SON DAKİKA
Hava Durumu

İthalat Kapılarının Kapanması İle Yerli ve Milli Tohumun Kullanımı Artacak

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaç Akcan, yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle seyahat, ithalat ve ihracat kısıtlamaları sebebiyle, yerli üretim tohumlara olan yönelimin artacağına dikkat çekti. Yaptığı açıklamada ise, “COVID-19 salgını nedeniyle tohum ithalatında ortaya çıkan sorunlar yerli tohum üreticileri için bir şanstır” ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2020 09:22
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İthalat Kapılarının Kapanması İle Yerli ve Milli Tohumun Kullanımı Artacak

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaç Akcan, “COVID-19 salgını nedeniyle tohum ithalatında ortaya çıkan sorunlar yerli tohum üreticileri için bir şanstır” ifadeleri ile ithalat kısıtlamasının bir fırdat olabileceğinden bahsetti. Yaşanan ithalat kısıtlamalarının yerli tohuma olan yönelimi arttıracağının Başkan Savaç Akcan tarafından altı çizildi.TOHUMA YÜZDE 75 HİBE VERİLDİ


Konuya yönelik açıklamalarda bulunan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, söz konusu program kapsamında tohumda yüzde 75 hibe desteği yapıldığının da altını çizdi.Yapılan desteğin gıda arzının devamlılığı için önemine değinen Başkan Savaş Akcan, sertifikalı tohum kullanımında yanlış yöndirmeler yapıldığını da açıklamalarında ifade etti. Genel olarak ithal tohumların daha kaliteli olduğu şeklinde bir algı olduğunu ifade eden Akcan, fiyat avantajından doları çiftçilerin ithal tohum tercih edebileceğinin de altını çizdi.“ÇİFTÇİ YERLİ TOHUMU ÜRÜNLERİNDE GÖRSE İTHAL TOHUM ALMAZ”


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, “2020’de parasız olsa bile tohum alamayacaksınız. Ülkeler tohum satışına kısıtlama getiriyor. Salgın nedeniyle meydana çıkan sorunlar yerli tohum üreticilerimiz için bir şanstır. Bu süreçte verilen tohum desteğiyle beraber, üreticimiz yerli ve milli tohumlarımızı daha çok kullanacak. Çiftçiler, bizim ürettiğimiz tohumların da en az ithal tohumlar kadar verimli ve kaliteli olduğunu görünce ithal tohumdan uzaklaşacak. Çiftçi yerli tohumu ürünlerini kendi gözüyle görüp anlarsa bir daha ithal tohum kullanmaz” ifadelerini kullandı.HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI


Özellikle mısır, ayçiçeği ve pamuk tohumlarının ithal edildiğinin altını çizen Başkan Savaş Akcan, bu tür ürünlerde yerli tohumların kullanılmasının ülkedeki tarım ve ekonomiye oldukça büyük katkılarının olacağının altını çizdi. Tohum ithalatı yapan firmaların güçlü reklam ve pazarlama ağlarına sahip olduğuna dikkat çeken Akcan, özellikle Koronavirüs salgınının yaşandığı bu dönemde tohum üretici ve çiftçilerin daha fazla iletişim kurmaları gerektiğini belirtti.Sadece Türkiye değil, tüm dünyanın çok zorlu bir süreçten geçtiğini tekrar dile getiren Başkan Savaş Akcan, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifadelerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.