SON DAKİKA
Hava Durumu

Maddi durumu yetersiz aileler dikkat: Çocuk yardımı nasıl alınır, başvuru yapılır, 2020 desteği ne kadar?

Çocuk yardımı almak isteyen maddi durumu yetersiz aileler için devlet tarafından verilen çocuk desteği ile ilgili detayları hazırladık. Çocuk yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, ne kadar destek sağlanır? Çocuk yardımı ile alakalı aradığınız tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2020 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2020 12:37
https://gazetebanka.com/
Maddi durumu yetersiz aileler dikkat: Çocuk yardımı nasıl alınır, başvuru yapılır, 2020 desteği ne kadar?

Çocukların eğitim ve sağlık hakkını sağlayabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartlı eğitim yardımı (ŞEY) ve şartlı sağlık yardımı (ŞSY) olarak bilinen yardımdır. Maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarının temel hakları olan sağlık ve eğitim hakkına erişebilmesi için devletin vatandaşlarına sağladığı çocuk yardımıdır.Çocuk Yardımına Nasıl Başvurulur?


Çocuk yardımına başvuru yapar iken bulunduğunuzun ilin ikametgah ettiğiniz ilçesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYD) giderek yapılır. Şartlı eğitim yardımı için başvurulduğunda gerekli evraklar şöyledir; • Ebeveynlerin kimlik kartı fotokopisi
 • Başvuran çocuğun kimlik kartı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımı başvuru formu


Şartlı sağlık yardımına da aynı şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılırken gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır. • Başvuran çocuğun kimlik kartı fotokopisi
 • Ebeveynlerin kimlik kartı fotokopisi
 • Şartlı eğitim yardımı başvuru formu


Başvurular ilk defa yapılıyor ise 30 gün, devam eden sosyal desteklerin süresi bittiği için yeniden başvuruluyorsa 14 gün sürmektedir.Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır?


Çocuk yardım parası ücretleri şartlı eğitim yardımı (ŞEY) için; • İlköğretim öğrencisi kız çocukları için 40 tl,
 • İlköğretim öğrencisi erkek çocuklar için 35 tl,
 • Ortaöğretim öğrencisi kız çocukları için 60 tl,
 • Ortaöğretim öğrencisi erkek çocuklar için 50 tl’dir.


Çocuk yardım ücreti şartlı sağlık yardımı (ŞSY) için; • Çocuklar için ( 0 – 6 yaş arası ) aylık 35 tl olarak verilir. Bu yardım maksimum 72 ay olarak belirlenmiştir.
 • Gebe kadınlar için aylık 35 tl olarak verilir. Bu yardım maksimum 9 ay olarak belirlenmiştir.
 • Lohusa kadınlar için aylık 35 tl olarak verilir. Bu yardım maksimum 2 ay olarak belirlenmiştir.
 • Hastanede doğum gerçekleştiren kadınlar için bir kerelik 75 tl olarak verilir.


Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?


Çocuk yardım parası şartlı eğitim yardımı kapsamında bir ay ödeme yapılıp bir ay yapılmayarak düzenlenip iki ay birlikte ödenecek şekilde hesaplanıp yılın her iki ayında bir başvuran kişinin PTT hesabına aktarılmaktadır. Banka kartınız ile ya da PTT şubelerinden adınıza alabilirsiniz. Şartı sağlık yardımında da belirtilen tarihlerde nakdi olarak veya başvuran kişinin PTT hesabına yatırılarak düzenlenmiştir.Çocuk Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Çocuk yardımına başvururken Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ve Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) ayrı olarak ele alınır. Şartlı eğitim yardımına maddi imkanları elverişli olmayan, yoksul aileler çocuklarının eğitimine devam edemiyor olması sebebi ile başvurabilir. Şartı sağlık yardımına (ŞYS) başvurmak için aynı çatı altında yaşayan bireylerin herhangi bir sosyal sigortası bulunmaması durumunda, sürekli hastaneye giden ve muhtaç durumda olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tasdiklenen aileler başvurabilir.Çocuk Yardımından Hangi Durumlarda Faydalanılamaz?

Çocuk yardımına başvuramama ya da alınan yardımın durdurulması durumu; şartlı eğitim yardımında ödeme alan bir çocuk vefat ederse, başvuru yapan ebeveyni vefat ederse, devamsızlık hakkı bir ayda 4 eğitim gününü aşarsa, örgün eğitimine devam etmezse, muhtaçlık durumu devam etmiyorsa ve SYD tarafından habersiz ikametgah değiştirirse olur.Şartlı sağlık yardımından 72 ayını doldurduğu takdirde, sağlık kontrollerini düzenli yaptırmadığı durumda, başvuran ebeveyn ya da çocuğunun hayatını kaybetmesi durumunda, değişen aile geliri bunun sonucunda muhtaçlık durumunun kalkması ve ŞYS yardımını hala aldığı durumda ve SYD vakfından habersiz ikametgah adresinin değiştirilmesi ile, sözleşmenin dışına çıkılması söz konusudur. Şartlı eğitim yardımında da Şartlı sağlık durumunda da benzer şartlarda sözleşmeyi feshetmeyi ödemelerin geçici olarak durdurulması ve duruma göre kesilmesi söz konusudur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.