SON DAKİKA
Hava Durumu

Ödünç Para (İkraz) yardımları nedir? Ödünç Para (İkraz) yardımı hakkında bilgiler...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen ödünç para yardımları verilmeye devam ediyor. Bakanlığın uzun yıllardır devam ettirdiği yardım özellikle konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara avantaj sağlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2020 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2020 15:08
https://gazetebanka.com/
Ödünç Para (İkraz) yardımları nedir? Ödünç Para (İkraz) yardımı hakkında bilgiler...

Devletin vatandaşa sağladığı desteklerden biri olan ödünç para yardımı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ödünç para yardımlarının neleri kapsadığı, kimlere verildiği ve hangi şartları gerektidiği gibi ayrıntılar araştırılmaya devam ediyor.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ödünç yardımı kira yardımları, konut kredisi yardımları ya da ev onarım yardımları şeklinde olabiliyor. Kira ödemelerinde sıkışan vatandaşların alabileceği bu yardım, konut kooperatiflerine üye olan ve ev almak isteyen vatandaşlara ya da deprem, yangın vb. sebeplerle evinin onarıma ihtiyacı olan vatandaşlara verilebiliyor. Ödünç para başvurularının miktarı 5000 TL ile 10000 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Alınacak yardım miktarı ev almak ya da onarım işlerine göre de farklılık gösteriyor.ÖDÜNÇ PARA YARDIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak verilebilen ödünç para yardımı için başvuruların online olarak yapılabilmesi gerekiyor. Dijital ortamdan yapılan başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden ya da e-devlet üzerinden yapılabiliyor.ÖDÜNÇ PARA YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Ödünç para yardımı almak isteyen vatandaşların bakanlık tarafından belirlenen bazı şartlara uyum sağlaması gerekiyor. Bakanlıktan ödünç para yardımı alacak kişilerin banka ya da kamu kuruluşlarına borcu olmaması, başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurması, en az 2 kefil gösterebilmesi ve söz konusu sandığa en az 3 yıl kayıtlı olması gerekmektedir. Ödünç para yardımı almak isteyen kişilerin bu yardımdan daha önce faydalanmamış olmaları gerekmektedir. Bakanlıktan 2 defa ödünç para yardımı almak mümkün değildir.ÖDÜNÇ PARA YARDIMI GERİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?Ödünç para yardımının geri ödemesi aylık olarak taksitler halinde yapılır. Ödemesi yapılacak taksitler genellikle maaştan otomatik olarak kesilmektedir. Borcunun tamamını tek seferde ödemek isteyen kişilere de kolaylık tanınır.Ödünç para yardımından faydalanan kişilerin her ay düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir. Ödemelerini aksatan ya da yapmayan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.