SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenidoğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? (Bebek Yardımı Başvurusu ve Şartları)

Yenidoğan bebek SGK kaydı nereden ve nasıl yapılır merak ediyorsanız detayları yazımızda hazırladık. Yenidoğan bebek SGK kaydı için gerekli evrakları ve diğer ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca bebek yardımı başvurusu ve şartları hakkında bilgileri de okuyabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2020 23:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2020 23:57
https://gazetebanka.com/
Yenidoğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? (Bebek Yardımı Başvurusu ve Şartları)

Yenidoğan bebek SGK başvurusunun nasıl yapılacağı yeni anne/baba olmuş bireylerin en çok merak ettikleri konularda biridir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle artık bir çok şey internet ortamından gerçekleşmektedir. Ülkemizde ki kamu hizmetleri de teknolojinin gelişmesinden etkilenmiştir. Eskiden sağlık işlemlerini yapmak çok uzun sürebiliyordu, özellikle yeni doğan çocuklar için sağlık karnesi almak aylarca süren bir çile haline gelmişti. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesiyle yeni doğan bebek SGK kaydı çok basit olarak yapılmaktadır. Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır?


Bütün işlemlerden önce yeni doğan çocuğun nüfus kaydının yapılması gerekmektedir. Teknolojinin getirdiği son yeniliklerle yeni doğan çocuğun nüfus kaydı hastaneler tarafından internet ortamında gerçekleşmektedir. Hastanelerdeki görevliler yeni doğan çocuğu nüfus müdürlüklerine bildirerek bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Bu işlem birkaç hafta sürebilir. Bu işlemin tamamlanmasından sonra sosyal güvenlik kurumlarına geçici kimlik belgesiyle başvuru yapılır. Bu işlemden sonra yeni doğan çocuğun kaydı otomatik olarak sağlık provizyon ve aktivasyon sistemine yapılacaktır.Yeni Doğan Bebek Sağlık Güvencesi Kimin Üstüne Olur? 

Yeni doğan bebek sağlık sigortası geçici kimlik belgesiyle sosyal güvenlik kurumuna başvurduktan sonra otomatik olarak yapılır. Bunun dışında farklı her hangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Fakat otomatik olarak kaydedilen yeni doğan çocuk babanın üstüne kaydolmaktadır. Eğer bunu değiştirmek istiyorsanız, sosyal güvenlik kurumuna talepte bulunarak yeni doğan çocuğun annenin üstüne geçmesini sağlayabilirsiniz. Eğer ailedeki bireylerin prim borçları varsa bile çocuk bu sigortadan 18 yaşına kadar faydalanmaya devam edebilir. Bu işlemlerden sonra yeni doğan bebek kaydedilmiş olacaktır. Yeni doğan bebeğin kaydının ardından ailesi bazı yardımlardan faydalanmaya hak kazanabilir.Yeni Doğan Bebek Yardımları Nelerdir?


Yeni doğan bebek destekleri ailelerin ekonomik durumlarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tüm yeni annelere verilen bazı yardımlarda vardır. Bu yardımlardan yeni doğum yapmış tüm anneler faydalanabilir. Yeni doğan çocuk annesine yapılan yardım miktarları aşağıdaki gibidir:●    Birinci çocuk için 300 TL ödeme,●    İkinci çocuk için 400 TL ödeme,●    Üç ve sonrası için için 600 TL ödeme alınır.Yeni Doğan Bebek Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yeni doğan bebek desteklerinden faydalanmak isteyen aileler için elbette Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koyulan bazı şartlar vardır. Bu şartları sağlamayan aileler bu yardımlardan faydalanamaz.Yeni doğan bebek yardımı almak için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:●    Doğum yapan birey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.●    Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır. ●    Yardımı almak için 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapılmış olması gereklidir. ●    Ölü olarak meydana gelen doğumlarda bu yardım gerçekleşmez.Yeni Doğan Bebek Yardımı Ödemeleri Nasıl ve Nereden Yapılır?


Yeni doğan bebek yardımı için başvuru yapan kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde, 30-40 gün içerisinde bu yardımla ilgili ödemeler yapılmaya başlanmaktadır. Başvuru sırasında verilen iletişim bilgilerine yardımın yapılmaya başlandığıyla ilgili bilgilendirmeler yapılır. Yeni doğan bebek yardımı ödemesi almaya hak kazanan kişiler en  yakın PTT şubesinden bu yardımı almaya başlayabilirler. Yeni doğan bebek yardımı almaya hak kazanan aileler 24 ay boyunca her ay 239 TL’lik yardımı kendilerine en yakın PTT şubesinden alabilirler. Bu yardımın dışında ekonomik durumunuza bağlı olarak devletimizin verdiği farklı yardımlarda vardır. Bez ve mama yardımı , süt yardımı gibi yardımlardan faydalanmak için yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapılabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.