SON DAKİKA
Hava Durumu

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu Açıkladı: Yüzde 50 ÖTV İndirimi Geldi, Talepler Patladı!

Otomobil Yetkili Satıcı Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, otomobil sanayisinin son durumunu değerlendirdi. Şahsuvaroğlu yüzde 50 ÖTV indirimi ile vatandaşların talebinin arttığını ve yüzde 50 ÖTV indirimli otomobillerde bulunurluk problemi yaşadıklarını aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2020 07:10
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2020 07:10
https://gazetebanka.com/
OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu Açıkladı: Yüzde 50 ÖTV İndirimi Geldi, Talepler Patladı!

Otomobil Yetkili Satıcı Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu otomobil sektörünün son durumunu değerlendirdi. Şahsuvaroğlu verdiği röportajda ÖTV indirimlerinden, yerli üretimden, vatandaş taleplerinden ve bulunurluk probleminde söz etti.ARAÇ BULUNURLUĞU DÜŞTÜ MÜ?Murat Şahsuvaroğlu otomobil piyasasında bulunurluk sorunu yaşandığından bahsetti. OYDER Başkanı % 50 ÖTV indiriminin beklenmediğini be sebeple de % 50 ÖTV indirimine giren araçlara talebin yükseldiğini söyledi. Şahsuvaroğlu % 60 dilimindeki araçlara yoğunluk olduğunu ancak bu dilimin % 80'e çekilmesi ile %50 ÖTV dilimindeki araçlara talebin arttığını söyledi. Şahsuvaroğlu % 50 ÖTV dilimindeki araçlarda bulunurluk sorunu yaşandığını dile getirdi.Şahsuvaroğlu araç bulunurluk sorunu ile ilgili Avrupa otomotiv sektörünün de yeni yeni toparlandığını ve bu sebeple kendi iç pazarlarına yoğunlaştıklarını söyledi. Avrupa'daki üreticilerin önce kendi pazarlarına yöneldiğini belirten Şahsuvaroğlu bulunurluk sıkıntısının bununla da ilgili olduğunu açıkladı.PANDEMİ OTOMOTİN SANAYİSİNİ NASIL ETKİLEDİ?

Murat Şahsuvaroğlu pandemi sürecinin araç bulunurluğu üzerinde önemli bir etkisi olduğunun altını çizdi. Pandeminin otomotiv sanayisi üzerinde hala etkili olduğunu söyleyen Şahsuvaroğlu, ÖTV dilimlerindeki değişiklikleri pandeminin yarattığını ve bu sebeple bulunurluk sıkıntısında pandeminin önemli payı olduğunu söyledi.Pandemi sürecinin otomotiv sanayisi üzerinde etkisinin hala sürdüğünü belirten Şahsuvaroğlu üretim bandındaki tek bir vakanın tüm üretimi durdurduğu belirtti. Otomotiv sanayisinin yeni yılın ilk çeyreğinde toparlanmasını beklediklerini de açıklayan OYDER Başkanı yerli üretim bandının yükselişte olduğunu açıkladı.VATANDAŞ YERLİ ÜRETİME Mİ YOĞUNLAŞIYOR?Murat Şahsuvaroğlu yerli üretimdeki satışların yükseldiğini de belirtti. OYDER Başkanı % 50 ÖTV dilimine giren araçların çoğunun yerli üretim olduğunu ve vatandaşların bu ÖTV dilimine yoğunlaşmasından dolayı yerli üretimin yükseldiğini söyledi. Şahsuvaroğlu yerli üretimin yanı sıra % 50 ÖTV dilimine girmeye çalışan ithal araçlarında bulunduğunu belirtti. Eylül ayında yerli otomobil satışlarının yükselmesinden bahseden Şahsuvaroğlu vatandaşın bu yönelimininde kamu destekli kredilerin de etkili olduğunu söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.