SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB 650 Bin TL'ye Varan Destek Sunuyor: KOBİ, Genç Girişimci ve İşletmeler İçin Birçok Destek Paketi!

KOSGEB, 2020 yılında çeşitli iş kolları için desteklere devam ediyor. KOSGEB hibe kredileri, destek türleri, şartlar, başvurusu ve miktarıyla alakalı detayları haberimizde hazırladık. KOSGEB'e başvuru yaparak 650 bin TL'ye varan kredi desteğinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB kredileriyle alakalı tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2020 08:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
KOSGEB 650 Bin TL'ye Varan Destek Sunuyor: KOBİ, Genç Girişimci ve İşletmeler İçin Birçok Destek Paketi!

2020 KOSGEB destekleri, istihdam oranını arttırmaya ve daha verimli işletmelerin oluşturulmasına yönelik planlanmıştır. 2020 KOSGEB destekleri hangi amaçla talep edildiğine göre 6 farklı biçimde ele alınabilmektedir.KOSGEB destek türleri aşağıdaki gibidir • İş kurmak amacıyla talep edilebilen girişimcilik desteği,
 • Varolan işletmeyi büyütme ya da geliştirmeye dayalı destek,
 • ARGE gibi projeleri kapsayan üretim destekleri,
 • Laboratuvar hizmeti veren çalışmalara dayalı destek,
 • Esnaf ve küçük işletmelere yönelik KOBİ desteği,
 • TEKMER VE İŞGEM destek programları.


 • KOSGEB DESTEKLERİNE BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


  2020 KOSGEB desteklerine başvurma şartları ilgili kurumlar tarafından belirlenmiştir. Destek almak amacıyla başvuru yapmak için gerekli şartlar şöyledir:  • Yetişkin bir Türk vatandaşı olmak en temel şarttır.
  • KOSGEB'in bünyesinde düzenlediği girişimcilik eğitimlerine katılmak ve online eğitimleri tamamlamak başvuru için temel niteliktedir. 
  • Herhangi bir özel kurumdan  ya da mezun olunan üniversitedeki girişimcilik kulüplerinden iş kurmaya yönelik eğitim alındıysa KOSGEB bünyesinde kabul edilmektedir.
  • Eğitim dışında bir diğer temel başvuru şartı ise KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaktır.


  Destek başvurusunda bulunmak için KOSGEB'e kayıt olmanın da aşamaları vardır. İşletme adına destek almak istiyorsanız öncesinde KOBİ kaydınıza dair bilgilerin teyit edilmesi gerekir.  Daha önce hiçbi şekilde kaydınız yoksa kişisel bilgilerinizin istendiği internet sitesinden KOSGEB'in veri tabanına kayıt olmanız gerekir.   KOSGEB'E NASIL KAYIT OLUNUR?


  KOSGEB'e üye olma süreci, veri tabanına kayıt olmakla başlamaktadır. Veri tabanına kayıt olmak için KOSGEB'in resmi internet sitesinden KOSGEB'e ilk başvuru sekmesindeki kişisel ve işletmeye dair bilgiler doldurulur ve kaydedildiğinde KOSGEB veri tabanına kaydınız tamamlanır.  KOSGEB veri tabanına kayıtlı olduktan sonra Kobi Beyannamesi doldurulur. Beyanname doldurulurken işletme özellikleri dikkate alınmalıdır. Kobi Beyannamesinin KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanması durumunda destek başvurusunda bulunulabilir.   2020 KOSGEB HANGİ SEKTÖRLERE DESTEK VERİYOR?


  KOSGEB hibe destekleri birçok mesleki alanda sağlanmaktadır. KOSGEB destekleri temel olarak aşağıdaki sıralanan sektörlerde verilmektedir.  • İnşaat ve tesisat işleri,
  • Nakliye ve kurye gibi taşımacıkık alanlarında, 
  • İletişim hizmetleri ve bilişim,
  • Marangozluk, mobilya tamiratı vb. çeşitli onarım işleri,
  • Acenta gibi organizasyona dayalı alanlarda.


  Temel ve yoğunluklu olarak yukarıdaki alanlar sayılabilir ancak KOSGEB bunların dışında  birçok sektöre de hibe sunmaktadır.   2020 KOSGEB  Kredi Hibe Miktarı Neye Göre Belirlenir?

  KOSGEB hibe ya da kredi miktarları, başvurunun yapıldığı destek çeşidine göre değişmektedir. KOSGEB 1990'da kurulmuş ve bu zamandan beri girişimci ve esnafa faizsiz kredi ile hibe desteğinde bulunmuştur.    Hibe ve kredi miktarları KOSGEB destek çeşidine göre değişmektedir. 2020'ye kadar toplam 150 bin olan destek tutarı, KOSGEB destek çeşidine göre farklı miktarlara dönüşmüştür.  2020 yılında girişimci kategorisinde destek almak isteyen bireyler için hibe miktarı, yeni girişimciler için 60 bin lira ileri girişimciler için ise 360 bin lira olarak belirlenmiştir.  AR-GE ve teknolojik üretime dayalı projelerin destek talepleri ise onaylandığı takdir de 750 bin liraya kadar hibe alabilmektedir. Bu tür projelerin tanıtılmasına da önem verilmesinden kaynaklı olarak hibe miktarı yüksektir.  Ürün kalitesini arttırmaya yönelik yapılan laboratuvar hizmetlerine yönelik talep edilen desteklerde, KOSGEB kurum olarak laboratuvarda yapılan işlemlerde çıkacak masrafların %50sini karşılamaktadır.  Laboratuvar hizmetlerinde üzerinde işlem yapılan ürünlere göre masraflar değişeceği için yüzdelik bir oran belirtilir. KOBİ'ye yönelik finansal destekler ise 500 bin tl oranındadır. Var olan işletmeyi büyütmeye ve geliştirmeye dayalı destek oranları işletmelerin kategorilerine göre büyük ölçüde farklılık göstermektedir.   TEKMER ve İŞGEM PROGRAMLARI NEDİR?


  TEKMER ve İŞGEM, KOSGEB  kapsamındaki programlardır. İŞGEM'İN Girişimcilik Dairesi Başkanlığına, TEKMER ise Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Bu programlar çerçevesinde yapılan KOSGEB destekleri de verilecek tutar, destek oranı ya da geri ödeme gibi konularda farklılık göstermektedir.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar
  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.