SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüksek Emekli Maaşı İçin Bunu Mutlaka Yapın!

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2019 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Yüksek Emekli Maaşı İçin Bunu Mutlaka Yapın!

Hizmet birleştirmesini zamanında yapan memurlar, yüksekemekli aylığı alabiliyor. Emekliliğinde yüksek maaş almak için hizmetbirleştirmesinin zamanında yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilindiğiüzere 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalılıkstatüleri farklılık gösteriyordu. Bu kapsamda statülerin kendi kanunlarınagöre değerlendirilmesi sebebiyle sigortalıların bu hizmetlerini birleştirmeleriiçin bazı işlemler yapmaları gerekiyordu. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve GenelSağlık Sigortası Kanunu'nun güncellendiği 1 Ekim 2008 tarihinden sonrasigortalı kişilerin böyle bir işlem yapmasına gerek kalmadı.

Emekli Olmadan ÖnceYapılmalı

Memurların hizmetbirleştirilmesi için emekli olmayı beklememeleri önem arz ediyor. Zirahizmet birleştirmesi yapmak için emekli olacağı tarihi bekleyen memurlar, düşükemekli aylığı alabiliyor. Bu bağlamda memuriyete başlamadan önce ya damemuriyet arasında 4A'lı (eski adıyla SSK) ve 4B'li (eski adıyla Bağkur) geçensigortalılık sürelerinin birleştirme işlemlerine hizmet birleştirilmesidenmektedir. Söz konusu işlemin memurun hizmet verdiği kamu dairelerinceyapılması önem teşkil etmektedir. Çünkü kamu idaresi sosyal güvenlik il veyamerkez müdürlüğünden bu sürelere ilişkin bilgileri aldıktan sonra birleştirmeişlemini yerine getirmektedir.

Bu işlemin hangi birimlerde yapılacağına dair memurvatandaşlarda yanlış bir algının olduğu da görülmektedir. Bununla birlikte sözkonusu hizmet birleştirme işlemi emekli olmadan ne kadar erken bir tarihteyapılırsa o kadar olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Çünkü bu işlemin emekliolunacak tarihte yapılması durumunda memurun daha önceki hizmeti emekliaylığına esas derece ve kademesini yükseltecek olsa bile memur bu imkandanyararlanamamaktadır.

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlayankişiler, diğer statülerde bulunan sigortalılık sürelerine ne kadar erkenbirleştirirlerse o kadar yüksek emekliaylığı alma şansları artmaktadır. Bu noktada memurların daha düşük dereceve kademeden emekli aylığı alması riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Önceki AylıklarEmekli Maaşını Etkiliyor

Memur vatandaşın, memur olmadan önce sigortalı olarak geçensüresi emekli aylığını artırabilecek bir nitelikteki hizmet bolsa bile hizmetbirleştirmesi emeklilikten önce bir tarihte yapılmadığı takdirde emeklilikaşamasında bu hizmetin birleştirilmesi emekli aylığını artırmaktadır. Hizmetbirleştirmesinin emekli olunan tarihte yapılması, memurun emekli aylığınıdüşürdüğü gibi aynı zamanda SosyalGüvenlik Kurumu (SGK) primgelirini de düşürmektedir. Bu nedenle hem SGK zarara uğramakta hem de emekliolacak memur vatandaşın aylığı düşük olmaktadır. Dolayısıyla 1 Ekim 2008tarihinden önce memuriyete başlayan kişilerin hizmet birleştirmelerini bir anevvel tamamlamaları önem teşkil ediyor.

Yüksek Aylık İçinTemel Şart

Bir örnekle açıklamak gerekirse, 4 yıllık fakülte mezunuolan ve genel idare hizmetler kadrosunda 15.11.2007 tarihinde göreve başlayansigortalı memurun göreve başlamadan önce 4A yani SSK kurumuna bağlı olarakgeçen 1.170 gün sigortalılık süresi bulunuyorsa, bu durumda kişinin emeklilikkeseneğine esas aylığı için terfi tarihi sigortalılık süresi kadar geriyegötürülmektedir. Bu kapsamda memur olmadan evvel 3 yıl 3 ay sigorta süresibulunan bu kişinin emekliliğe esas aylığı için terfi tarihi 15.08.2004 olarakbulunacak ve kişinin bu tarih üzerinden emeklikeseneğine esas aylık derece kademesi ilerleyecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.