SON DAKİKA
Hava Durumu

Kış geldi yardımlar başladı! Kömür, gıda, elektrik faturası yardımları ne kadar, nasıl alınır?

Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden vatandaşlara birçok yardım sağlamaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi ve yardım şartlarına uygun olan aileler yakacak ya da yiyecekle beraber elektrik faturası yardımı da alabiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2020 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2020 15:00
https://gazetebanka.com/
Kış geldi yardımlar başladı! Kömür, gıda, elektrik faturası yardımları ne kadar, nasıl alınır?

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sunmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden yapılan yardımlar ailelerin ihtiyaç durumlarına göre farklılık gösteriyor. Devlet vatandaşlara yakacak ve gıda ya da elektrik faturası ödeme gibi birçok yardım sağlıyor.Devletten alınacak yardımlar için vatandaşların bazı şartları sağlaması gerekiyor. Kömür ve gıda gibi aile yardımları ile elektrik faturası yardımı için farklı şartlar aranıyor. Elektrik faturası yardımı aile yardımı dışında kalıp daha farklı şartlara göre sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar devlette nasıl başvuru yapacaklarını ve ne kadar yardım verildiğini merak ediyor.DEVLET GIDA VE KÖMÜR GİBİ SOSYAL YARDIMLARI HANGİ ŞARTLARA GÖRE VERİYOR?

Devlettin sağladığı gıda ve kömür gibi aile yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekiyor. Dar gelirli ailelere yapılan bu yardımlarda ailelerin gelir tespiti yapılıyor. Muhtaçlık durumuna göre verilen gıda ve kömür yardımlarının miktarları farklılık gösterebiliyor.Dar gelirli ve muhtaçlık seviyesindeki ailelere temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için devletten destek veriliyor. Gıda desteklerinin miktarı ihtiyaç sahibi ailelerin muhtaçlık durumuna göre farklılık gösteriyor. Kış aylarında yapılan yakacak yardımının verileceği aileler de muhtaçlık durumuna göre belirleniyor. İhtiyaç sahibi ailelere en az 500 kg olmak üzere yakacak yardımı yapılıyor.ELEKTRİK FATURASI YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?Devletin verdiği yardımlardan biri olan elektrik faturası yardımı için ise muhtaçlık durumu ve gelir tespiti gibi şartlar aranmıyor. Elektrik yardımı almak isteyen kişilerin evde bakım, yaşlılık ya da engelli maaşı alması gerekiyor. Bu üç yardımdan birini almayan vatandaşlar elektrik faturası yardımından faydalanamıyor.Elektrik yardımı almak isteyen ailelerde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3'ünden daha az olması gerekiyor. Devletten yardım alan ve asgari ücretin çok daha altında geliri olan vatandaşlar hanedeki kişi sayısına göre elekrik faturası yardımı alabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.