SON DAKİKA
Hava Durumu

TikTok ulusal güvenliği için bir tehdit mi: Çin, TikTok ile milyarlarca insanı mı gözetliyor? Uzmanlar açıkladı!

TikTok CEO'su Shou Zi Chew Perşembe günkü ilk kongre toplantısına hazırlanırken, odak noktası şüphesiz TikTok hakkında ortaya atılan iddialar olacak. Çin’in, TikTok ile casusluk yaptığı endişesiyle ABD, İngiltere ve Kanada, hükümet telefonlarında TikTok’u yasakladı. Peki Çin, gerçekten TikTok ile milyarlarca insanı mı gözetliyor? Uzmanla açıkladı…

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2023 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2023 09:30
https://gazetebanka.com/
TikTok ulusal güvenliği için bir tehdit mi: Çin, TikTok ile milyarlarca insanı mı gözetliyor? Uzmanlar açıkladı!

TikTok'un Çin ile olan bağlantılarına ilişkin endişeler, dünya çapındaki hükümetlerin uygulamayı resmi cihazlarda yasaklamasına neden oldu. Bu korkular, giderek gerginleşen ABD-Çin ilişkisini de etkiledi. Biden yönetimi, Çinli sahipleri şirketteki hisselerini satmadığı takdirde TikTok'u ülke çapında yasaklamakla tehdit etti.

Çin hükümetinin TikTok aracılığıyla insanları gerçekten gözetlediğine dair kamuya açık bir kanıt hala yok. TikTok Çin'de faaliyet göstermiyor. Ancak Çin hükümeti, kendi yetki alanındaki işletmeler üzerinde önemli bir güce sahip. Teoriye göre ByteDance ve dolaylı olarak TikTok, muhtemelen TikTok verilerinin aktarımı da dahil olmak üzere çok çeşitli casusluk zorlamasına maruz kalıyor olabilir. Yani Çin, TikTok için casusluk yapıp yapmaması konusunda seçme şansı bırakmıyor olabilir.

“GÜVENSİZLİK TIKTOK’A DEĞİL, ÇİN’E!”

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde bir bilgi güvenliği uzmanı olan James Lewis, "TikTok'un bir şey yaptığını bildiğimizden değil, Çin'e olan güvensizliğin ve Çin casusluğuna ilişkin farkındalığın artmasından" dolayı yasakların açıklandığını belirtti. Lexis,"Çin'e olan güven azaldıkça, TikTok'un durumu çok daha kötüye gidecek. Çünkü güvensizlik TikTok’a değil, Çin’e" dedi.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın siber güvenlik direktörü Rob Joyce, Aralık ayında muhabirler tarafından TikTok hakkındaki güvenlik endişelerini dile getirmesi istendiğinde, belirli bir iddia yerine genel bir uyarıda bulundu.

“BU UYGULAMALARI DOLU BİR SİLAH OLARAK NİTELENDİRİYORUM!”

Joyce, "Ben bu uygulamaları daha çok dolu bir silah olarak nitelendiriyorum" dedi. Teknik uzmanlar ayrıca, gerçekleştirdiği kullanıcı izleme ve veri toplama miktarı açısından Amerikan sosyal medyasının TikTok’tan çok daha güvenli olduğunu kaydetti.

ABD hükümeti, Çin'in, çoğu sosyal medya uygulaması gibi TikTok'un da ABD'li kullanıcılarından topladığı önemli miktarda kişisel bilgiye erişmek için ulusal güvenlik yasalarını kullanabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Ve bu endişe nedeniyle hükümet telefonlarında TikTok’u yasakladı. Fakat yasağın daha kapsamlı hale getirilmesi ve ülke geneline yayılması beklentiler arasında.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.