SON DAKİKA
Hava Durumu

Öksüz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Tutarı Ne kadar? Öksüz Yardımı Şartları Nelerdir?

Şartları sağlayan hak sahibi kişilere öksüz yardımı yapılmaktadır. Çocuk başına düzenli olarak yapılan öksüz yardımı ödemelerinin miktarları ve aralıkları Fon Kurulu tarafından yapılmaktadır. Ödemeler ise yine hak sahibi kişinin banka ya da PTT hesabına yatırılmaktadır. Peki öksüz yardımı başvurusu nasıl yapılır, tutarı ne kadar, yardım şartları neler? Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2020 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Öksüz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Tutarı Ne kadar? Öksüz Yardımı Şartları Nelerdir?

Çocuk başına düzenli olarak yapılan öksüz yardımı miktarları ve aralıkları Fon Kurulu tarafından belirlenmektedir. Hak sahiplerinin banka ya da PTT hesaplarına yatırılan öksüz yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır? Tutarı ne kadar ve yardım şartları neler?



ÖKSÜZ YARDIMINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?


Aylık olarak yatırılan öksüz yardımı başvuruları ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Öksüz yardımından yararlanabilmek için iki farklı başlık bulunmaktadır: fayda sahibi çocuğun yararlanması ve fayda sahibi çocuğun vasisinin yararlanması. Fayda sahibi çocuğun öksüz yardımından faydalanabilme şartları aşağıdaki gibidir:



 • 18 yaşını doldurmamış olmak,
 •  Anne, baba ya da her ikisinin de vefat etmiş olması,
 • Bekar olması,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen sosyal ve ekonomik destekten faydalanmaması,
 • Herhangi bir kurum ya da kuruluştan yetim ya da öksüz yardımlarından faydalanmıyor olması,
 • Asker çocuğu yardım programında fayda sahibi olmaması,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım yardımından faydalanmıyor olması,
 • Fakir ve muhtaç durumda olunduğuna dair Mütevelli Heyeti tarafından tespit edilmesi, Bu programdan faydalanabilmek için eğitim ve öğretime devam etme şartı aranmaz,
 • Fayda sahibi çocuğun şartlı eğitim ve sağlık yardımları programı, diğer düzenli merkezi yardım programlarında bulunmak, öksüz yardımından faydalanmaya engel değildir.


Fayda sahibi çocuğun vasisinin programdan yararlanma şartları aşağıdaki gibidir:



 • Söz konusu vasinin, fayda sahibi çocukla aynı hanede ikamet etmesi,
 • Fakir ve muhtaç olunduğuna dair Mütevelli Heyeti tarafından tespit edilmesi,
 • İkamet edilen hanede sosyal güvencesi bulunan herhangi bir kişi olmaması,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan herhangi bir sosyal yardımdan faydalanmıyor olmak,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardımı programı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı programı, sartlı eğitim ve sağlık yardımı programı ile diğer düzenli yardım programları kapsamında olunması,
 • Muhtaçlık durumu devam ettiği sürede tekrar evlenilmiş olması,
 • Kendisinin ya da aynı hanede yaşayan kişilerin 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık alıyor olması, öksüz yardım programından faydalanmasına engel değildir.


ÖKSÜZ YARDIMI ÖDEMESİ NE KADAR?


Öksüz ve 18 yaşından küçük çocukların yararlanabileceği bu yardım için belirlenen miktar 100 TL’dir. Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan hak sahibi çocuklara vasileri aracılığı ile 2 ayda bir kez olmak üzere ödeme yapılır. Yapılacak olan ödeme ise 2 ayın toplamı olarak yatırılmaktadır. 2 ayda bir kez 200 TL ödeme fayda sahibi kişinin banka ya da PTT hesabına yatırılmaktadır. 18 yaşından büyük çocuklar ise bu yardımdan faydalanamamaktadır.



ÖKSÜZ YARDIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILMAKTADIR?


Öksüz yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlarda hak sahibi olunabilmesi için, söz konusu çocuğun 18 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Yukarıda saydığımız şartları sağlayan vatandaşlar ise başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmalıdır. Başvuru sırasında yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlik, ehliyet ya da pasaport ile müracaat etmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında başka herhangi bir belge istenmemektedir.



Hak sahibi çocuğun eğer anne ya da babası sağ ise, başvuruyu sağ olan ebeveynin yapması gerekmektedir. Eğer her ikisi de vefat etmişse, çocuğun yasal vasisinin başvuru yapması gerekmektedir. Yasal vasinin başvuru yapabilmesi için ise vasilik belgesi ve aynı yerde ikamet ettiklerine dair belge ile başvuru yapması gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.