Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rotatif Kredi Nasıl Çekilir, Kimlere Verilir?

Rotatif kredi nedir ve nasıl hesaplanır merak ediyorsanız detayları yazımızda hazırladık. Rotatif kredi çekmek isteyenler için ''Rotatif kredi kimlere verilir?'' sorusunun cevabını ve diğer ayrıntıları haberimizde bulacaksınız.

Ticari işletmeler için rotatif kredi ani nakit para ihtiyaçlarının giderilmesi için önem taşımaktadır. Rotatif kredi sayesinde işletmeler bankalardan hemen kredi çekebilmektedirler ancak rotatif kredi şartları diğer kredilerine göre değişiklik göstermektedir.Rotatif Kredi Nedir?


İhtiyaçlar anında kullanılmak üzere pek çok kredi çeşidi vardır ve bu kredilerin kullanım şartlarına göre içerikleri değişiklik taşımaktadır. Özellikle kredilerin fiziksel özellikleri kredi çekme koşullarını da belirlemektedir. Krediler dövize endeksli, spot ya da rotatif şekilde olmaktadır. Bu kredi türlerinden ticari işletmeler yani ticari müşteriler rotatif krediyi yaygın olarak kullanmaktadırlar. Çünkü bankalar için ticari müşterilerin istekleri, ihtiyaç durumları, şekilleri ve zamanları farklılık taşıyabilmektedir.
Rotatif kredi tanımı itibariyle vadesi bir yıldan az olarak uygulanan, ticari müşterilere sağlanan ve anlık oluşmuş ihtiyaçların yani nakit para ihtiyacının karşılanması için ticari müşterinin bankadaki limiti kapsamında verilen bir kredi türüdür. Bu kredinin diğer kredi türlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliği anaparanın ödenmesi için belirli bir zamanın olmamasıdır. Bu noktada asıl önemli olan vadesinin bir yıldan uzun olmamasıdır. Ani nakit para ihtiyacının karşılanmasını sağladığı için bankalar tarafından rotatif kredi sağlamak masraflı olarak görülür ve bu yüzden kredi oranları da yüksek olur. Bu bakımdan faizler de günlük olarak hesaplanmaktadır ve bu durum ticari müşteri için de masraflı olmaktadır.Günlük olarak faiz hesaplanmasındaki amaç kredinin ne zaman kapatılacağının tam olarak bilinmemesidir. Şirketler ve bankalar için bu yüzden çok ciddi öneme sahip olan rotatif krediler, anlık ihtiyaçların kolayca giderilmesini sağlayarak şirketlerin yararına, yüksek faiz oranları ile de bankaların yararınadır. Rotatif kredi dönemsel faizlere sahiptir ve bakımdan krediyi kullanacak olanların bu noktalara dikkat etmesi gerekir. Genel işleyiş tarzı ise kredinin belirli dönemine değin belirtilen faizlerin kullanılmasına dayanmaktadır.Rotatif Kredi Nasıl Çekilir?


Rotatif kredi çekmek için bankaların istedikleri şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Rotatif kredi kullanımı için öncelikle şirket yetkilisi birisinin bankaya gitmesi ya da şirket tarafından bankaya talimat göndermesi ile mümkün olmaktadır. Rotatif kredi kullanma talimatının yazılması ve hemen bankaya gönderilmesi kredinin bir an önce kullanılması açısından hızlı yöntemdir. Bu sayede banka şartların sağlanması halinde gerekli olan işlemleri başlatır ve kredinin onaylanması sonrasında meblağın şirket hesaplarına yatırılmasını sağlar. Rotatif kredi anlık kredi olduğu için vadesi ve ödeme planı belli olmayan bir kredi türüdür. Çekme esnasında belli olan tek etmen faiz oranıdır. Ancak faiz oranlarında değişiklik yaşandıkça rotatif kredi faiz oranları da güncellenmektedir ve faiz ödemelerinin de belirli bir dönemde yapılması gerekmektedir.Rotatif Kredi Nasıl Hesaplanır?


Rotatif kredi hesaplaması için tek etmen faiz oranları ve ödeme süresidir. Rotatif kredi en çok 12 ay vade ile verilmektedir. Bu süre kapsamında yani yıllık bazda 4 kez faiz ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu dönemler ise Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarıdır. Bu dönemler dahilinde en son ödenmiş olan faiz tarihinden itibaren rotatif kredi hesaplama yapılır ve ödenmektedir. Bunun dışında ise dönem içinde istenilen kullanım ve kapatma yöntemleri de mevcuttur. Ancak bu konuda önemli olan nokta bankalar için şirkete ayrılmış olan bir limitin bulunmasıdır. Limitlerin belirlenmesinde ise şirketlerin mali raporları etkili olmaktadır ve kullanılacak limit olarak da şirketlerin finansal durumları tayin edici olmaktadır.Şirketin bankada bulunmakta olan limitleri ve bireysel müşterilerin kredi notları aynı anlamı taşımaktadır. Ticari şirketlerin limitlerinin hesaplanmasında ise performansları önemli olmaktadır. Bankalardaki şirketler için kredi kullanımda bir diğer nokta da limit olmaktadır. Rotatif kredi şirketler tarafından kolayca kullanılabilmektedir ancak kredinin gerekliliklerinin yerine getirilmesine dikkat edilmelidir. Faiz ve anaparanın zamanında ödenmesi firmanın banka nezdindeki finansal raporunun yükselmesine neden olacaktır.Rotatif Kredi Kullanırken Dikkat Edilecekler Neler?


Rotatif kredi avantajları olan bir kredi türüdür. İlk nokta geri ödeme rahatlık olarak çıkmaktadır. Çekilmiş olan miktarın geri ödenmesinde görece rahatlık söz konusudur. 3 ayda yapılan faiz ödemeleri yüzünden firmada meydana gelecek olan ani ekonomik sıkışmalara karşı kolaylık sunulmaktadır. Ana paranın ödenmesinde ise sunulan 12 aylık vade imkânı da yine firmaların anapara borçlarını daha rahat bir şekilde ödemelerine imkân verebilmektedir.Rotatif kredi çekmek için bir diğer etmen etkili nakit yönetimidir. Kredi nakit bir şekilde verildiği için kullanım amaçları da kapsamlı olmaktadır. Başka bir deyişle rotatif kredi için neden ve nereye kredi kullanılacağının açıklanmasına gerek yoktur, kredi zaten hesaba yatırıldığı için firma istediği şekilde krediyi kullanabilmektedir. Bunun yanında bir diğer kolaylık ise kullanım kolaylığı olarak öne çıkmaktadır. Genelde kredi çekerken uzun dosya işlemleri büyük sorunlar yaratabilmektedir ancak rotatif kredi kullanımda bankalar mali raporu olumlu olan şirketlere kolaylık sunarak krediyi mümkün olacak en kısa sürelerde kullanıma hazır hale getirirler. İlk kez rotatif kredi kullanımda banka tarafından görevlendirilen yetkili şirketi ziyaret edecek ve şirket adına sözleşme yapılarak kullanılacak olan limit ve kullanım şartları da belirlenecektir. Bunun yanında daha sonraki rotatif kredi başvurularında başvuru yazısını bankaya göndermek gerekli olan işlemlerin bir an önce yapılmasını sağlayacak ve böylece firmalar kısa süreler içerisinde krediyi kullanabileceklerdir. Ayrıca kredinin istenildiği zaman kapatılabilmesi de yine bir başka kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

25 Kas 2020 - 00:47 - Ekonomi

Son bir ayda gazetebanka.com sitesinde 44.772 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Banka Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Banka hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Banka editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Banka değil haberi geçen ajanstır.