SON DAKİKA
Hava Durumu

Skolyoz Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? Skolyoz Egzersizleri ve Yapılması Gerekenler

Günümüzde oldukça yaygın olarak görülmeye başlayan Skolyoz hasatlığı ile ilgili merak edilenler her geçen gün artıyor. Birçok kişinin yaşadığı bel ve göğüs ağrılarının Skolyoz hastalığının belirtisi olup olmadığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2020 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2020 00:00
https://gazetebanka.com/
Skolyoz Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? Skolyoz Egzersizleri ve Yapılması Gerekenler

Son dönemlerde daha çok bilinmeye başlayan hastalıklardan biri olan Skolyoz bir çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Birçok belirtisi olan bu ortopedik rahatsızlığın nasıl oluştuğu, belirtileri ve tedavi yöntemleri merak ediliyor. Skolyoz hareket kabiliyetini kısıtlayan bir hastalık olmasından dolayı bu hastalıktan muzdarip olan kişiler günlük hayatlarında ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Birçok kişinin de kendinin korumak ve önlem almak için araştırdığı Skolyoz hastalığı sonradan gelişebileceği gibi doğuştan da olabilmektedir. Birden fazla sebebi ve belirtisi olan bu hastalık ile ilgili ayrıntılar ise merak ediliyor.SKOLYOZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Skolyoz hastalığı ile ilgili en çok araştırılan konulardan birisi nasıl belirtiler gösterdiğidir. Başlangıç döneminde çok fazla belirtisi olmayan Skolyoz ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Skolyozun belirtileri derecesine göre de değişmekle beraber genel olarak omurganın sağa ya da sola eğilmesi, dik durmada zorluk çekme, yürüme problemleri ve sırt, bel ya da omuz ağrısı şeklinde görülmektedir.SKOLYOZ DERECELERİ NELERDİR?Omurga eğikliği olarak bilinen Skolyoz hastalığının dereceleri verdır. Hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 derecesi bulunan Skolyoz hastalığının derecesi arttıkça ağrılar ve belirtilerde artmaktadır. Omurga eğikliğinin Skolyoz sayılabilmesi için eğriliğin 10 dereceden fazla olması gerekmektedir. Eğikliğin 20 dereceden az olduğu Skolyoz hafif seviyededir. Bu seviye için tedavi gerekmemektedir. 20 ve 40 dereceleri arasındaki Skolyoz orta düzey olarak bilinmektedir. Skolyozun en ağır seviyesi ise eğriliğin 40 derecenin üzerinde olduğu durumlardır.SKOLYOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?Skolyoz hastalığının birçok tedavi biçimi olmakla beraber tedavi türleri Skolyoz hastalığının derecesine göre değişmektedir. Hafif derecede olan Skolyoz tedavi gerektirmez. Orta derecede fizik tedavi ya da korse kullanımı önerilir. Şiddetli Skolyoz hastaları için ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Skolyoz hastalığının ilerlemesi ile tehlikesi de artmaktadır. Bu noktada belirtileri görülmese de kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Erken dönemlerde belirti görülmeyeceği için doğuştan Skolyoz hastası olan kişilerde ciddi sonuçlar oluşabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.