SON DAKİKA
Hava Durumu

Merakla Beklenen Pandemi Destek Müjdesi Geldi: BDDK Kredi Takibe Düşme Süresini Uzattı! İhtiyaç, Taşıt, Konut ve Ticari Kredi Süreleri Ne Kadar Uzatıldı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, korona virüs kapsamında sağladıkları kredi takip süresi için önemli açıklamalarda bulundu. Bütün vatandaş ve esnafları ilgilendiren açıklamaların detayları haberimizin içeriğinde bulunuyor. Milyonları ilgilendiren pandemi desteği takip süresi ve hangi kredilerin bu kapsamda olacağını sizler için derledik. BDDK, korona virüs nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansmanını sağlamak amacıyla almış olduğu tedbirlere bir yenisini ekledi. Uygulanacak olan kararları hep birlikte inceleyelim.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2020 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2020 17:07
https://gazetebanka.com/
Merakla Beklenen Pandemi Destek Müjdesi Geldi: BDDK Kredi Takibe Düşme Süresini Uzattı! İhtiyaç, Taşıt, Konut ve Ticari Kredi Süreleri Ne Kadar Uzatıldı?

Pandemi sürecinde çekilmiş olan krediler için yasal takibe düşme uygulaması 31 Aralık 2020 tarihine kadar belirlenmişti. BBDK yeni almış olduğu karara göre bu uygulama süresinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldığını belirtiyor. İlave olarak uygulanacak olan bir diğer işlem ise; döviz ve altın işlemlerine uygulanan bir iş günü değerlemesine son verildiği açıklanıyor.VATANDAŞIN VE ESNAFIN ÇEKMİŞ OLDUĞU KREDİLERİN TAKİBE DÜŞME SÜRESİ 90 GÜN DAHA ARTTIRILARAK 180 GÜNE ÇIKARILDI!Korona virüs kapsamında kullanılan kredilerin ödemelerindeki gecikmeye esneklik geliyor! Gecikmeye konu olan krediler takip hesaplarına düşmeden önce 90 gün yerine 180 gün beklemeye alınıyor. Bu uygulama sayesinde esnaf ve vatandaşlar 3 ay daha yasal takipten muaf tutuluyor. Alınan bir diğer karara göre; kart borçlarının ertelendikleri süre zarfında ilgili bankalar asgari tutar da dahil olmak üzere herhangi bir ücret talep etmiyor. Üstelik bu uygulama 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edeceği belirtiliyor. Yapılandırılmış kredilerin geri ödemelerindeki sağlanan kolaylıkta sona ermiyor. 1 yıldır devam eden takip izleme süreci içerisinde anapara ve faiz ödemeleri de 30 günden fazla geciken krediler, üçüncü grupta yer alarak 30 Haziran 2021 tarihine kadar uygulamadan faydalanabiliyor.DÜZENLEMELERİN KAPSADIĞI DİĞER KREDİLER NELERDİR? HANGİ KREDİLER BU UYGULAMADAN YARARLANIYOR?Belirtilmiş olan uygulamalar ve düzenlemeler bireysel ihtiyaçlarının haricinde taşıt, konut ve tüketici kredileri de kapsamaktadır. Pandemi sürecinde bireylerin ve esnafların harcamaları için kullanmış olduğu kredilerin ödenmesi için esnetilmiş paketler uygulanmaya devam ediyor. Ayrıca bankacılık sektörünün ekonomi kapsamına yönelik tabloların öngörülebilir bir şekilde analiz edilebilmesi ve karşılaşılabilecek risklerin verimli bir şekilde yönlendirilmesinin gerçekleştirilmesi için düzenlemelerde 31 Aralık 2020 tarihinde son verilecek.HANGİ BANKAYA BORCU OLANLAR BU İMKANLARDAN FAYDALANABİLECEK?Özellikle korona virüsün ikinci kez artışa geçtiği dönemde kredi borcu olan vatandaşlar için sevindirici haber geldi! Devletin almış olduğu yeni düzenleme paketi içerisinde; Akbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, TEB, Garanti BBVA, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından bireysel kredi imkanlarından yararlanan vatandaşlar bu uygulamadan faydalanabiliyor. Zor günler geçiren vatandaşlar için ekonomi paketleri açıklayan BBDK, çiftçi borçları için de bazı düzenlemelerin gündeminde olduğu belirtiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.