL yükselişinin Dolar TL ve Altın kuru yükselişi gerisinde kalması ardından AB ekonomisinden gelen haberler, gözleri Euro kuruna çevirdi.Anlık Euro TL 6,6815 seviyesinden hafif alıcılı işlem görüyor. Teknik göstergelerin kısa vadede dinlenme belirtilerini gösterdiği Euro’da uzun vadede göstergeler yönünü yukarı çevirme kararını vermek üzere!ECB faiz indirimi beklentilerinin yerini faizlerin sabit kalması ya da artırılması beklentilerine çevrilmesi sonrası başlayabilecek fiyatlamada Euro TL 2020 tahminlerinde 7,00 TL üzeri fiyatlandırmalar gündeme gelebilir. 7,02 TL seviyesinin uzun vadeli direnç olduğu Euro kurunda ise uzun vadede 7,50 TL seviyesi hedefe girebilir.Kısa vadede ise teknik olarak 6,6708 – 6,6503 – 6,6364 seviyelerinin destek olduğu Euro kurunda, düşüş için 6,58 TL seviyesinin altı gerekiyor. Yükseliş önünde ise 6,69 – 6,72 – 6,75 TL seviyeleri kısa vadeli dirençler olarak aktarılıyor.Uzman Euro yorumları, analizleri, anlık Euro kuru ve tahminleri için /haberi/euro linki üzerinden Euro sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.