SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Araç Alım-Satım Bedellerinin Takasbank Aracılığıyla Ödenmesine Onay Verdi

Taşıt alım ve satım işlemlerinde ödenen bedellere yönelik Merkez Bankası yeni bir düzenleme getirdi. Artık araç alım ve satım işlemlerinde bedeller Takasbank aracılığı ile ödenebilecek. Takasbank, tezgah üstü türev ürünler için takas ve merkezi karşı taraf hizmeti sunabilecek. Konuya ilişkin kararlar ise bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak kamuoyuna duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2020 08:05
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Araç Alım-Satım Bedellerinin Takasbank Aracılığıyla Ödenmesine Onay Verdi

Bugün Resmi Gazete’de Merkez Bankası’nın Takasbank aracılığı ile taşıt işlemlerine verdiği onay yayımlandı. Taşıt alım ve satım işlemlerinde artık Takasbank aracılığı ile bedel ödemesi yapılabilecek. Takasbank tezgah üstü türev ürünler için karşı taraf hizmeti sunabilecek.KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin bedel ödemesine ilişkin aracılık yapmasına onay verdi. Takasbank ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işleticiliği faaliyetlerine ilave olarak yürütebileceği diğer kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.KARŞI TARAF HİZMETİ DE SUNABİLECEK


Merkez Bankası tarafından alınan karar ve onay doğrultusunda, taşıt alım ve satım bedelleri artık Takasbank aracılığı ile ödenebilecek. Öte yandan Takasbank bu onaya ek olarak tezgah üstü türev ürünler için takas ve merkezi karşı taraf hizmeti de sunabilecek.TAKASBANK NEDİR VE HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?


Takasbank, Türk piyasalarındaki rekabet gücünü arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ana sözleşmesi uyarınca Takasbank; takas ve saklama hizmetleri vermek, finansal hizmetler ve iktisadi faaliyetleri gerçekleştirme amacıyla kullanılmaktadır. Takasbank’ın resmi internet sitesinde ise, “Borsa İstanbul bünyesinde mevcut piyasalarda gerçekleşen pay, borçlanma araçları, yurt dışı sermaye piyasası araçları, türev araçlar ve kıymetlı madenler ile ilgili takas kuruluşudur” olarak tanımlanmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.