SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal medyada 2020 matrah artırımı talebi gündemde: Matrah artırımı nedir, en son ne zaman yapıldı? 6736 7143 matrah artırımı çıkacak mı?

Vergi ve matrah artırımı, torba yasanın dışında kaldı. İş dünyasının matrah artırımı talebi ise devam ediyor. Sosyal medyada gündem olan ve sıkça da en çok konuşulan konulardan biri haline giren vergi ve matrah artırımı talebinin, hükümet kanadında bir karşılık bulup bulmayacağı merak ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2020 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2020 11:37
https://gazetebanka.com/
Sosyal medyada 2020 matrah artırımı talebi gündemde: Matrah artırımı nedir, en son ne zaman yapıldı? 6736 7143 matrah artırımı çıkacak mı?

Yapılandırma konusunda yetkililer tarafından adımlar atıldı ve kamuya olan borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenleme geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Bun bağlı olarak; dört – dört buçuk milyon civarındaki borçlu, yapılandırma kapsamına dahil olmuş oldu. Ancak yapılandırma konusunda yapılan düzenlemede, iş dünyasının istediği ve beklediği vergi matrah artırımı ise yer almadı.Matrah Artırımı Ne Demek?Matrah, bir vergi tutarının belirlenebilmesi için; temel alınan değerdir. Bir kazancın vergi miktarı belirlenirken, temel olarak alınan ve kazançtan giderler çıkarıldığında geri kalan bölüme matrah denir. Vergi matrah artırımı ise; Maliye Bakanlığı’nın yaptığı vergi incelemesinden ek vergi ödeyerek kaçınmayı sağlayan bir uygulama biçimidir. Vatandaşlar, geçmiş dönem vergi beyanlarını belli ölçeklere göre artırırsa; yapılan incelemeden muaf olur. Böylelikle; Maliye Bakanlığı, matrah artırımı yapılan yıllardaki vergiler için inceleme yapmaz ve o yıllara ait vergi talebinde bulunmayarak herhangi bir ceza kesmez.
Matrah veya vergi artırarak belli bir eder ödenir ve bunun karşılığında incelenmeme garantisi sağlanır. Vergi uzmanları, bu uygulamanın bir bakıma sigorta altına alınmak olduğunu dile getiriyor.Matrah Artırımı Hesaplaması Nasıl Yapılır?Matrah, belirli bir tutar üzerinden veya vergiye konu olan ürünün özelliklerine göre (spesifik matrah) olarak hesaplanabilir. İlk matrah tipinde malın veya hizmetin nakdi değeri üzerinden hesaplama yapılırken ikinci türdeki matrahta malın fiziksel özellikleri esas alınır. Örneğin alkollü içecekler alkol oranına, araçlar motor hacmine göre vergilendirilir ve bunlar matrah hesabına göre yapılır.Matrah artırımından faydalanabilecek kişiler ise şöyle:•    Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri•    Gelir ve Kurumlar Stopaj Vergisi mükellefleri•    Katma Değer Vergisi mükellefleri2020’de Matrah Artırımı Olacak Mı?Vergi ve matrah artırımı, torba yasanın dışında kaldı. İş dünyasının matrah artırımı talebi ise devam ediyor. Sosyal medyada gündem olan ve sıkça da en çok konuşulan konulardan biri haline giren vergi ve matrah artırımı talebinin, hükümet kanadında bir karşılık bulup bulmayacağı merak ediliyor. Yapılandırma konusunda yetkililer tarafından adımlar atıldı ve kamuya olan borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenleme geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
6736 ve 7143 sayılı kanunlar ise mali af ve vergi affı kavramlarını ele alıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun yapılandırılma ile ilgili attığı adım sonrası iş dünyası da isteklerinin karşılanmasını bekliyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.