SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüzlerce Yıl Sonra Bile Hissedildi! İşte Kavimler Göçü Sonuçlarının Şekillendirdiği Yeni Dünya

Dünyadaki en büyük göç hareketi olan Kavimler Göçü'nün etkileri bugün bile devam etmektedir. Kavimler Göçü ile birçok coğrafyanın değişmesi, yeni milletlerin ortaya çıkması, mezheplerin oluşması gibi sonuçlar bugün bile dünyanın siyasi ve sosyal durumu etkilemeye devam etmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2020 20:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2020 20:00
https://gazetebanka.com/
Yüzlerce Yıl Sonra Bile Hissedildi! İşte Kavimler Göçü Sonuçlarının Şekillendirdiği Yeni Dünya

Dünyanın en büyük göç hareketi olan Kavimler Göçü bugünün dünyasının yaratıcısıdır. Kavimler Göçü ile tüm dünyada dönüşü olmayan değişiklikler yaşanmıştır. Bugün dünyada etnik ve siyasi olarak kendini var eden birçok milletin ortaya çıkışı bu göç hareketine dayanmakla beraber siyasi sonuçları da devam etmektedir.Dünya üzerinde yeni bir çağın kapılarını açan Kavimler Göçü'nün sonuçları hala etkisini göstermekte ve merak edilmektedir. İnsanlar Kavimler Göçü ile Avrupa'da yaşanan değişiklikeri, ortaya çıkan yeni kültürel motifleri, sosyal ve dini sonuçlarını araştırmaya devam etmektedir.KAVİMLER GÖÇÜNÜN İKİNCİ DÖNEMİ HANGİ COĞRAFYALARI DEĞİŞTİRMİŞTİR?

Kuraklık, nüfusun kalabalık olması yeterli otlağın olmaması gibi sebeplerle başlayan Kavimler Göçü birçok beyliğin batıya doğru ilerlemesi ile ortaya çıkmıştır. Birçok krallığın yeni otlaklar ararken beylikleri batıya itmesi ile başlayan Kavimler Göçü iki dönemden oluşmaktadır. İlk dönem göçleri ile Gotlar, Vandallar vb. krallıklar batıya doğru yerleşmeye başlar. İkinci dönem Kavimler Göçü ise birincinin devamıdır ve Anadolu ile Avrupa'da çok ciddi değişiklikler yaratmıştır.KAVİMLER GÖÇÜ İLE NELER DEĞİŞMİŞTİR?Kavimler Göçü'nün Avrupa üzerinde etnik, dini ve siyasi birçok sonucu oluşmuştur. Bu göç ile Avrupa'ya giden kavimlerin yerli kavimlerle karışması sonucunda yeni milletler oluşmuştur. Avrupa'da şuan varlığını sürdüren birçok milletin kökleri Kavimler Göçü'ne dayanmaktadır. Avrupa'nın etnik yapısının yanı sıra dini ve ekonomik tabanlarını da değiştirmiştir. Kavimler Göçü ile Avrupa'da kilise önem kazanmış, skolastik düşünce egemen hale gelmiştir. Ekonomik olarak da derebeylik sistemine bu göç sonucu geçilmiştir. Birçok yeni etniği oluşturan, Katolik ve Ortodoks mezheplerin ortaya çıkmasını sağlayan Kavimler Göçü'nün siyasi, etnik ve kültürel etkileri bugünün dünyasını yaratmıştır. Kavimler Göçü'nün etkileri hala dünya üzerinde büyük önem taşımaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.