SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika İmar Barışı Süresi Uzatıldı! Yapı Kayıt Belgesi Ödemelerinde Son Gün Ne Zaman? Ödemeler Hangi Bankalara Yapılacak?

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 07:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika İmar Barışı Süresi Uzatıldı! Yapı Kayıt Belgesi Ödemelerinde Son Gün Ne Zaman? Ödemeler Hangi Bankalara Yapılacak?

Türkiye’de milyonlarca ev ve işyeri sahibini yakından ilgilendiren İmar Barışı uygulamasının süresi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla uzatıldı. Son dakika gelişmesi olarak ajanslara yansıyan habere göre, 30 Haziran 2019 tarihinde sona eren İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı.

İmar Barışı’nda milyonlarca vatandaşı sevindiren gelişme yaşandı. Daha önce 30 Haziran 2019 tarihi olarak açıklanan İmar Barışı uygulaması ödemeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnamesi ile uzatıldı. Daha önce Yapı Kayıt Belgesi için başvuruda bulunmuş olan ancak bu belgenin ödemesini anlaşmalı bankalara yapamayan vatandaşları sevindiren bu gelişmede ödeme işlemleri konusunda birtakım şartlar bulunuyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile resmen 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılan İmar Barışı uygulaması Yapı Kayıt Belgesi ödemelerinde, ödenmesi gereken toplam bedelin en az %25’inin 31 Temmuz tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Bedelin %25’i 31 Temmuz’dan Önce Ödenecek

Yapı kayıt sistemine göreruhsat bilgilerinde eksiklik olan veya yapı ruhsatına uygun olmayan yaklaşık 13milyon yapıyı kapsayan İmar Barışı’nda milyonlarca vatandaşı yakındanilgilendiren son dakika gelişmesi yaşandı. Daha önce de yoğun ilgi sebebiylesüresi uzatılan İmar Barışı ödemelerinin 30 Haziran 2019 tarihinde sona ereceğiaçıklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleridoğrultusunda İmar Barışı uygulamasında Yapı Kayıt Belgesi bedellerinin ödemesüresi yeniden uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, 31 Aralık 2017tarihinden önce yapılan ruhsatsız ya da ruhsat ve eklerine aykırı inşa edilmişyapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak adına başvuru yapan vatandaşların yapıkayıt bedeli sürelerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı.

31 Aralık 2019’a Kadar Taksitli Ödeme Fırsatı

Söz konusu kararda; 15.06.2019 tarihinden önce başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi, yapı kayıt bedelinin en az %25’inin 31 Temmuz 2019 tarihine kadar peşin olarak, kalan kısmının iste takip eden aylarda taksitli olacak şekilde ödenmesi gerektiği belirtildi. Buna göre yapı kayıt belgesi bedelini ödemek isteyenler, öncelikle %25’lik kısmı peşin ödedikten sonra kalan kısmın %2 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktarın her ayın birinde yatırılması şart koşuluyor.

Tekrar Bedel Alınmayacak

Çevre ve Şehircilik BakanıMurat Kurum; İmar Barışı uygulamasında Hazine taşınmazların satışı için sonbaşvuru tarihinin 31 Aralık 2019 olacağına dikkat çekti. Bununla birlikte yapıkayıt belgesi çıkartılan ev veya işyerleri için daha önce tapu tahsis belgesialınmış ve arsa bedelleri ödenmiş ise vatandaşlardan ayrıca satış bedelialınmayacağını ifade etti. Vatandaşların uzun süre çözüm aradıkları bir sorunayanıt verdiklerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Taputahsis belgesinin alınması sırasında hem yapı hem de taşınmazın zemini içinilgilileri tarafından ödeme yapılmış oluyor. Bu tip taşınmazlardan yapı bedelive ecrimisil alınmaması, tahsil edilmiş ecrimisillerin satış bedelinden mahsupedilmesini sağlıyoruz.” dedi.

10 Milyon 250 Bin Vatandaş Başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, yoğun ilgi gören ve daha önce de süresi uzatılan İmar Barışı uygulamasına 10 milyon 250 bin vatandaşın başvuru yaptığı öğrenildi. Bununla birlikte İmar Barışı’ndan devletin kasasına 22 milyar 900 milyon lira girdi. Geçtiğimiz haftalarda Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda da masaya yatırılan İmar Barışı’nda 28 maddeden oluşan yeni kanun teklifi ile düzenlemeler yapılacağı açıklandı.

Yapı Kayıt Belgesi Bedelleri Hangi Bankalara Ödenecek?

Milyonlarca vatandaşınbaşvuruda bulunduğu İmar Barışı uygulamasında taşınmazlar için alınan yapıkayıt belgesi bedellerinin ödenmesi gereken bankalar da açıklandı. Yoğun talepüzerine süreleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılan yapı kayıt belgesibedeli ödemelerinin yapılacağı bankalar şunlardan oluşuyor:

  • T.C. ZiraatBankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank

Bu bağlamda 15.06.2019 tarihinden önce İmar Barışı’na başvuruda bulunmuş olan yapı sahipleri, koşullara uygun olacak şekilde yapı kayıt belgesi bedellerini bu bankalara ödeyebilecek. Söz konusu ödemelerde bedelin %25’inin 31 Temmuz 2019 tarihine kadar peşin, kalan kısmın ise her ayın birinde %2 oranında artırılacak hesaplamalarla anlaşmalı bankalara taksitli bir şekilde ödenmesi gerekiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.