SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal Güvenlik Reformları Meclisin Gündemine Gelecek! 3600 Ek Gösterge, Kıdem, EYT…

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 19:36
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Sosyal Güvenlik Reformları Meclisin Gündemine Gelecek! 3600 Ek Gösterge, Kıdem, EYT…

Son olarak tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerinin de kesin olarak sonuçlanmasının ardından meclis ve ülke gündemi yeniden asıl sorunlarımıza yoğunlaşmaya başlıyor. Bunların başında da muhakkak ekonomik düzenlemeler yer alıyor. Söz konusu ekonomik düzenlemeler arasında başta enflasyonla mücadele olmak üzere; işsizlik sorununa çözüm için istihdamın artırılması, ihracat pazarlarının geliştirilmesi ve katma değerli üretim kapasitesini geliştirmek bulunuyor.

Yerel seçimlerin uzun süre gündemde kalmasının ardından sular duruldu ve gözler ekonomik alanda yapılacak yeni düzenlemelere çevrildi. Önümüzdeki yaklaşık dört yıl boyunca seçim yapılmayacağı düşünüldüğünde, Türkiye’yi 2023 hedefleri doğrultusunda arzu edilen seviyeye çıkarmak için ekonomik reformları tek tek uygulama zamanı geliyor. Bu ekonomik reformların arasında mevcut durumda yapılacak pek çok iyileştirme bulunuyor. Nitekim bunlar arasında en başta genç işsizlik sorunu geliyor. Sosyal ve ekonomik alanda yapılacak olan düzenlemeler ile istihdam oranları yükseltilecek, enflasyon oranları düşürülecek, cari işlemlerde dengeleyici uygulamalar hayata geçirilecek.

Kamu Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge Hazırlanıyor

Devletin resmi kurumlarında çalışanları yakından ilgilendiren en önemli hususlardan biri olan 3600 ek gösterge konusunda somut adımlar atılmaya başlanıyor. Hal Yasası’na da sabırsızlıkla beklenen son dokunuşlar yapılacak. Gelecek yıllar içinde dolaylı vergilerin azaltılması, kayıtsız ekonomiye neşterin vurulması, dış saldırılara direnç gösteren bir ekonomi için finansal mimarinin en temelinden yeniden yapılandırılması gibi pek çok çalışmaya start verilecek. Bununla birlikte teşvik sisteminde de birtakım değişikliklerin gündeme gelmesi söz konusu olarak kabul ediliyor.

Yeni Dönemde Sosyal Güvenlik ve Ekonomide Yapılacak Reformlar
İstihdam Mercek Altında

Ülkenin mevcut ekonomik durumu ve gelecek planlamaları Meclis’in gündeminin en önemli konuları arasındaki yerini alacak. Bu bağlamda gelecek dönemde birbirinden önemli ekonomik adımların peş peşe atılması bekleniyor. Zira ivedilikle atılması gereken bu adımların başında istihdam seferberliğinin sürdürülmesi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmiş dönemde yapmış olduğu bir kamuoyu duyurusunda “Kararlılıkla sürdüreceğiz.” diyerek başlattığı seferberlik ortamında verilen sözler daha yakından mercek altına alınarak takip edilecek. Gelecek yıllarda istihdamı artıracak yeni ekonomik ve sosyal politikaların gündeme getirilmesi söz konusu olacak.

İhracat Pazarını Geliştiren Yatırım

Ekonomik sirkülasyonu artırmak ve yurt içi ile yurt dışıpara döngüsünü artırabilmek adına ticari sektörlerde de birtakım düzenlemeler kapsamındareformlar yapılacak. Bu alanlarla ilgili olarak edinilen bilgilere göre ürüngüvenliği ve satış sonrası destekler ile ilgili kanunlarda değişikliklergündeme gelecek. İhracat pazarını geliştiren yatırımlar yapılarak daha fazlaülkeye ulaşılacak. Türkiye Ticaret Merkezleri’nin uluslararası alanda sayılarıartırılacak. Öte yandan Turizm Geliştirme Fonu ile ilgili olarak yasaldüzenlemeler yeni yasama yılında yapılacak.

Kıdem Tazminatı Fonu Meclis Gündeminde

Sosyal Güvenlik alanında yakın gelecekte yürürlüğe girecekolan kıdem tazminatı fonu ile emeklilik sisteminin reforme edilmesi sağlanarakkalıcı anlamda pek çok yaratıcı çözüme kavuşulmuş olacak. Bu bağlamdadüzenlemeler neticesinde daha sürdürülebilir emeklilik sistemi vatandaşa katkısağlamaya devam edecek. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle de tasarruflarartırılıp dış müdahalelere karşı ülke ekonomisi dirençli hale getirilecek.

Bu bağlamda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile birlikte kıdem tazminatının yapılandırılması da tüm paydaşların katılımı ile yapılacak olan toplantılarda son kez masaya yatırılacak. Özellikle kıdem tazminatı fonu ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) ortak bir çatı altına alınması için entegrasyon çalışmaları yapılacak. Bu bağlamda düzenlenen yeni sisteme göre 5 yıl boyunca söz konusu sistemde biriken fonların, toplamda milli gelirin %10’unun da üstünde bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ekonomik Reformlar Geniş Kapsamda Uygulanacak

Ekonominin gelecekte yakın vadede dış saldırılara karşı güçlü, içerde de dinamik bir görüntü çizebilmesi için pek çok farklı alanda reform adımları gerçekleştirilecek. Söz konusu atılacak reform adımları; özellikle büyüme ve enflasyonda, finansmanda, bankacılıkta ve sosyal güvenlikte hayata geçirilecek. Düzenlemelerin bir kısmı yönetmelik ve kanun hükmünde kararnameler ile gündeme getirilecekken bir kısmı da yasal düzenlemeler ile doğrudan Meclis’in gündemine dahil edilecek.

Nitekim bunlar arasında en önde Hal Yasası yer alıyor.Enflasyonla mücadelede önemli bir etkiye sahip olan Hal Yasası’nın Meclisgündemine taşınmasının akabinde ortaya çıkarılacak olan düzenlemeler ile sebzeve meyve fiyatlarının mevcut seviyelerden daha alt seviyelere düşürülmesi için uygulamalaryapılacak.

3600 Ek Göstergede Somut Adımlar Atılıyor

Milyonlarca kamu çalışanının gözünü kulağını diktiği 3600 ekgöstergeye yoğun ilgi devam ediyor. Bu beklentilere karşılık olacak şekildeönemli adımların atılması bekleniyor. Yakın zamanda gerçekleştirilecek olanreformların parolası teknoloji ve istihdamın artırılması olarak belirlendi. Bubağlamda İstanbul’un global finans merkezleri arasında hak ettiği değerigörebilmesi için gerekli olan ne varsa yapılacak. YEP’te bu hususta ortayakoyulan yol haritası kapsamında, ekonomik alanda dengelenme, disiplin vedeğişim sürecine yönelik adımlar atılacak. Bu bağlamda bankalarınsermayelerinin de güçlenmesi sağlanacak. Hazine’den 8 kamu mevduat ve katılımbankasına toplamda 3.7 milyar euroluk iç borçlanma senedi düzenlenecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.