SON DAKİKA
Hava Durumu

İTO ve İSO Haksız Fiyat Artışına İlişkin Açıklama Yaptı

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası, Koronavirüs sonrası yapılan haksız fiyat artışlarına ilişkin açıklama yaptı. Bazı ürünlerde yapıan fahiş fiyat arttırımına ilişkin “fırsatçılara” gereken cezanın verileceğini belirttiler.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2020 16:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İTO ve İSO Haksız Fiyat Artışına İlişkin Açıklama Yaptı

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası, Türkiye’deki fırsatçıların uyguladığı haksız fiyat arttırımına ilişkin açıklama yaptılar. Türkiye’de bulunan Koronavirüs vakası sonrasında fahiş fiyat arttırımı yapan kişilere gereken cezanın verileceğine dair ifadelerini belirttiler.“BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEKLER”


Türkiye’de tespit edilen Koronavirüs vakasından sonra maske ve hijyen ürünlerine olan talep arttı. Bu talebi ise fırsata dönüştürmeye çalışan kişiler ürünlerde fahiş fiyat arttırımı yapmaya başladılar. Fiyat artışları ile ilgili olan gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Avdagiç, halkın hassas duygularını suistimal eden kişilere karşı sessiz kalınmayacağının altını çizdi. Vatandaşlardan da büyüyen tepkileri üzerine İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç şu ifadeleri kullandı:“Koronavirüs sebebiyle halkımızda oluşan duyarlılığı haksız kazanca çevirmekten çekinmeyenlere, ticaret ahlakıyla bağdaşmayan davranışlar içine girenlere her türlü yasal cezai işlemi uygulamakta tereddüt etmeyeceğiz. Zor günleri haksız kâr günlerine çevirenler bunun bedelini ödeyecekler.”ŞİKAYETLER DİKKATLE İZLENMEYE BAŞLADI


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç açıklamalarına şu ifadeleri ekledi:“İş dünyamızın asla bir parçası olamayacak bu münferit kişileri, aramızda barındırmamak için İTO olarak gerekeni yapacağız. İTO’nun disiplin kurallarını ve diğer mekanizmalarını çalıştırıyoruz. Bu haksızlıkları yapan firmalar için gerekli işlemleri hiç tereddüt etmeden uygulayacağız. Bu arada halkımızı da sağduyulu alışveriş yapmaya ve davranmaya çağırıyoruz. Bu tür kişilere karşı dikkatli olsunlar ve yasal haklarını kullanmada tereddüt etmesinler. Şikayetlerin ilgili birimlerin yanı sıra İstanbul Ticaret Odası’na da bildirmelerini istiyoruz. Odamızın tüketici birimi de şikayetleri dikkatle izlemeye ve ele almaya başladı.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.