SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK yapılandırma sorgulama, borçların tekrar düzenlenerek yapılandırmasını içerir. SGK yapılandırma sorgulama işlemi ileborçlara uygulanan yapılandırma neticesinde, borç sahibi ödemelerini nasılyapacağını öğrenebilir.

SGK Borçlanma

SGK borçlanması, zaman zaman SGK mensuplarının SGK’ ya olan prim ve/veya sigorta vb. ödemelerin yapamamaları nedeniyle oluşur. SGK mensupları bu borçları ödeyemediği takdirde, kurum otomatik olarak bu borçlara faiz uygular. Faiz uygulaması aylık olarak yapılır. Aylar geçtikçe uygulanan faiz de otomatik olarak katlayacağı için ödemeler daha da zorlaşır. Bu aşamada, SGK mensubu vatandaşların borçlarının ödenmesinde kolaylık olması için bahse konu borçların ödeme koşulları yeniden düzenlenir. Yapılan bu düzenlemeye yapılandırma denir.

SGK Borç Yapılandırma Nereden Yapılır?

SGK borç yapılandırmasını yapmakla devlet tarafından yetkilendirilmiş tek resmi kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur. Bu nedenle borçlu vatandaşın başvurusu üzerine yapılandırma yapabilecek tek kurum SGK’ dır. Bununla birlikte bazen borçların üzerine binen faiz nedeniyle yapılandırılmış da olsa ödemelerde zorlanmalar yaşanabilir. Böyle durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği yaparak SGK borçları için yeniden yapılandırmaya giderler.

Borçlu vatandaş yapılandırma sonucuoluşan ödeme koşulları sorgulama ile öğrenebilir.

SGK Yapılandırma Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırma sorgulama yapılması için, öncelikle borçların yapılandırılmış olması gereklidir. Bu tür sorgulamalar SGK Duyurular sayfasından takip edilmek suretiyle öğrenilir.

SGK Borcu Yapılandırma İşlemi

SGK borç yapılandırması 2019 tarihi için geçerli koşullar şunlardır:

 • Prim borçlarına uygulanacak faiz Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %’ leri olacak.
 • Prim borcu taksitlendirilmesinde yıllık bazda % 22 olan tecil faizi % 1.1 ile % 16.5 olarak uygulanacak.
 • Borç miktarı en fazla 500.000 TL ise teminat gösterilmesinde lüzum olmayacak. Eğer borç miktarı 500.000 TL’yi geçerse, 500.000 TL’yi geçen miktarın % 25’i kadar teminat alınacak. Taksitlendirme 60 aya kadar uzatılacak.
 • Haciz altındaki herhangi bir malın satıldığı fiyatın % 50’si kuruma ödenmek üzere, mal sahibi tarafından yani borçlu kişi tarafından satılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecek meblağ malın kanunda belirtilen değerinden az olmamalıdır.
 • Eğer borç meblağı 2.000.000 TL ya da daha az ise malın satış değeri konusunda kanunda limit belirlenmemiştir.
 • Eğer borç meblağı 2.000.000 TL’den daha fazla ise, satılması planlanan malın kanuni değeri en fazla 2.000.000 TL olmalıdır.
SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulaması işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet hizmetini kullanmak isteyen kişi öncelikle PTT’den e-Devlet şifresi almalıdır. Daha sonra başvuru sahibi bu şifre ve TC Kimlik no.su ile sisteme giriş yapabilir. Sisteme girdikten sonra izlenmesi gereken  basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle turkiye.gov.tradresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılır. Giriş yaparken ekrandabelirtilen sayfadan kimlik doğrulama yapılmalıdır.
 • Açılan pencereninsolunda bulunan ‘’Hizmetler’’ yazısına tıklanır.
 • Daha sonra ‘’SosyalGüvenlik Kurumu’’ bağlantısına tıklanır.
 • En son aşamada ‘’GenelSağlık Sigortası Tescil ve Prim Sorgulama’’ yazısına tıklanır. Eğer başvurusahibinin adına kayıtlı herhangi bir borç varsa, bu sırada ekranda görünür.
Genel Sağlık Sigortası Borcu

Genel sağlık sigortası borcu bulunan vatandaşlar 31.Ağustos.2019 Tarihine kadar başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırabilecekler. Bu amaçla başvuru sahibinin herhangi bir bankaya müracaat etmesi yeterli olur. Borç yapılandırması yapıldığı takdirde ödemelere 18 aydan 36 aya kadar vade tanınabiliyor

Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Yapılandırma şartları devlet makamları tarafından 2019 yılı için  açıklanmıştır. Prim borcu olup SGK Yapılandırma Sorgulama işlemi ile ilgilenen vatandaşlar için gerekli bilgiler şunlardır:

 • Yapılandırma yapmak içinbaşvuruda bulunan vatandaş başvuru yaptığı tarih itibariyle minimum 3 yıldan buyana prim ödüyor olmalıdır.
 • Yapılandırma içinmüracaatta bulunan başvuru sahibinin geriye dönük 3 yıl içinde prim hizmetbeyannamelerini zamanına teslim etmiş olması gerekiyor. Bu davranışın başvurusahibinin iyi niyetli olduğunun göstergesi kabul ediliyor. Beyanname verilmişolduğu halde başvuru sahibinin son 1 yıl içinde ödeyemediği borçlarının bulunmasıgerekiyor.
BAĞKUR Borç Yapılandırma Başvurusu

BAĞKUR borç yapılandırma hakkında 2019 yılı için henüz bir açıklama bulunmuyor. Fakat böyle bir durum söz konusu olacak ise unutulmaması gereken kurallar şunlardır:

 • Herhangi biryapılandırma söz konusu olduğunda peşin ödeme yapılması halinde borçların faizisilinir. Anapara üzerinden çok küçük bir enflasyon farkı ile borcun tümündenkurtulmak iyi bir avantajdır.
 • BAĞ-KUR yapılandırmaeşit taksitler halinde yapılmak isteniyorsa bu ödemeler 18 taksite bölünür.Ödemeler her 2 ayda bir yapılır. Böylece 36 aylık bir zaman zarfında borçlarödenmiş olur. Bu uygulamada da gecikme zammı silinir. Borç yapılandırmasırasında uygulanan taksit sayısına ve enflasyon oranları göz önünde tutaraktekrar bir yapılandırma uygulanır.
 • BAĞ-KUR’da dondurulmuşbulunan dönemler de yapılandırılabiliyor. Üstelik bu primlerin hesaplanması,dondurulmuş dönemdeki primler üzerinden hesaplanıyor.

BAĞ-KUR yapılandırmasıiçin başvuru sahibini tedarik etmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Sadece ödeme süresigeçmiş borçlar için başvuru yapılması durumunda yapılandırma formu ve nüfuscüzdanı fotokopisi gereklidir.
 • Borç sildirme işlemiiçin başvuruda bulunulacaksa yapılandırma formu ve nüfus cüzdanı fotokopisininyanı sıra tarım BAĞKUR’ lular 2926 Sigortalılık Belgesi, Esnaf şirket ortaklarıbaşvuruda bulunacak ise 1479 Sigortalılık belgesinin de tedarik edilmiş olmasıgereklidir.

SGK yapılandırma sorgulamaüzerine en son güncellenmiş bilgiler şunlardır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.