Özel hastane acilleri ücretsiz mi? Özel hastanelerin acil servislerinde ücret alınıyor mu?

Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu merak edilen sorularındandır. Bilindiği üzere özel hastanelerde yapılan muayene ve tıbbi müdahalelerde her...


Özel hastanelerde acilde ücret alınıyor mu merak edilen sorularındandır. Bilindiği üzere özel hastanelerde yapılan muayene ve tıbbi müdahalelerde her özel hastanede değişen tutarlarda hastalardan ücret alınmaktadır. Devlet hastanelerinin aksine özel hastanelerde girişte muayene ücreti ödenerek başlayan süreçte yapılan tahlillerden, ameliyatlardan ve yatışlardan doğan alacaklar için faturalandırma gerçekleştirilerek sağlık hizmetlerinden faydalananlardan hizmet bedeli talep edilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle paralı sağlık hizmeti veren özel hastanelerle ilgili düzenlemeye gidilerek özel hastane acil servislerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek hizmetlerin listesi çıkarılmıştır. Belirlenen listede acil müdahale gerektiren durumlar listelenerek bu durumlar neticesinde özel hastanelere başvuruda bulunan hastalardan ücret alınmamasına karar verilmiştir. Özel Hastane Acillerinde Ücretsiz Olarak Verilen Hizmetler Nelerdir?
Sağlık Bakanlığı yayınladığı aldığı Yeşil Alan Uygulaması genelgesi ile özel hastanelerde hangi durumlarda para alamaz sorusunun sınırlarını belirlemiş, göreceli bir kavram olan acil vaka durumlarının göreceli olmasından doğacak mağduriyetleri engellemiştir. Yeşil Alan Uygulamasına göre;
  • Ciddiyetine dikkat edilmeksizin gerçekleşen travma vakaları,
  • Özel hastane acillerine başvuruda bulunulan vaka için yatış işleminin talep edildiği durumlar,
  • Tıbbi müdahale ile sonuçlanan başvurular,
  • Başvuru sonrasında müşahede altına alınma ihtiyacı doğan vakalar,
  • Sevkli olarak gelen vakalar
Kapsama alınmıştır. Özel hastane acilleri ücretsiz mi sorusuna doğru cevap verilebilmesi için başvuru kapsamının yukarıdaki tanımlara uyup uymadığının belirlenmesi gerekmektedir. Özel Hastane Acillerinde Para Alınması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Her ne kadar açık bir şekilde sınırları çizilmiş olsa da pek çok özel hastane, farklı bürokratik yöntemler kullanarak acilden giriş yapan hastalardan ücret talep etmektedir. Acilden giriş yapıldığı için acele olarak imzalanan faturalar nedeni ile kendilerinden para talep edilen hastalar itiraz hakları bulunduğunu bilmemektedir. Acil servisten giriş yaptığı halde kendisinden para talep edilen hastalar, tedavi sonrasında 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi alabilir. Yeşil Alan Uygulaması kapsamında uygulanan tıbbi müdahaleler nedeni ile ücret alınması halinde Alo 184 hattından şikayetler iletilebilirsiniz. Şikayetin iletilmesi sonrasında Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılarak ödenen ücret geri alınabilir. Acilden Yönlendirilen Yatışlarda Ücret Alınır Mı?
Özel hastane acilinden giriş yapan hastalara mevcut rahatsızlıklarına göre uygulamalar yapılmaktadır. İğne, serum gibi uygulamaların yanı sıra hastanın durumunun ciddiyetine göre yatış işlemi gerçekleştirilmektedir. Özel hastanede acilde serum ücreti alınmakta olup sadece Yeşil Alan Uygulaması kapsamında gerçekleşen serum uygulamaları ücretsizdir. Özel hastane acillerinden yapılan girişlerde vakaların ciddiyetine göre gerçekleştirilen yatışlar için verilen sağlık hizmeti, yemek ve yatak bedeli hesaplanarak farklı tutarlarda ücretlendirmeler tahakkuk edilmektedir. Özel hastanede acilden yatış için her hastane tarafından farklı tutarlarda talep edilmektedir. Acilden gerçekleştirilen yatış işlemleri için kendisinden haksız yere para alındığını düşünen kişiler, durumu Alo 184 hattına iletebilirler. Özel hastane aciline başvuru sebeplerini ve kendilerine uygulanan müdahaleleri detaylı olarak anlatarak kendilerinden alınan ücretin yasal olup olmadığı konusunda detaylı bilgilendirme alabilirler. Kendilerinden haksız para talep edildiğinin öğrenilmesi halinde iletilen şikayet neticesinde haksız yere ödenen ücretler geri alınabilecektir. Ücretlerin geri alınabilmesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.20 Haz 2022 - 08:10 - Gündem

Son bir ayda gazetebanka.com sitesinde 43.507 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Banka Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Banka hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Banka editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Banka değil haberi geçen ajanstır.