SON DAKİKA
Hava Durumu

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2019 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK işe giriş sorgulama, çalışanlar için önemli bir konudur. SGK işe giriş sorgulaması yapılarak saptanan işe giriş tarihi, zaman geçtikçe çalışanın, çalışma süresine bağlı olarak kazanacağı haklar konusunda başlangıç noktası olacaktır.

E-Devlet Üzerinden SGK İşe Giriş Sorgulama

E-devlet üzerinden işe giriş tarihi sorgulaması için her şeyden önce başvuru sahibinin bir e-devlet şifresine sahip olması gerekir. E-Devlet şifresi Postanelere nüfus cüzdanı ile başvuru yapılarak kolayca alınır. E-devlet şifresi başvuru sahibine kapalı bir zarf içinde teslim edilir. Bu şifre ile devlette kayıtlı olan bütün kişisel bilgiler görüntülenebilir. Bu nedenle e-devlet şifresinin kimse ile paylaşılmaması gerekir.

E-Devlet kapısına giriş için,e-Devlet şifresi ve TC kimlik bilgileri yazıldıktan sonra ‘’Sisteme Giriş Yap’’komutu üzerine tıklanır. Daha sonra sistemin bildirdiği yönlendirmelere görehareket edilerek SGK işe giriş tarihi görüntülenir.

Sistemdeki Bilgilerde Eksiklik Veya Yanlışlık Olması

Sistemde karşılaşılan bilgilerde eksik ya da yanlış bilgi varsa ki, bu oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bazen başvuru sahibi işe başlama tarihindeki primlerin görünmediğini fark edebilir. Bu takdirde izlenecek yol, başvuru sahibinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen giderek müracaatta bulunmasıdır.

Emekli Olmak İçin Giriş Tarihi

Emekli olmak için işe giriş tarihinden daha önemli bir konu vardır, her ne kadar emekli olmak için geçen süre hesaplanırken başlangıç noktası olarak ilk işe giriş tarihi alınırsa da, asıl önemli olan kriter sigorta süresi oluyor.

Bu durumda en son yapılan yasaldüzenlemelere göre 09.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihi arasında ilk kez sigortayaptırmış olan yani ilk işe giriş tarihleri bu zaman aralığında olanlarınemekli olabilmesi için kadınların 58 yaşını, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmuşolması isteniyor. Toplam istenen prim gün sayısı ise 7000 gündür. Erkenemeklilik için gereken 3600 prim günü 4500 güne çıkarılarak toplamda 25 yılsigortalı olma koşulu aranıyor.

01.05.2008 tarihinden sonra çalışmahayatına atılanlar için ise, ilk işe giriş tarihi değil, doldurdukları hizmetsüresi önemli oluyor. Bu uygulamaya göre 4A SSK’ya bağlı olarak çalışanların7200, BAĞKUR’ a bağlı olarak çalışanların ise 9000 günü doldurmuş olmasıönkoşulu aranıyor. Yani burada esas alınan işe ilk giriş tarihi olmayıp istenensürede prim ödemesinin yapılmış olmasıdır.

SGK İşe Giriş Tarihi Bildirgesi

SGK işe giriş tarihi bildirgesi sorgulamak için internet üzerinden araştırma yapılabilir. Bunun için; İlk önce http://www.turkiye.gov.tr adresine tıklanarak giriş yapılır. Bu sistem üzerinde istenen bilgilerin girişi yapıldıktan sonra başvuru sahibi SGK işe giriş sorgulaması yapar ve kendisine ait işe giriş ve çıkışı tarihlerini, emeklilik bilgilerini, prim ödemelerinin zamanını ve miktarını içeren pek çok konu hakkında bilgi sahibi olur.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi

SGK işten çıkış bildirgesi konusunda önemli husus, işten ayrılan sigortalının çıkış tarihinin işveren tarafında SGK ‘ya bildirilmesinin zorunlu olmasıdır. İşveren çalışanı işten ayrıldıktan sonraki 10 gün içinde bu bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmediği takdirde yasal olarak suçlu duruma düşer ve en az asgari ücretin 10’da 1’i kadar bir para cezası ödemek zorunda kalır.

İşten ayrılışbildirgesinin doldurulup doldurulmadığı, çalışan kişi tarafındangörüntülenemez. Eğer çalışan kişi haklarını almak için işten ayrıldıktan sonrabu bilgiye ihtiyaç duyarsa kendisine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumunabaşvuruda bulunarak işten ayrılış tarihini öğrenebilir.

İşverenin Çalışma Hayatı HakkındaBilgiler

İşverenin çalışma hayatı hakkından bilgi sahibi olmak için başvuruda bulunacağı internet linki: https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap ‘dır.

İşverene-devlet şifresi kullanmak suretiyle bu bağlantıya tıkladığında önemli SGKuygulamalarına erişim sağlayabilir. Bu uygulamalar şunlardır:

E-Bildirge Uygulaması

E-Bildirge uygulamasıbaşlığı altında verilen hizmetler şunlardır:

 • Aylık Prim Ve HizmetBelgesi İşlemleri,
 • 4447 7 GEÇ. 10.Md.Sigortalı Giriş
 • Engelli Ve İşsizlikTeşvik Yöntemi,
 • İşbaşı Eğitim TeşvikYönetimi,
 • 4447/Geçici 17. Maddeİşveren Desteği,
 • Teşviklerden YersizYararlanılan Zaman Süresi,
 • Sigortalı Hesap Fişi İleİlgili İşlemler,
 • Kullanıcı İşlemleri
 • Vergi NumarasıGüncelleme/ Giriş,
 • İşveren Borç İzleme
 • Şifre Güncelleme,
 • TC Kimlik No. SunuKullanarak Sigorta Sorgulama,
 • İŞKUR Meslek KodununGüncellenmesi,
 • Çalışanın İşeGiriş/Çıkış Tarihleri
 • E Posta AdresininGüncellenmesi
Borcu Yoktur Uygulaması

E-Borcu yoktur uygulaması işverenin ihalelere başvurduğunda kendisinden istenen borcu yoktur belgesinin alınabildiği uygulamadır.

Engelli ve İşsizlik Teşvik Uygulaması

Teşvikten yararlandırılmak istenensigortalının gerekli koşuları taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesiuygulamasıdır.

İş Kazası ve Meslek Hastalıkları Hakkında E-Bildirim Yapılıp Yapılmadığı

İş Kazası ve meslek hastalıkları hakkında e-bildirim yapılması işverenin yükümlülüğündedir.

E-Devlet Üzerinden SGK Giriş Yapılması

E-Devlet üzerinden SGK giriş yapılması başvuru sahiplerinin kendilerine ait bütün bilgileri detaylı olarak görebilmesini sağlar. Bu yöntemle çalışanın geçmişe ait bütün bilgilerinin dökümü alınabilir.

E-Devlet girişi mobilden ya dabilgisayardan yapılabilir. Buradan elde edilebilecek bilgiler şunlardır:

 • Geçmişe dair SGKkayıtları,
 • Çeşitli işler içinbaşvuru yapılmış SGK belgelerinin hangi aşamada olduğu,
 • SGK’ya verilenbelgelerin incelemeye alınıp alınmadığının takibi,
 • Çalışanın adına açılmışherhangi bir dava olup olmadığı bilgisi,
 • Emekli olmak içi başvuruyapıldı ise bu işlemlerin hangi aşamada olduğunun kontrolü yapılabilir.

SGK işe giriş sorgulaması yapılabileceken kolay ve pratik yol e-Devlet sitesinin kullanımıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.