SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Sorgulama

Yeni doğan bebek SGK kaydı yaptırmak için yapılması gerekenleri yazımızda hazırladık. Yenidoğan yardımı ne kadar ve sorgulama nasıl yapılır? Yardım başvurusu ve diğer detaylar hakkında bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2020 20:23
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2020 20:23
https://gazetebanka.com/
Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Sorgulama

Dünyaya gelen bir çocuğun sigorta işlemleri, çocuk sahibi olan evebeynlerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Yeni doğan bebeğin SGK kaydından önce Nüfus Müdürlüğü’nde nüfus kaydı yapılması gerekmektedir. Hastanede gerçekleştirilen doğumlar otomatik olarak Nüfus Müdürlüğü’ne aktarılmaktadır ancak bu işlemi hızlandırmak isteyen anne babaların doğum raporu ile kendileri de işlem yapabilmektedir. Nüfus kaydının ardından izlenilecek işlemler şu şekildedir:- Geçici kimlik belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmek.- GSS işlemleri servisinde Sağlık Provizyon ve Aktivasyon sisteminde yeni doğan bebeğin T.C. kimlik numarası ile bilgilerin girilmesini ve güncellenmesini sağlamak.Gerçekleştirilen bu işlemlerin ardından yeni doğan bebeğin SGK kaydı otomatik olarak gerçekleşmektedir. Yeni doğan bebeğin sağlık güvencesi için fazladan bir form ya da dilekçe verilmesine gerek yoktur. Geçici kimlik belgesi bu aşamada yeterli olacaktır. Anne ve babanın sigortası varsa sistem otomatik olarak yeni doğan bebeği babanın sağlık güvencesine aktarır ancak istenildiği durumda bu seçenek anne olarak değiştirilebilmektedir. Anne ve babanın SGK borcu varsa ya da sosyal güvenceleri yoksa bebek 18 yaşına kadar devlet güvencesi altında ücretsiz olarak sigorta hizmetlerinden yararlanabilmektedir.Yeni Doğan Bebek SGK Kaydı Nasıl Sorgulanır?


Sigortası yapılan bebeğin sigorta işlemlerini ve sorgulamasını ne yazık ki dijital platformlarından gerçekleştirilememektedir. Bu sorgulama işlemi online olarak E-Devlet sistemi üzerinden de sağlanamaz. Yeni doğan bebeğin SGK kaydı sorgulanması da kayıt işlemleri aşamasında olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu dairesinden öğrenilmektedir. Eczanelerden de yeni doğan bebeğin SGK kaydının olup olmadığını öğrenmek mümkündür. SGK kaydı yapılan bebeğin anne ve babasını ilgilendiren ekonomik yardımlar şunlardır:-Annelik parası,-Doğum parası,-Emzirme parası.Devlet Tarafından Sağlanan Çocuk Yardımları Nelerdir?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evebeynlere çeşitli ödemeler sağlamaktadır. Bunlar; doğum parası, süt parası, emzirme parası, annelik parası gibi ödeneklerdir. Doğum parası; doğum yapmış annenin tek seferlik aldığı bir destektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da mavi karta sahip olan anneler bu destekten faydalanabilir. Doğum parasından yayarlanabilmek için gerçekleştirilmesi gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir:- Öncelikle bu başvuru doğumdan sonra herhangi bir zaman diliminde gerçekleştirilebilir.- İlgili Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek yeni bebeğin kaydı sistem üzerinden işlenmesi gerekir.- Doğum yardımı dilekçesi evebeynler tarafından doldurulup imzalanır.- Ödeneği sağlayacak kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olduğu için dilekçenin muhattabı olarak ilgili bakanlık baz alınır.- Başvuru talebi sisteme düştükten sonra 1 ay süre içerisinde PTT şubelerinden temin edilmektedir.Doğum Parası Ücreti Ne Kadardır?


2015 yılının Mayıs ayından sonra yürürlüğe giren bu ödenek evebeynler tarafından doğum gerçekleştikten sonra yapılan bir işlemdir. Doğum parasının tutarları çocuk sayısına göre 2020 yılı itibariyle değişkenlik göstermektedir- Birinci çocuk için ödenen ücret 300 TL’dir.   - İkinci çocuk için ilave 100 TL eklenerek 400 TL olarak belirlenmiştir.- Üçüncü çocuk ise 200 TL ilave edilerek 600 TL olarak ödenmektedir.- Dört ve daha fazla çocuk sahibi olan alileler üç çocuk desteğinden yararlanarak 600 TL ödenek almaktadırlar.Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Doğum yapan annelerin ve eşlerinin doğum parası başvurusu yaptıktan sonra en çok merak ettikleri sorulardan biri başvurunun sonucu ve takibinin yapılmasıdır. Yeni doğan bebeğin ailesinin başvuruyu sorgulaması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır: - Ödemenin gerçekleşeceği PTT şubelerinden başvuru takip edilebilmektedir.- PTT Müşteri Hizmetleri üzerinden 444 1 788 telefon numarası arandıktan sonra bilgi elde edilebilir.   - Alo 144 aracılığıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla başvuru sorgulanabilir.- E-Devlet üzerinden de başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.