SON DAKİKA
Hava Durumu

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2019 13:42
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK prim sorgulaması, sigortalı çalışan herkes için çok önemli bir konudur. SSK Prim sorgulama bilgisinin edinilmesiyle birlikte çalışan kişi emekli olmak için ne kadar süre prim ödemesi gerektiğini ve emekliliğine ne kadar kaldığını öğrenebilir. SSK prim sorgulama ile daha farklı bilgiler de edinilebilirse de en merak edilen konular bu ikisidir.

E-Devlet Üzerinden SGK Prim Sorgulama

E-Devlet üzerinden SGK prim sorgulama işlemi yaparak çalışan kişi internet ortamında hizmet dökümünü alır. Böylece ödenmiş prim gün sayısı ve ödenmesi gerekli gün sayısı ortaya çıkar. E-devlet üzerinden SSK prim sorgulama yapılması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • İlkbasamakta başvuru sahibi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devletkapısına giriş yapar.
 • Ekrandaaçılan sayfadan ‘’Hizmet Dökümü’’ yazısına tıklanarak bu sayfaya giriş yapılır.
 • Ekrandakiseçenekler arasında 4A bilgilerinin görüntülenmesi istenir.
 • 4AHizmet Dökümüne tıkladığında başvuru sahibi işe başlangıç tarihinden başvuruyaptığı güne kadarki bütün sigortalılık süresini görür.
Emekli Olmak İçin Gerekli Gün Sayısı

Emekli olmak için gerekli gün sayısı 3600 gün ya da 5400 gün üzerinden hesaplanır. Fakat emekli olmak için başvuru sahibinin yasalarla belirlenen yaş şartını da yerine getirmesi gerekir. Yaş şartı cinsiyete göre değişen bir rakamdır. Kadınlar biraz daha erken emekli olabilmektedirler. Bunun için gerekli bilgiler başvuru sahibinin tercihine göre internet üzerinden öğrenilir ya da en yakın SGK kurumuna gidilerek başvuru yapılarak öğrenilir.

Erken Emeklilik Koşulları

Erkenemeklilik koşullarıher sigortalı çalışanı ilgilendiren bir konudur. Sigortaya borçlanabilmekaçısından yasal olarak bildirilen bilgiler şunlardır. 5510 Sayılı SosyalSigorta ve Genel Sağlık Sigortası uyarınca sigortalıların borçlanabileceğidurumlar şunlardır:

 • Askerlikborçlanması, er ya da erbaş olarak askerlik yapılan süre ve eğer gidildi iseyedek subay okulunda geçen zaman,
 • 4.üncümadde birinci fıkra c bendi ‘ne göre personelin aylıksız olarak kullandığı izinsüreleri için harcadıkları zaman,
 • Sigortaödemesi olmadan doktora öğrenimi ya da tıpta uzmanlık için yurt içi ve/veyayurtdışında harcanan zaman ve normal doktora/uzmanlık öğrenimi için harcananzaman,
 • Sigortasızolarak yapılan avukatlık stajı için harcanan zaman,
 • Sigortalıçalışılırken herhangi bir suç nedeniyle tutuklanma ya da gözaltına alınmaaşamalarından geçtikten sonra aklanan kişilerin, gözaltında oldukları süreboyunca harcadıkları zaman,
 • Doktorlarınfahri asistanlıkta harcadıkları zaman,
 • Çalışanıngrev ve/veya lokavt sırasında harcadığı zaman,
 • Seçimekatılmak için görevinden istifa etmiş olan çalışanların, istifa tarihi ileseçim tarihinin akabindeki aya kadar açıkta harcadıkları zaman için borçlanmayapılabilir.

Yani busürelere ait primler dışarıdan ödenir ve çalışılmamış olmasına rağmen emekliprim günlerine ilave edilebilir.

Doğum Sonrası Borçlanma

Doğum sonrası borçlanma kısaca şu şekilde anlatılır. Kadınlar anne olduktan sonraki döneme denk gelen 2 yıl için (760) gün prim borcu ödeyerek bu süreyi emekliliklerine saydırabilirler. Bu uygulama kadının doğurduğu her bir çocuk için geçerlidir. 3 çocuğa kadar kanunun verdiği bu ayrıcalıktan faydalanılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, başvuru sahibinin bu haktan yararlanılabilmesi için  doğumdan evvel sigortalı bir işte çalışıyor olması gerektiğidir.

Bu uygulamasadece prim gün süresini arttırır. Emeklilik yaşı üzerinde herhangi bir etkisiyoktur.

Askerlik Süresi Borçlanması

Askerlik süresinin borçlanılarak dışarıdan ödenmesi sigortalı erkeklere verilmiş bir haktır. Bu sürenin borçlanması da prim günleri üzerine etkilidir. Emeklilik yaşının öne çekilmesini sağlamaz.

3600 Gün Üzerinden Emekli Olmak

3600 gün tamamlanarak emekli olunabilir. 3600 Gün yani 15 yıllık hizmet süresinin doldurulması le birlikte bazı özel koşulları sağlayan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir. Bu kapsamda dikkatle üzerinde durulması gereken detay başvuru sahibinin 08.Eylül. 1999’dan önce işe girmiş olmasıdır. Bu koşulu sağlayan sigortalı çalışanlar en yakın SGK şubesin başvuru yaparak durumları hakkında bilgi edinebilirler. Bu gibi durumlar için SSK prim sorgulaması ön bilgi edinmek açısından önemlidir.

Engellilik/Malulen Emeklilik

Engelli/malul emekliliği yukarıda anlatılanlardan biraz daha farklı bir kavramdır. Çalışılan iş kolu fark etmeksizin, eğer sigortalının sağlık koşulları işini yapamayacak derece bozuksa malulen emekliliğini isteyebilir. Kişinin şartları yasada belirtilen koşulları sağlıyorsa, SGK tarafından prim gününü doldurup doldurmadığına bakılmaksızın emekli edilir.

Bunun içinönce SGK’ ya malul emeklilik başvurusunda bulunulur. Daha sonra SGK tarafındangidilmesi bildirilen hastaneden heyet raporu alınır. Heyet raporunda çalışanınengel durumu hastane tarafından % ile belirtilir.

Bunun içinyasaya göre kişinin çalışma gücünün en az %60 ’ını kaybetmiş olması veya heyettarafından verilen rapora göre başvuru sahibinin meslekte kazanma gücünükaybetmiş olduğunun belirtilmesi gereklidir. Ayrıca genel kural olarak başvurusahibi sigortalının 10 yıllık bir süre boyunca SGK’ ya prim ödemesi yapılmışolmalıdır.

Busayılanların dışında başvuru sahibinin duyusal, ruhsal, bedensel, zihinsel veyasosyal yeteneklerinin belli derecelerde kaybetmiş olmaları ve bunu heyet raporuile ibraz etmeleri halinde de kişiler engelli sayılır ve engelli emekliliğinehak kazanırlar. Bunun için de ön koşul kişinin sigortalı bir işte çalışmış yada çalışıyor olması gerektiğidir.

Bütün bu bilgilere göre çalışanlarının yaşam programlarını yönlendirebilmeleri açısından SSK prim sorgulama yaparak, ödenmiş prim gün sayılarını ve emekliliğe kalan süre gibi durumlarını detaylı olarak öğrenmelerinde yarar vardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.