SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika: 29 Yaş Altındaki Gençlere Devlet Desteği!

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2019 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Son Dakika: 29 Yaş Altındaki Gençlere Devlet Desteği!

Genç işsizliğinin önüne geçilmesi için başlatılan güncel kampanyada, 29 yaşının altında olan gençler kendi işlerini kurdukları takdirde yıllık 10 bin 592 liralık primleri devlet tarafından ödeniyor. Bununla birlikte 3 yıl boyunca da her sene 16 bin 550 lira tutarındaki vergiyi ödemekten muaf tutuluyorlar. Gençlerin iş bulmaları için uygulamaya konan destekler, kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler için de faydalı oluyor. BAĞKUR yani 4B statüsünde olan genç girişimcilerin tüm vergi ve sigorta primleri devlet tarafından karşılanıyor.

Daha önce bir işyeri açmamış olan ve ilk defa kendine aitbir işyeri açan 18 ila 29 yaş arasındaki gençlerin Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)'ya ödenmesi gereken primleri 1 yıl boyunca devlet tarafından ödeniyor. Gençleriniş bulmalarını sağlamak ve kendi işlerini kurmalarının önünü açmak için hayatageçirilen destek projelerinde, kendi işini kuran BAĞKUR'lu yani 4B statüsündekigenç girişimcilerin tüm vergi ve primleri devlet tarafından karşılanıyor.

3 Yıl Vergiden MuafTutuluyor

Genç girişimciler için sağlanan devlet desteğinde prim ödemelerinin yanında vergi desteği de yapılıyor. Buna göre ilk kez bir gelir vergisi mükellefi olarak işyeri açan 18 ila 29 yaş arasındaki genç girişimciler için 3 yıllık bir vergi istisnası bulunuyor. Gençler 3 vergi yılı boyunca kazançlarının 75 bin liralık kısmı için gelir vergisi ödemesinden muaf tutuluyor. Bu kapsamda 3 yıllık süre boyunca vergiden muaf tutulabilmeleri için gençlerin kendi işlerini kurdukları tarih itibarıyla 29 yaşını doldurmamış olmaları şart koşuluyor. Bunun yanında genç girişimcilere prim ve vergi devlet desteğinde birtakım şartlar da yer alıyor.

Vergi ve Prim DesteğiŞartları

Devlet tarafından genç girişimcilere sunulan vergi ve prim desteği için aranan koşullar şu şekilde belirlenmiştir:

  • İşe başlama süresinin kanuni süreçte bildirilmişolması
  • Genç girişimcinin kendi işinde bilfiil çalışıyorolması ya da işin kendisi tarafından idare edilmesi
  • Tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıylaşartları taşıması (29 yaşını doldurmamış olması dahil)
  • İşletmenin 3. dereceye kadar olan akrabalardandevralınmamış olması
  • Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyetesonradan ortak olunmaması

Bu şartları yerine getiren gençler başvuru işlemlerinitamamladıktan sonra devlet desteğinden yararlanabilecekler.

Nasıl Uygulanıyor?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları yerine getiren gençlerin,75 bin liranın altında kazanç elde etmesi durumunda dahi yıllık beyannamedüzenlemesi gerekiyor. Ancak istisna olarak her vergilendirme döneminde yıllık75 bin lira olarak uygulanıyor. Bunun altında kazanç elde edilmesi durumundaistisnadan yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilmiyor.

Genç işçinin 75 bin liranın üzerinde kazanç elde etmesidurumunda ise kalan miktar gelir vergisine tabi tutuluyor. Bu durumda 75 binlira matrah beyan eden bir genç girişimcinin cebinde kalacak miktar ise 16 bin550 lira seviyesinde bulunuyor.

Örnek Vergi Hesabı

Devletin 18 ile 29 yaş arasındaki gençlere sunduğu desteğiörnekle açıklamak gerekirse şöyle bir tablodan bahsedilmesi mümkün oluyor. 150bin liralık fatura kesen bir gencin işletme giderlerinin 50 bin lira olmasıdurumunda bu gencin matrahı 100 bin lira değil, 75 bin liralık istisna tutarıdüştükten sonra 25 bin lira olarak belirleniyor. Öte yandan gencin 2019 takvimyılı içinde 75 bin TL gelir elde etmesi durumunda ise 98 bin TL'nin 40 binTL'si için 7 bin 100 TL fazlasına %27 gelir vergisi ödenir. Bu durumda;

35.000 x 0.27 = 9.450 TL

9.450 + 7.100 = 16.550 TL vergi öder. 3 yıllık kazançdurumunda da 16.500 x 3 = 39.650 TL eder.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.