SON DAKİKA
Hava Durumu

“Pehlivan 07” Silajlık Mısır, Ekonomiye 100 Milyon TL’lik Katkı Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı enstitüler tarafından geliştirilen “Pehlivan07” isimli silajlık mısır, standart türlere göre yüzde 7,7 daha fazla verime sahip. Ekilmesi planlanana silajlık mısırın ekonomiye 100 milyon TL’lik katkı sağlayacak. 11 farklı lokasyonda 2 yıl süren denemelerin sonunda Tohumsul Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından geçen yıl tescil edildiği de belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2020 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
“Pehlivan 07” Silajlık Mısır, Ekonomiye 100 Milyon TL’lik Katkı Sağlayacak

“Pehlivan 07” isimli silajlık mısır, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı enstitüler tarafından geliştirilerek geçen yıl tescil edildi. Standart türlere göre yüzde 7,7 daha fazla verime sahip olan “Pehlivan 07” ekonomiye 100 milyon TL’lik katkı sağlayacak.GEÇEN YIL TESCİL EDİLDİ


Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığa bağlı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Mısır Araştırma Enstitüsü’nün birlikte geliştirdiği “Pehlivan 07” isimli silajlık mısıra yönelik deneme sürelerinin sonuna gelindiğini duyurdu. 11 farklı lokasyonda 2 yıl deneme sürecinin uygulandığı “Pehlivan 07”, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından geçen yıl tescil edildi.“YÜZDE 7,7 DAHA VERİMLİ”


Hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir yeri olan silajlık mısıra yönelik Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yeni geliştirilen ‘Pehlivan 07’ adlı silajlık mısır çeşidi, standart çeşitlere göre yüzde 7,7 daha fazla verime sahip. Böylece birim alandan daha fazla ürün alınacak ve hayvancılığımıza da önemli katkı sağlanmış olacak.6 YILLIĞINA ÖZEL FİRMAYA DEVREDİLDİ


Konuya ilişkin açıklamalar yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konusu silajlık mısırın üretim ve satışının ihaleyle 6 yıllığına özel bir firmaya devredildiğini belirterek, “Pehlivan 07’den 125 ton sertifikalı tohumluk üretilecek ve bu tohumların ekilmesiyle de ülke ekonomisine yaklaşık 100 milyon liralık katkı sağlanması öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.